rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Çayluk nasi hazirlanur

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Güneysu, Kıbledağı Köyü

Çayluk nasi hazirlanur, nasi timarini edersun, hizmetini yaparsun, yetiştirusun; çayluğun efendum, ben bu, denizçiyidum ben evvelni setini edersun. Edersun tikersun oni kullan. Ha bu şey kullilan tikersun oni. Ateş kulilan. Her yere mi? 

Koparirsun bi ocağa uç dórt dane pirakursun, pirakdun mi, buni beyittun mi, çíkti bu kada atasun bi piçak duzlersin oni, o bi da eskin verur, eskin verdukten soran ustini alusun. Etekler onun hizasina geldi mi eteği de de alusun. o tami olur. Ocak sonra síhlandi mi, bu eski çayluk oldi mi, yirilendi mi bunu kesecesun. 

Bunu ha bóle kesecesun; met kibi. Otuz santim yukardan, on santim ortasini alçaktan kesecesun ki, ortasi her vakít hebirini gelu geçeyi. Kuvet, şeyden, hep bir çíksun, iza. Şini makas edecesun çayluği; bitun bi seviyede makas edecesun. Bi da varki eski çayluğun içerisini çay oranlen ayiklarsun, o çahudiyi mahudiyi seresun altina, ayíklarsun oni. O kuvveti gidaeyina. Bedenilan barabar alacasun on, kuvveti ebirine gideyi. Çay toplamaz, surgi veru ki parmak kibi, o kuvvet hebirine gideyi.

Sora bu çayluğa yaprak kosun. Ha bu agaj yapra yok mi ya, seresun oni içerisine. Bu topra yaş tutayi. Bi da siğir gubresi korsun onda. Oni da koyisun onda. Sora da bu gubre yok mi ya, bunu iki keren verurum ben. Şini bi dónum çayluğa atmiş kilo gubre verurum ben, bi donum çayluğa. O çok verdun m, bi ocağa çok kebre ko, o çay vermeyi, buruşturiyini. Kuvetli. İki keren gubreyi Mayis ayina aldun mi, iki keren verdun mi gubreyi o daa çay veriyi. İşleri boyledu.

Toplamasi efendum, iki yaprak geri surgi şeydecesun ki, iki yaprak geri piraktun mi, eyi surgi verur o. Oni desan ki, dibinden alayimini alím yerine almazlani. İki yaprak, bunun gerini, geriye piraktun mi, surgiisi, taze alacasun şey, kestun mi, bi surgi daa fazla alusun, oni da deyiyim size. Taze kestun mi çayluği bi surgi daa fazla alusun. Bu iş, kart çaylu kes, şokali oldi deyil mi? Oldu şokali; feket o surgi vermeyi, gej vereyi. Bu iş şini boyledu.

Dert’leri ne anlayim? ben o’ladan anlamam ben. Olari alumyerine gidcesun olar anlatur. Alusun havuriya pablikadan bi maa’şuni veresun gübreye. İşte bu bizum işimuz boyledu. Anla, çaydan aldümuz parayi hancaka evi idare edeyruk işte. Bu işle boy’ledu. Kafi da pek gelmeyi ha. Bu masraflar ağirdu şini. Çoluk çocuk fazlalşti efendum şini. Çoluk çocuk ne var biliy misun? Bu çaylik işi evvelden rahat idi, deyiyim sağa doğrisini, bu çayluk adi çikdi şini çoluk çocuk ağirlaşti bu iş. Bi misirlan şeygoruniydi, bi meşul oliydik. Şini çayluk var, misir var bir tarafa, fasulyesi var, kaba var; var da var. Bi çayluk şini elli tane şey  geldi, şey, iş ağirlaşti. sora guneşun karşisina çoluk çocuk  hasta oliyi, efendum, o  güneş yağmur havaya islanayi, tohtorlara elet, bilmem ne elet, aliysun beş kuruş, on kuruş, elli kuruş masraf edeysun tohtorlara. İslaniyi çoluk çocuk yav!

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın