rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Deprem Öncesi Ne Yapılmalı

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Deprem Çantası

Deprem öncesi yapılması gereken ilk şey deprem sonrası hayatta kaldığımız takdirde bizleri hayatta tutabilecek ekipmanların yer aldığı bir afet çantasıdır. Deprem Çantası günümüz de herkesin basite kaçırdığı bir işe yaramadığını sandığını ya da hazırlanmaya üşendiği durumların olduğunu gözlemlenmiştir. Fakat deprem çantası hazırlayanların %40’ı deprem çantasının içerisini eksik ya da yanlış bir ekipman dizilimi ile sunmaktadır. %60’ı ise deprem çantasını alakasız yerlere hatta baza’nın bile içerisine koyanlar olmaktadır.
Deprem çantasının en uygun yerde olması ve doğru ekipmanların olması da bizleri bir koruma görevi görecek sisteme getirmektedir. Deprem çantası hazırlanırken içerisin de maaliyeti 440 TL denilen AFAD’ın sistemi yer almaktadır. Fakat duruma göre baktığımız da bu ücreti 150 tl’ye kadar çekme şansımız vardır. Belki de sizin durumunuza göre daha da ucuz bir şekilde kaliteli bir deprem çantası hazırlayabilirsiniz.

Deprem Çantası İçeriği

Telefon : Deprem anında internetin çekme ihtimali çok yüksektir fakat hatların çekmemesi normaldir. İnternete bağlanıp diğer yakınlarınızla bilgi alabilirsiniz. Ya da Sismograf uygulamasını yükleyip zemine koyduğunuz da deprem sonrası enkaz altında boşluktaysanız sırada ki artçıları ölçerek büyük depremin olup olmadığını anlayabilirsiniz. Tüm binalar yıkılsa bile bu büyük deprem olduğu manasına gelmemektedir. Depremin artçıları 5.0 + zorluyorsa 7.0 + deprem manasına gelmektedir. Fakat 4.5 şiddetinin altındaysa 6.5 şiddetini geçmeyen bir deprem yaşadığınız manasına gelmektedir.

Telefon içerisine düdük sesi yüklediğiniz de hem nefesinizi boşa yormassınız hem de daha ucuz maaliyet yakalarsınız. El feneri de aynı şekilde geçerlidir. Buradan zaten 10-15 TL kâr etmiş oluyorsunuz.

İlk Yardım Çantası: Bunu seçerek almalısınız deprem anı binanız ne olur yan yatarsa mesela şuram kanama ihtimali var gibsinden tüm ekipmanları almalısınız. Bunun maaliyeti 50 TL’dir.

 

Powerbank: Deprem sonrası telefonunuz ciddi bir işlev göreceğinden sürekli dolu olmalıdır. Powerbank aldığınız da telefonunuzu en az 1 kez tam dolduracak güçte olmalıdır. Mümkünse 2-3 kez dolduracak şarj cihazı almalısınız. Maaliyeti ise 20-50 TL aralığındadır.

Erzak: Deprem sonrası en kötü ihtimalle 48 saat sonra kurtarılacaksınız. Buna göre ekipman alınız. Asla doyurucu olduğuna bakmayın enerji veren yiyecekler alın. Bunlar BAR dediğimiz çikolatalardır. Küçük görünse de ciddi işlevi vardır. Bisküvi almanız da faydalı. Açlık ölümünden kurtaracaktır sizi. Acılı hiç bir şey SAKINLIKLA almayın.

Su aynı şekilde 24-48 saat yetecek şekilde alınız. Bu suları mutlaka 2-3 günde bir kez yenileyin. Şise içerisinde ki suyu içebilirsiniz ki boşa gitmez.

 

Dosya: E-devletten en yakın toplanma alanlarının bulunduğu krokiyi A4^’e çıktı alın, acil numaralar özellikle AFAD 122 bunları kayıt altına alın bir dosya da ve deprem anı şok geçirebilirsiniz bunun için de deprem anı yapılacaklar listesini de çıktısını almanız da fayda vardır.

 

Deprem çantasına bunları koyduğunuz vakit bir çok işlevi yapabilmiş olacaksınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın