rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

“Çocuklar Oruç Tutmalı mı?” Tartışması Alevlendi, Sosyal Ağ İkiye Bölündü! Peki Diyanet Ne Diyor?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Her sene Ramazan ayında mutlaka sorulan sorulardan bir adam başına çocukların oruç tutup tutamayacağıdır. Twitter’da bir anne oruç tutan kızını okula gönderdiğini yazdı ve sosyal medya ikiye bölündü. Çocukların oruç tutmalarını destekleyenlere, desteklemeyenlere ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu konudaki açıklamalarına yakından bakalım.

1. -Libra-Yellow-Rose- isimli Twitter kullanıcısı oruç tutan kızının okula gittiğini yazdı.

s-4fe65df26d9a23b61acc6e4cfac2de925993f9

2. Keza anneyi, hem kızını ayrıca de öğretmeni tebrik edenler oldu.

3. Kendisinden örnek verenlerden,

4. Bizzat yaşayanlara,

5. Ve yaşatanlara kadar,

6. Çocukların oruç tutmasını destekleyen Twitter kullanıcıları vardı.

7. Çocuklarına tekne orucu diye tabir edilen orucu tutturanlar da…

8. Tabii ki tepkilerin de ardı arkası kesilmedi.

9. Çocuk istismarı diyen de oldu, eğitim hakkını savunan da…

10. Yaz sıcaklarından örnek verdiler.

11. Farklı ülkelerdeki uygulamaları yazdılar.

12. Çok sert bir şekilde eleştirdiler.

13. Farklı açılardan baktılar.

14. Ve gerçekten bu durumu sorguladılar.

15. Peki, Diyanet İşleri Başkanlığı ne diyor?

s-1dc814c7dfeaacc933ff482a4412a1c363fd67Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan ayında oruç tutmak isteyen çocukların işlerini kolaylaştıracak yöntemleri Aile dergisinde anlattı. Uzm. Dr. Ayşe Dolmacı, yazısında çocukların en geç 7 yaşında oruç tutabileceklerini aktardı ve şu tavsiyelerde bulundu: “Çocukların küçük yaşta oruç tutma isteği fıtratlarında vardır. Bu meyil sayesinde oruç tutma teklifini bize, bizden önce onlar getirirler. Bu istekli ve hazır oluş dönemleri iyi değerlendirilmeli. Çocuğun yaşının daha çok küçük olduğunu düşünüyorsak, onlara tekne orucu tutmalarını önerebilirsiniz. Tekne oruçları, tam gün oruç tutmaya bir hazırlık mahiyetindedir. Çocuk en azından belirli bir süre içinde kendisini disipline etmeyi öğrenir. Çocukların tuttukları ilk oruçlar genelde aile büyükleri tarafından ödüllendirilir. Bu çok güzel bir uygulamadır. Oruç gibi bir ibadetin üstesinden gelen çocuklar uygun şekilde ödüllerle cesaretlendirilmeli. Tuttukları oruca olan saygı ve bundan duyulan sevinci belli etmeliyiz. Bu şekilde onlar da takdir edilmenin coşkusuyla ve ailelerini sevindirmiş olmanın mutluluğuyla büyük sabır ve gayret gerektiren bu ibadeti canla başla yerine getireceklerdir. Yaşları ilerlemiş çocuklara özel etkinlikler düzenlenmeli. Mümkün olduğu kadar sevdikleri yemekler pişirilmeli. Oruç ibadetinin insana kazandırdığı maddi ve manevi faydalar anlatılarak, ergenlik çağına kadar her yıl biraz daha alışkanlık kazanmaları sağlanmalı.”

16. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamasını elbette her aile kendi ortamında değerlendirir ancak tüm bu tartışmaya gelen bir ‘mention’ ortalığı karıştırdı: “Bebeklerde uzun süreli açlık…”

17. Tepkiler de gecikmedi…

18. Bebek beslenmesinin nasıl olması gerektiğini söyleyenlerden,

19. Tıbbi anlamda kanıt isteyenlere kadar,

20. Pek çok tepki geldi.

Peki, siz ne düşünüyorsunuz?

Çocuklar istedikleri taktirde oruç tutabilir, eğitime engel değildir.
Çocuklar iradeleri olsa bile oruç tutamazlar.
Beni hiç ilgilendirmiyor, onu anneleri ve babaları düşünsün.

Sonucu Göster

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın