rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Cemal Kaşıkçı’nın Son Köşe Yazısı: ‘Arap Dünyasının En Çok Ihtiyaç Duyduğu Şey Ifade Özgürlüğü’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Amerikan Washington Post gazetesi, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın son köşe yazısını yayımladı. Gazeteden yapılan açıklamada, köşe yazısının Kaşıkçı’nın kaybolmasından önce yazıldığı, 3 Ekim’de onun tercümanı ve yardımcısı kadar Washington Post’a gönderildiği belirtildi. Yazının Kaşıkçı’nın her tarafta ortaya çıkacağı umuduyla yayımlanmadığı vurgulandı.

Kaşıkçı, “Arap dünyasının en fazla gereklilik duyduğu şey açıklama özgürlüğü” başlıklı yazıda, Arap ülkelerinin hükümetlerine medyayı susturmak için bütün yetki verildiğini açıklama ediyor.

s-7b922c488ae90945453c231eed9c899b467292 BBC Türkçe’nin aktardığı bilgiye takriben Suudi gazetecinin yazısından bir takım satırlar şöyle:”Geçenlerde (Washington merkezli akıl kuruluşu) Freedom House’un 2018 raporuna bakıyordum. Arap dünyasında ‘özgür’ olarak nitelendirilen tek ülke vardı: Tunus.Bunun sonucu olarak diğer ülkelerde Araplar ya gelişmelerden habersiz ya da hatalı bilgilendiriliyorlar… İşin can sıkıcı yanı, bu durum değişmeyeceğe benziyor.Arap dünyası 2011’in sonbaharında umut doluydu. Oysa bütün beklentiler kısa sürede yerle bir oldu. Arap toplumları eski statükoya geri döndüler, hatta daha öncekilerden de engebeli koşullarla yüzleştiler.”

“Saleh al-Shehi, Suudi basınında bugüne kadar yayımlanan en ünlü köşe yazılarından birini kaleme aldı. Sözleri, kurulu düzene zıt bulundu. Maalesef acilen 5 yıl hapis cezasını çekiyor”

s-afdeef8e8d1d5c063b01d365d40bcd690b3bf3 “Sevgili dostum, önde gelen Suudi yazan Saleh al-Shehi, Suudi basınında bugüne değin yayımlanan en ünlü köşe yazılarından birini kaleme aldı. Sözleri, Suudi Arabistan’da kurulu düzene zıt bulundu. Maalesef derhal mesnetsiz bir suçlama sonrası çarptırıldığı 5 sene hapis cezasını çekiyor. Darı hükümetinin Al Masry Al Youm gazetesini toplatmasına, gazetedekilerin meslektaşlarından hiçbir tepki gelmiyor. Bütün bu eylemler milletlerarası toplumun da tepkisini çekmiyor. Bunun yerine, kınamayı tetikleyebilecek faaliyetleri, sükunet izliyor.Arap Baharı’nın ruhunu yansıtmayı sürdüren birkaç ülke var. Katar hükümeti, komşularının ‘eski Arap düzenini’ desteklemek için bilgi akışını kontrole dayalı çabalarının tersine, dış haberlere yönelik yayınlarını süürdürüyor. Ama basının ‘kısmen özgür’ olarak nitelendirildiği Tunus ve Kuveyt’te bile medya Arap dünyasının yüzleştiği sorunlara değil, iç gelişmelere odaklanıyor.Suudi Arabistan, Darı ve Yemen’den gazetecilere bir platform sunmakta da kararsızlık ediyorlar. Basın özgürlüğü konusunda Arap dünyasının en iyisi olan Lübnan bile kutuplaşmanın ve İran yanlısı Hizbullah’ın etkisinin kurbanı oldu.”

“Arap dünyası Demir Perde’siyle yüzleşiyor”

s-6cba2ad5ff7dccb443592af91beee9519f50d9Washington Post’un Cemal Kaşıkçı illüstrasyonu “Arap dünyası bugün kendi Demir Perde’siyle yüzleşiyor. Perdeyi çekenler ise dış aktörler değil, şiddet mücadelesi içindeki iç güçler. Arapların, Soğuk Savaş’ın Radio Free Europe’una (Bağımsızlık Avrupa Radyosu) benzer bir şeye ihtiyacı var. Yazılarımı yayımlayan Washington Post, onlardan çoğunun Arapça’ya çevrilmesi için inisiyatif aldı, onların Arapça olarak da basılmasını sağladı. Bunun için minnettarım. Araplar, yazılarımı kendi dillerinde okumalı. Böylece onları anlayabilir, ABD ve Batı’da demokrasinin farklı alanlara yönlendirilmiş unsurlarını ve komplikasyonlarını tartışabilirler.Arap dünyasının eski uluslarötesi medyanın modern bir versiyonuna ihtiyacı var. Vatandaşlar böylece küresel olaylar hakkında data sahibi olabilirler. Daha önemlisi, Arap sesler için bir platform oluşturmalıyız. Sefalet, fena yönetim ve kötü eğitim nedeniyle acı çekiyoruz. Propaganda yoluyla korku yayan milliyetçi hükümetlerin etkisinden uzakta egemen bir uluslararası forum yaratarak, Arap dünyasındaki basmakalıp insanların toplumlarının yüzleştiği yapısal sorunları çözmeye çalışmalarına muavin olabiliriz.”

Kaşıkçı, 2 Ekim’de gittiği Suudi Arabistan Konsolosluğu’ndan yeniden çıkmadı.

Kayıp Gazeteciden Hâlâ Haber Yok: Suudi Arabistan Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı’na Çağrıldı –

Reuters’a konuşan Türk yetkililer Kaşıkçı’nın “sorgulandığını, cefa gördüğünü, öldürüldüğünü ve cinayetin planlı olduğunu” açıkladı. Fakat Suudi Arabistan bu iddiaları reddetti.

Reuters: ‘Türk Polisi Kayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Öldürüldüğünü Düşünüyor’ –

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosu ise konsolosluk binasının kapılarını Reuters ajansına açtı ve “Kaşıkçı burada yok” dedi.

Suudi Arabistan’ın Ankara büyükelçisi, kayıp gazeteci Kaşıkçı ile alakalı olarak iki defa Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Erdoğan’dan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: “Konsolosluk Yetkilileri ‘Buradan Çıktı’ Demekle Kendini Kurtaramaz” – Kaşıkçı hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Başkonsolosluk yetkilileri ‘buradan çıktı’ demekle kendini kurtaramaz” dedi.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ‘ortadan kaybolması’ ile ilgili Suudi ve Türk yetkililer ortak çalışma grubu oluşturdu.

Ortak Heyet ve Durum Yeri Çözümleme Binaya Girdi: Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda Neler Oldu? – CNN International, Suudi Arabistan’ın, Kaşıkçı’nın “yanlış dışarı giden bir sorgu sonucu öldüğüne” dair bir yorumlama hazırlığında olduğunu ileri sürdü.

Soruşturma sürerken dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Başkonsolos Muhammed Uteybi, 15 Ekim günü saat 17.00’de Atatürk Havalimanı’ndan kalkan tarifeli uçakla ülkesine döndü.

Dış Basında Yeni İddialar ve Cemal Kaşıkçı Soruşturmasında Son Koşul: ‘Suudi Başkonsolos Görevden Alındı’ – Öte Taraftan dış basına, peşi sıra yeni iddialar yansımaya devam etti. AP haber ajansının ismi açıklanmayan bir Türk yetkiliye dayandırdığı habere göre, konsoloslukta yapılan incelemede cinayete dair izler bulundu. NYT ve Washington Post, Kaşıkçı’nın öldürülmesinde rolü olduğu düşünülen bazı şahısların kimliğinin tespit edildiğini öne sürdü. Wall Street Journal gazetesi, Kaşıkçı’nın konsolosun gözleri önünde öldürüldüğünü bahis etti.

Ve dün Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın “konsolosluk içinde yaşanan arbede” neticesinde öldüğünü duyurdu.

Suudi Arabistan Devlet Televizyonu: ‘Cemal Kaşıkçı Konsolosluk İçinde Yaşanan Arbede Neticesinde Öldü’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın