rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Duruşma Tabanca Saydı: Pet Şişe Fırlatmaya Bıçaklamadan Daha Pozitif Canice Verdi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Diyarbakır’da 3 yıl önce Mehmet Çoşkun Özel’e elindeki yarısı batmış plastik pet şişeyi fırlatan Şemsettin Korkmaz’a mahkeme, ‘basit yaralama’ suçundan 2 bin 240 lira para cezası verdi. Aynı dava kapsamında, polisin elinden kurtularak, polis kadar takım aracına bindirilen Şemsettin Korkmaz’ı, iki polisin arasındayken, karnından bıçaklayan Aytunç Özel’e ise ‘yaralama’ suçundan bin 500 lira adli para cezası verdi. Korkmaz’ın avukatı Emre Sezer, “Plastik su şişesinin tabanca olduğunu başta Çüngüş Adliyesi’nde öğreniyorum” sözleriyle karara tepki gösterdi.

Kendisine tansiyon aletini fırlatan Özel’e pat şişe fırlattı.

s-5da0bb8ede4ca677007e4a538c76783595aefb Doğan Haber Ajansı’nın haberine kadar,  21 Eylül 2015’te bir akrabasının eczanesine uğrayan Korkmaz, burada evvelden tanıdığı Mehmet Coşkun Özel ile tartıştı. sözde; Özel’in kendisine kan basıncı aletini fırlatmasına sinirlenen Korkmaz da, elindeki yarısı doymuş plastik su şişesini Özel’e fırlattı. Pet şişenin yüzüne çarpmasıyla öfkelenen Coşkun Özel ise oğlu Aytunç Özel’i çağırdı.

Önce havaya ateş açtı daha sonra Korkmaz’ı polislerin arasında bıçakladı.

s-4a0dd120b42042a84555bb56e362aa569ea1d5 Babasına pet şişe fırlatılmasına sinirlenen Aytunç Özel, ilk olarak eczanenin camını tekme atarak kırdı. Sonradan ilçe meydanında kurusıkı silah ile havaya ateş etti. İhbar üstüne durum yerine gelen polis, tarafları gözaltına aldı. Gözaltına alınan Aytunç Özel, polisin elinden kurtularak eczaneden çıkarılan ve başka takım aracına bindirilmek istenen Şemsettin Korkmaz’ı, iki polisin arasında karnından bıçakladı. Bıçaklanan Korkmaz Diyarbakır’a sevk edilerek, yoğun bakıma alındı. Gözaltındaki şüpheliler, tutuksuz yargılanmak üzere özgür bırakılırken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

‘Eczaneye çabuk girdim ayağım çarptı’

s-0bba2f91f7732e8415945d342f55445c02462a Soruşturmanın peşinde, pet şişeyi fırlatan Şemsettin Korkmaz hakkında ‘basit yaralama’; eczanenin camını kıran, silahla havaya alev eden ve Korkmaz’ı bıçakla yaralayan Aytunç Özel hakkında ise ‘mala zarar verme’, ‘silahla tehdit’ ve ‘yaralama’ suçlarından dava açıldı. Birincil ifadesinde kurusıkı tabanca ve bıçağı bir inşaata attığını söyleyen Aytunç Özel, Çüngüş Asliye Canice Mahkemesi’ndeki yargılama sırasında ise eczaneye seri gittiği için ayağının cama çarptığını ve elinde bıçak olmadığını söyledi.Mehmet Coşkun Özel’in kendisine kan basıncı aleti ve kartvizit fırlattığını söyleyen Şemsettin Korkmaz ise “Polisler beni emniyete götürmek için dışarıda çıkarırken, Aytunç Özel bıçakla karnıma vurdu. Bıçaklama sırasında 2 polis yanımdaydı. Ben su şişesini değil, elimdeki plastik bardağı fırlattım” dedi.

Pet şişe ‘silah’ sayıldı.

s-ec5939a2e643543570726638182bd7d3956966 Çüngüş Asliye Canice Mahkemesi, yargılamanın sonunda Şemsettin Korkmaz’ı polislerin aralarında bıçaklayan Aytunç Özel’i ‘yaralama’ suçundan 180 gün adli para cezasına çarptırdı. Sanığın cezasında hileli tahrik ve iyi hal indirimi yapan mahkeme, cezayı 75 gün adli para cezasına indirdi. 75 gün adli para cezasını 1500 lira olarak hesaplayan duruşma, önce paranın 10 eşit taksitte ödenmesine, daha sonra ise cezanın ertelenmesine karar verdi. Özel’e ‘mala zarar verme’ suçundan bahşedilen 50 jurnal adli para cezası ve ‘silahla korkutma’ suçundan verilen 10 aylık hapis cezası da, tekrar suç işlemeyeceği kanaatine varıldığı için ertelendi.Şemsettin Korkmaz’ı ise ‘basit yaralama’ suçundan 120 gün adli para cezasına çarptıran duruşma, sanığın suçu, silah sayılan ‘plastik su şişesi’ ile işlediğini gösterip, cezayı 180 gün adli para cezasına çıkardı. Korkmaz’ın yargılama sürecindeki olumlu davranışları dikkate alınarak, cezası 112 gün adli para cezasına indirildi. 112 gün adli para cezasını 2 bin 240 lira olarak hesaplayan mahkeme, cezanın ertelenmesine hükmetti. Anneler Artık İki Kez Düşünsün: Oğluna Attığı Terlik ‘Silah’ Sayıldı –

‘Bıçaklayan, bıçaklanandan daha eksik ceza aldı’

s-d1ed86f6e00bbeb763af99291aea6f084cea5a Şemsettin Korkmaz’ın avukatı Emre Sezer, müvekkilinin bıçaklandığını, hakaret ve tehdide maruz kaldığını belirterek karara şu sözlerle karşı çıktı:

“Müvekkilim, yoğun bakımda kaldı. Duruşma, müvekkilime 2 bin 240 lira, polislerin arasındaki müvekkilimi bıçaklayan kişiye, 1500 lira para cezası verdi. Bıçaklayan, bıçaklanandan daha eksik canice aldı. Müvekkilimizin suçu, iddiaya göre yarısı boş, naylon pet şişe fırlatmak. Pet şişenin değip değmediği bile muhakkak yok. Değdiği bile saptama edilemeyen pet şişeden dolayı cinayet verildi. Ben fazla şaşırdım. Pet şişenin içi manâsız ve isabet etmemiş. Duruşma hem haksız kışkırtma uyguladı hem müvekkilin cezasından daha az bir canice verdi. Böyle bir durumu başta gördük. Bir yanda bıçakla, polislerin arasında, yoğun bakımda kalmayı gerektirecek değin bir yaralama, öteki yanda yarısı abes bir pet şişe fırlatılmış. Havaya alev ediyor, eczanenin camını kırıyor, öldürmekle korkutma ediyor ama polisler müdahale etmiyor. En son arabaya bindiriyorlar, üstteki araması yapmıyorlar. Bu kişiyi araca bindiren polisler hakkında suç duyurusunda bulunduk.”

Mahkemenin verdiği karar sosyal medya gündeminde…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın