rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Din Kültürü Öğretmenine 6 Öğrenciye Cinsel İstismarda Bulunmaktan Dava Açıldı

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İzmir Karabağlar’da yer alan bir ortaokulun müdür yardımcısı ve Din Kültürü ve Etik Bilgisi öğretmeni Çetin O., 6 kız öğrencisine somut ve sözlü cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla yargılanıyor. Tutsak yargılanırken birincil duruşmasında tahliye edilen Çetin O., kasım ayında her tarafta etken karşısına çıkacak.

s-a8179a0950e3120b7109241985440fb8f7e112 DHA’nın aktardığına kadar, Çetin O., sözde geçen mart ve nisan aylarında, okuldaki 6 kız öğrenciye sözlü ve fiziki cinsel tacizde bulundu. Olaylar, Çetin O.’nun, ders sırasında ileride ne iş yapmak istediğini sorunca “Dansçı almak istiyorum” cevabını veren öğrencisi H.Ü.’yle koridorda karşılaşıp odasına çağırmasının arkasında yaşananlar sonrası ortaya çıktı.İddiaya göre Çetin O., odasına aldığı H.Ü.’ye, cep telefonundan müzik açarak, “Hadi bana dans et, bir iki figür göster” dedi. H.Ü.’nün itiraz etmesi ve odadan çıkıp bağırması üstüne, öteki öğretmenler de Çetin O.’nun odasının önüne geldi. H.Ü.’nün, olayı okuldaki kılavuz öğretmenine anlatması ardından zabıt tutuldu. Bu olayın peşinde, daha önce aynı olaylar yaşadığını söyleyen 5 kız öğrenci de, yaşadıklarını rehber öğretmeniyle paylaştı.

Ailelerin şikayeti üzerine tutuklandı

s-ddb03aff9d0e2c0aa0e5f7eb2849dfd9a82a73 İzmir İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü, olayla ilgili başlattığı soruşturma zarfında Çetin O.’yu açığa aldı. Ailelerin şikayetçi olması üstüne olayla ilgili soruşturma başlatan İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla, geçen 19 Nisan’da gözaltına alınan Çetin O., bir gün sonradan da tutuklandı. Çetin O. hakkında 5 kez 8 yıldan 15 yıla kadar ve H.Ü.’ye karşın davranışı sebebiyle de 6 aydan 3 yıla değin hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, İzmir 7’nci Ağır Cinayet Mahkemesi’nce kabul edildi.

“Düşük not verdiğim için kötüleme atmış olabilirler”

s-e48b10ca40f2787b2a09e298d2f748fb333795 Çetin O., davanın geçen 15 Ağustos’ta görülen birincil duruşmasında, suçlamaları kabul etmeyerek, “Ben okula antre çıkışlar ve öğrencilerin giyimleriyle ilgili görevliydim ve öğrencilerin okula taytla gelmesine, uygun olmayan araç ve gereçlerle gelmelerine engel oldum. Dolayısıyla okulda sevilmeyen idareci haline geldim. En son yaptığım sınavda da düşük not verdiğim için öğrenciler böyle bir kötüleme atmış olabilirler” dedi.

Ilk duruşmada tahliye edildi

s-7a525e715c527547fade2497d09b446314db90 Çetin O., kanıt karartma ve kaçma şüphesi bulunmadığı gerekçesiyle, tutuksuz yargılanmak üzere ilk duruşmada terhis edildi. Gelecek kasım ayına ertelenen ikinci duruşmada, istismara uğradığı iddia edilen diğer 5 kız öğrenci dinlenecek. Öğrencilerin avukatı Ceren Keyifli, bütün çocukların ailelerinin korkmadan haklarını savunduklarını ve şikayetlerinden vazgeçmediklerini belirterek, “Bu tür durumlarda bir takım aileler dağıtılmış sebepler yüzünden çekinip sinebiliyorlar. Ara Sıra de olayın duyulmaması için davacı bile olmuyorlar. Fakat bizim bu olaydaki şansımız bütün ailelerin çocuklarının haklarını ardına kadar müdafaa etmek konusunda gösterdikleri direnç oldu” dedi.

“Ulusal Eğitim Bakanlığı çocukların ifadelerini pedagog eşliğinde almıyor”

s-f9e6e24433db0fb042feaf546e3638018f8f83 Kız öğrencilerin hem yargılama aşamasında keza de Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki soruşturma dahilinde çoğu defa dinlendiklerini açıklayan Neşelendirici, “Bu koşul çocuklarda mağduriyete yol açıyor, zira Milli Eğitim Bakanlığı çocukların ifadelerini pedagog eşliğinde almıyor” dedi.

Saadet Öğretmen de davanın takipçisi

s-f4caf8c7b417a7767960c0c210bde93991f565 öte taraftan, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Uğraş Derneği (UCİM) Idare Heyeti Başkanı Saadet Özkan, davayı yakından takip edeceklerini söyledi. Çocuklara karşın işlenen bu cins suçlar karşısında bütün mağdurların ve mağdur yakınlarının kendilerine ulaşmalarını istediklerini bildiren Özkan, “Bizler hem yasal hem de psikolojik olarak her türlü yardımı vermeye hazırız. UCİM’in internet sitesi olan, ‘www.ucim.org.tr’ adresinden bizlere her türlü istismarı ihbar edebilirler” diye konuştu.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın