rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Cinsel Saldırı, Suç Oluşturan ve Kanıt Karartma: İddianameden Öne Meydana Çıkan Başlıklar ile Şule Çet Soruşturması

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Şule Çet’in ölümüyle ilgili iddianamede, şüphelilerin Çet’i darp ederek ölümüne sebebiyet verdikleri, travma ve zorlama delillerini karartmak amacıyla cansız bedenini ofisin penceresinden attıkları yönünde kanaat oluştuğu ifade edildi. 

İddianame, Cumhuriyet Savcısı Aykut Hüseyin Koca tarafından hazırlandı.

s-0d32d907c2adb1b14659bf1d50601fa135c285 Anadolu Ajansı’nın aktardığı iddianameye tarafından, Gazi Üniversitesi öğrencisi olan Şule Çet’in Ankara’da kasiyer olarak çalıştığı bar, belirsiz Çağatay Aksu göre devralındıktan sonradan borçları sebebiyle kapatıldı. böylece işsiz kalan Çet, Çağatay Aksu’yu telefonla arayarak meslek bulgu konusunda muavin olup olamayacağını sordu.Şüpheliler 28 Mayıs’ta bir lokantada yemek yemek yerken Çet, Çağatay Aksu göre aranarak lokantaya eğlence edildi. Şule  Çet ile aynı evi paylaşan Lilia T ifadesinde, Çet’in “meslek görüşmesi için Çağatay Aksu’nun aradığını” kendisine söyleyip evden ayrıldığını ve söz konusu lokantaya gittiğini belirtti.

Saat 00.34’te şüpheliler ile Şule Çet plazaya girdi.

Saat 00.34’te şüpheliler ile Şule Çet plazaya girdi. Saat 00.34’te şüpheliler ile Şule Çet plazaya girdi. 5c067b3b0831229f2533d63e.jpg Şüphelilerden Çağatay Aksu, saat 00.31’de olayın meydana geldiği Oğuzlar Mahallesi Mevlana Bulvarı’ndaki plazaya geldi. Görevli Akif D’ye buzdolabı getirdiklerini söyleyen Çağatay Aksu, görevlinin buzdolabını gündüz getirmelerini söylemesi üstüne dışarı çıktı, saat 00.34’te şüpheliler ile Şule Çet plazaya girip 20. katta yer alan Burak Ahmet Y’ye ait ofise çıktı.Tanık olarak dinlenen emniyet görevlisi Akif D. ve Murat A. ise saat 03.50 sularında düşme sesi duyduklarını, 20. katı gösteren emniyet kameralarına baktıklarında hareketlilik gördüklerini, şüphelilerden Berk Akand’ın kapının önünde kafasını ellerinin arasına alıp çömeldiğini ifade etti.Şüphelilerin aşağıya indiklerinde kavgacı davranışlar gösterdiğini söyleyen güvenlik görevlilerinden Akif D, “Yanına hanımefendi vardı. Ne oldu?” diye sorduğu Berk Akand’ın, “O çıktı, görmedin mi?” diye kendisine çıkıştığını anlattı.Tanıklar, şüphelilerin birbiriyle itişip kakıştığını, bu sırada Çağatay Aksu’nun aracına binip olay yerinden ayrıldığını ve bir süre sonradan geri döndüğünü açıklama etti.

İddianamede Çet’in konut arkadaşı Lilia T’ye gönderdiği WhatsApp mesajlarına da yer verildi.

s-6fb1f2fa6236f0b4b5e5a2aff6998048d7e4b9 Buna göre Çet, saat 00.19’da arkadaşına, “Bu adam bana abayı yakmış. Allah’ım salmıyor.”, saat 00.21’de “Biliyordum böyle olacağını.”, saat 02.31’de “Bırakmıyor.”, saat 03.03’te de “Keşke gelmeseydim.” mesajları gönderdi.İddianameye kadar şüphelilerden Berk Akand, ofise çağırdığı ama teklifi geri çeviren mektep arkadaşı Pınar T’ye, saat 02.39’da “Çok fena şeyler oldu. Bana ulaşman lüzumlu. Telefonu aç.” şeklinde mesaj attı. Pınar T, telefonu kapalı olduğu için bu mesajları sabahtan gördüğünü söyledi.

İddianamede, Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı ile Ankara ve İstanbul Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlıklarından alınan raporlar da yer aldı.

Şule Çet’in Tırnaklarındaki Dokular ‘Orada Değildim’ Diyen Şüpheliye Ait – Buna göre, Şule Çet ile sadece tokalaştığını, diğer bir maddesel temasının olmadığını gösteren Berk Akand’ın tırnaklarında maktule ait DNA örneği bulundu.

Şule Çet’in cinsel saldırıya maruz kaldığı da raporlarla kesinleşti.

20. Kattan Düşerek Hayatını Kaybeden Şule Çet’in Otopsi Raporu: ‘Tecavüz Bulguları Var, Düştüğü Pencerede Parmak İzi Yok’ – Olay sonrası güvenlik birimlerinin tuttuğu 29 Mayıs tarihli durum yeri adap saptama tutanağına göre, olayın meydana geldiği dinlenme odasında kutu içinde içki şişelerinin olduğu tespit edildi ama şahit olarak beyanı alınan Burak Ahmet Y, durum yeri incelemesi yapan cumhuriyet savcısı ile meslek yerini beraber gezdiklerini, çöplerin içine dahi baktıklarını fakat alkol şişesine rastlamadıklarını söyledi. 29 Mayıs tarihli rapora göre Çağatay Aksu’da 2.67, Berk Akand’da ise 1.55 promil alkol tespit edildi. Şule Çet’in otopsisinde ise 1.13 promil alkol belirlendi.

Çelişkili beyanlar: “Odadaki dizüstü bilgisayardan saat 00.49’a kadar müzik dinlendi”

s-26774898a699403c532fc4c85963469071bf4e Şüphelilerin  beyanları aralarında çelişki olduğu bildirilen iddianamede, “Şüphelilerin ifadelerinde maktul Şule Çet ile cinsel yakınlaşma ya da bir ağız dalaşı olayının olmadığını belirtmelerine rağmen Ankara Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığının raporu, İstanbul Adli Tıp Kurumu Biyoloji Ihtisas Dairesinin raporu ve İstanbul 1. Ihtisas Dairesi Kurulunun raporu birlikte değerlendirildiğinde maktulun cinsel saldırıya maruz kaldığı” değerlendirmesine yer verildiği kaydedildi.İddianamede, Şule Çet’in, 02.45’te konut arkadaşına attığı mesajda cinsel saldırıya uğradığını anlatmaya çalıştığı da vurgulandı.Şüphelilerden Çağatay Aksu’nun ifadesinde “camdan güya beline kadar sarkan Şule Çet’i tutup kurtarmaya çalıştığı sırada Berk Akand’a seslendiği ama Berk Akand’ın müzik dinlediği için kendisini duymadığını” söylediğine muhabere edildi ve araştırmacı raporuna kadar odadaki dizüstü bilgisayardan saat 00.49’a değin müzik dinlendiği tespitine yer verildi.

“Bardakların yıkanması kabahat delillerini karartmaya karşın”

s-a275e098073acfa49d7d066ce72038a1b5468a İddianamede, şüphelilerin ofiste alkol içerken kullandıkları bardakları yıkadıkları, bu durumun şahit beyanıyla da doğrulandığı, böyle bir olayın gerisinde bardakların yıkanmasının kabahat delillerini gizlemeye yönelik olacağı vurgulandı. Kesin Olmayan Çağatay Aksu’nun olay yerinden ayrılıp 20 dakika sonradan dönmesinin de kabahat delillerini karartmaya karşın olduğu değerlendirildi.İddianameye kadar, belirsiz Berk Akand’ın Çağatay Aksu’nun kendisine Şule Çet’in düştüğünü söylemesine rağmen aşağıya indiklerinde “Yanınızdaki kız nerede?” diye soran emniyet görevlisine “O çıktı, görmedin mi?” karşılığını vermesi çelişki oluşturuyor.

İddianamenin netice bölümü: “Cinsel saldırı değişmez, darp ederek ölümüne sebep oldular”

s-f8c7dabc3fbe82841908b7446e5cc280984d5c İddianamenin netice bölümünde şüphelilerin olay günü saat 02.00-03.00 aralığında maktule cinsel saldırıda bulunduklarının değişmez olduğu, bu olaydan sonradan Çet’in şüphelilerle tartıştığı, şüphelilerin tartışma ve çaba sonucu maktulü darbederek ölümüne sebep oldukları ve maktul üstünde oluşan travma ve güç delillerini karartmak nedeniyle cesedini ofisin penceresinden aşağıya attıkları yönünde kanaat oluştuğuna yer verildi.

“Süreklilik çöktü”

s-ab10c40e2d7c894cbfb1de64589c3774ce01e5 öte yandan, müştekilerin avukatı Umur Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iddianamenin, şüphelilerin senaryosunu çökerttiğini ifade etti. Yıldıırım, şunları söyledi:”İddianame beklediğimiz gibi. Savcılık, eldeki tüm somut delillerle somut gerçeğe ulaştı. Önceki savcı maalesef ‘taksirle adam öldürme’ suçundan adli kontrol başvurusunda bulunmuştu. Bugüne dek bilerek adam öldürmeyi zikretmemişlerdi. Tutuklama ise hürriyetten alıkoyma ve nitelikli cinsel saldırıdan olmuştu fakat buruk bir mutluluk bu. Hatalı bir cümle parçası olabilir ama maalesef engebeli bir sürecin sonunda iddianame beklediğimiz gibi düzenlendi. Adalete güveniyoruz ve sonucu defalarca birlikte takip edeceğiz.”

Şule Çet’in babası İsmail Çet: “Kravat indirimi uygulanmasın”

s-61bd1d994706ece6b26d8d0fa18780c10413a4Kızının kendisine “Baba ben ayaklarımın üzerinde duracağım. Beni okut” demesi üzerine kızının arkasından durduğunu söyleyen İsmail Çet, “Bu sene son senesiydi. Üniversiteyi bitirecekti fakat başımıza bunlar geldi” dedi. DHA’ya konuşan baba Çet “Başka insanların da canı yanmasın. Katillerin mahkemeye takım elbise giyip ve kravat takıp çıkması ile verilen cezaların düşürülmemesi bakımından hakimlerimize düşecek büyük kararlar var” diye konuştu.

Savcı iki kesin olmayan için “suç oluşturan, cinsel hücum ve hürriyeti tahdit” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 39’ar yıla değin hapis cezası istemişti.

Şule Çet Soruşturması Tamamlandı: Cinsel Hamle ve Cinayetten Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezası Talebi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın