rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Dünyanın İlk Yüzen Şehri İnşa Ediliyor

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Deniz üzerinde kendi kendine enerji, yönetim, kent yapısı ve hizmet bakımından yetebilen özerk toplumlar kurmayı planlayan Seasteading Enstitüsü, konu hakkında sürdürdüğü çalışmaları gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Okyanusyanın güneydoğusunda yer alan Fransız Polinezyası hükümeti ile gerekli çalışmaları yapan proje sahipleri 2020 yılında yepyeni yüzen kentlerine kavuşacaklar…

Seasteading adı verilen, denizlerin mekan olarak kullanılmasını planlayan bu konseptin gerçek olması artık çok yakın.


Teknoloji milyarderleri ve liberterler tarafından uzun zamandır insanlığın en yeni girişimi olarak görülen yüzen şehirler, uluslararası sularda özerk, kendi kendine yetebilen şehirler kurmayı hedefliyor. The Independentin haberine göre aslında bu hedeflere artık bir adım daha yaklaşıldı çünkü uzun süredir planlanan bu konsept Fransız Polinezyasında 2020de inşa edilecek. Pilot proje ilk yüzen halk olarak tarihe geçecek ve 300 kişiyi barındıracak.Proje toplam 160 milyon dolara mal olacak.Seasteading Enstitüsü başkanı Joe Quirk, okyanus üzerinde kuracakları şehirler için dünya hükümetlerinin koyduğu kısıtlamalardan uzakta olacaklarını açıkladı. Yaptığı son röportajda şunları söyledi:

“Eğer bir yüzen şehir olsaydı, bu bir ülke girişimi olurdu. Günümüz hükümetleri geçmişte takılı kaldı ve asla iyiye gitmiyor. Seasteading konsepti bunlardan kaçmanın yolu. Çok çeşitli insanlar için çok çeşitli hükümetler yaratabiliriz.”

Yüzen ada projeleri çeşitli şekilde tasarlanmaya devam ediyor.


Deniz üzerindeki şehirlerde yaşamayı planlayan Joe Quirk ve destekçileri şimdilik hükümetlerle işbirliği yapmak zorunda. Bu yüzden Fransız Polinezyası hükümeti ile birlikte çalışarak Cennetteki Venedik Yarı Özerk Yüzen Şehiri kurmayı planlıyorlar.

Bu yüzen şerhirlerin ileride özel bir okyanus ekonomik bölgesine dahil edilmeleri bekleniyor.

Kendisini bir deniz misyoneri olarak tanımlayan Joe Quirk, bu tür özek bir toplum kurmaya Burning Man Festivalinde merak sarmış.

Yüzen kentlerin büyük destekçilerinden biri de Silikon Vadisi milyarderi Peter Thieldi. Fakat Thiel zaman içinde ilgisini kaybettiğini de söylüyor.


Thiel, Seasteading Enstitüsüne 1.7 milyon dolar yatırım yapmıştı fakat zaman içinde bu perspektif ona gerçekçi gelmemeye başladı.

Fakat yüzen kentlerle ilgili yaşanan son gelişmeler geleceğin artık tahmin ettiğimizden çok daha yakın olduğunu kanıtladı.


Geçmişte, örneğin San Francisco kıyılarında 2010 yapılması düşünülen prototip bir proje hüsranla sona ermişti.

Fakat önümüzdeki yıllarda Okyanusyada yüzen bir şehir görme ihtimalimiz çok yüksek.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın