rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

CHP’nin Milletvekili Namzet Listesi Açıklandı: Abdüllatif Şener Konya’dan Aday Gösterildi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

CHP’nin 24 Haziran’daki seçime ilişkin milletvekili aday listesi açıklandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir’den aday olurken, Maltepe Hapishane’nde tutsak bulunan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu İstanbul’dan aday gösterildi. Listede İlhan Cihaner, Haluk Pekşen, Mustafa Balbay, Eren Erdem, Uzlaştırma Yarkadaş, Zeynep Altıok gibi isimler yer almadı. Ön seçimle gelen fazla sayıda milletvekilinin liste dışı kalması uyarı çekti.  CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin önerdiği bazı isimlerin listeye giremediği kulislerden basına yansıyan bilgiler aralarında. AKP’nin kurucularından olan ve bir dönem de bakanlık yapan Abdüllatif Şener ise Konya’dan namzet gösterildi. CHP’nin Saadet Partisi’ne 6 kişilik kontenjan ayırdığı aktarılıyor. Siyasi partilerin aday listelerini bugün en geç saat 17.00’ye değin Yüksek Tercih Kurulu’na bildirmeleri gerekiyor.

MYK ve PM toplantıları boyunca parti genel merkezine basın mensupları alınmadı.

s-a102f29b5a025e70a5ba696fcc7247019b19f0 Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, partisine adaylık talebinde bulunanlarla mülakat yapan Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek, Tekin Bingöl, Seyit Torun, Çetin Osman Budak ve Faik Öztrak ile Parti Sözcüsü Bülent Tezcan’la bir araya gelerek zihin alışverişinde bulundu.Genel başkan yardımcılarının önerilerini dinleyen Kılıçdaroğlu, sonra parti genel merkezinde Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerini topladı. Takriben 2 saat 30 dakika süren toplantıda Kılıçdaroğlu, milletvekili listesini MYK üyeleriyle paylaştı.

18 şahsiyet MYK üyelerinin tamamının milletvekili namzet listesinde olduğu ifade edildi.

s-47a69ed6e2591cebaac91b50d8a62594cea0b1Kılıçdaroğlu, MYK toplantısının arkasında PM üyeleriyle bir araya geldi. Takriben 3 saat süren PM toplantısında da milletvekili listesi değerlendirildi.PM üyelerinin itiraz ve önerilerini dinleyen Kılıçdaroğlu, listenin son şeklini PM’nin onayına sundu. Liste, PM üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Listeye kadar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir 2. bölge 1. banal namzet olurken, eski Genel Başkan Deniz Baykal Antalya 1. banal aday gösterildi.Eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Konya’dan namzet gösterildi.

İYİ Parti’ye katılan, sonradan her tarafta partilerine dönen 15 milletvekilinin tamamı aday listesinde yer aldı.

s-6ff46ae85019df1f5e0a1459606199af04c2aaSaadet Partisi’ne verilen kontenjan kapsamında bazı yerlerin abes bırakıldığı öğrenildi.Tutuklu yer alan eski İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, eski CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, KHK ile üniversiteden ihraç edilen tüzük hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun da CHP’in milletvekili namzet listesinde yer aldığı belirtildi.

50’nin üzerinde ad her yerde namzet gösterilmedi.

s-700b9a971e9e2ae7fc4e8e0e26777e1246a4a0Aralarında Haluk Pekşen, Mustafa Balbay, Eren Erdem, Barış Yarkadaş, Zeynep Altıok, Şenal Sarıhan, Musa Çam, Erdin Bircan, Hüsnü Bozkurt, Necati Yılmaz, Hilmi Yarayıcı, Niyazi Nefi Kara, Elif Doğan Türmen ve İlhan Cihaner’in de bulunduğu bir takım milletvekilleri aday listesinde yer almadı.

Milletvekili adaylığı başvurusu yapan gazeteci İrfan Değirmenci de aday listesinde ismi olmayan isimler arasında.

s-0e4dfd5f00a7215b489d86cdaf11cc18db71f5

PM toplantısında isimler üzerinde tartışmaların yaşandığı, eski Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger’in bir konuşma yaparak listeye itiraz ettiği öğrenildi. Aksünger de listede yer bulamayan isimler arasında yer aldı.Açıklanan seçim takvimi doğrultusunda, CHP’nin milletvekili aday listesi bugün Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) bildirilecek.

Listenin tamamı için tıklayınız

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın