rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Dünya 6 Aylık Bebeğiyle Tutuklanan Ayşe Hoca İçin İmza Topluyor: IFEX’in Kampanyasına Binlerce Katılım Oldu

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Açıklama özgürlüğü savunucusu kuruluşları çatı örgütü International Freedom of Exchange (IFEX), “Çocuklar ölmesin” dediği için altı aylık bebeğiyle hapse giren Ayşe (Öğretmen) Çelik’in özgürlük bırakılması adına bir imza kampanyası başlattı.

s-8ecbf3cef2e375819777d8e0654f209bd51a58 Kanal D’de yayınlanan Beyaz Show’daki “Çocuklar ölmesin” sözleri sebebiyle, ‘Ayşe hoca’ diye anılan Çelik hakkında ‘terör örgütü propagandası yapma’ iddiasıyla dava açılmıştı. Çelik’e bahşedilen bir sene üç ay hapis cezası 2 Ekim 2017’de onanmıştı. Beyaz Show’daki Sözlerinden Hapse Mahkum Olmuştu: ‘Ayşe Hoca’ Bebeğiyle Cezaevine Girdi –

‘Denetimli serbestlik’ başvurusu

s-b1b1b0d56c6525b219c96a4e79ae08e6e370f6İkinci infaz erteleme talebi reddedildiği için cezaevine konulan Çelik’in avukatı Mahsuni Karaman, Diyarbakır İnfaz Hakimliği’ne başvurarak müvekkilinin cezasının denetimli serbestlik tedbiri ile infaz edilmesini istek etti.

İmza kampanyası başlatıldı

s-49392b44c6debb5437ff255777f26bfc4e8f5e120’den artı açıklama özgürlüğü savunucusu kuruluşun çatı örgütü olan IFEX dün bir imza kampanyası başlattı. Tüzük Mahkemesi’ne (AYM) gönderilmek üzere kaleme alınan “Ayşe öğretmen ve hemen şimdi doğmamış bebeği hapse girmesin” başlıklı kampanyayı şu ana kadar binlerce insan imzaladı.

Daha doğmadan 15 ay hapis cezası…

s-191191ee1b4f909bede1a72f321909d30fb727İmza metninde şu ifadelere yer aldı:

Daha doğmadan 15 ay hapis cezası…Demin oluşumunu bitirmemiş bir insan yavrusu, dünyaya varmak için sırasını bekliyor, sadece birkaç haftası kaldı. Geleceği dünyada onu neyin beklediğini o bilmiyor fakat biz biliyoruz: 15 ay hapis.Annesi, öğretmen Ayşe Çelik çok büyük bir suç işledi. Telefonla katıldığı bir TV programında “Çocuklar ölmesin, analar ağlamasın” dedi, izleyiciler bu sözleri alkışladılar.Savcılar harekete geçti, soruşturma başlatıldı. Ama duyarlı insanlar da harekete geçti. Bakırköy Adliyesi önünde bir basın açıklaması yaptılar. Ayşe’nin sözlerini kendi sözleri olarak tekrarladılar. Yani aynı suç(!?)u aynen işleyerek kendilerini ihbar ettiler.Bakırköy savcısı, 3 ilden toplam 38 kişi hakkında dava açtırdı,Sonuç?38 kişiye beraat, Ayşe Çelik’e 15 ay hapis.Oysa Ayşe Çelik’in sözlerinde hiçbir suç unsuru yok.“Neden şunları söylemedi” gibi saçmasapan bir iddia ile, söylediklerinden değil, söylemediklerinden dolayı yargılandı ve ceza aldı.Diğer 38 kişi ise Ayşe ne dediyse aynını söyledi. Hem de alenen, medyaya da yansıyacak şekilde. Bir çoğu Diyarbakır Sur’a yeni gitmişti. Mahkeme ifadelerinde “Ayşe’nin söyledikleri doğrudur, eksik bile söylemiş” şeklinde ifadeler verdiler ama beraatten kurtulamadılar.Ayşe’nin “İbret-i Alem” olsun diye bahşedilen cezası ertelenmedi.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın