rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Çay İçerek Kilo Vermeyi 3 Kat Hızlandırabilirsiniz

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Bu çayları tüketirken hem sağlığınıza fayda sağlayabilir hem de çeşitli içerikleri sayesinde daha hızlı kilo verebilirsiniz. Yapılan araştırmalarla daha hızlı kilo vermeye yardımcı olduğu kanıtlanmış bitki çaylarını sizler için derledik. Siz de bir uzmana danışıp uygun olan çayı beslenme listenize ekleyebilirsiniz.

1. Yeşil çay


Yeşil çayın içeriğindeki sağlığa birçok faydası da bulunan kateşin, mükemmel bir antioksidan görevi görüyor ve kilo vermede de etkili olabiliyor.  Araştırmalar, düzenli yeşil çay içmeyi egzersizle birleştirmenin kilo verme gücünü en üst düzeye çıkarabileceğini gösteriyor. Bir çalışmada, günlük 4 bardak yeşil çay içme alışkanlığını 25 dakikalık bir egzersizle birleştiren katılımcıların, egzersiz programlarına katılan fakat yeşil çay tüketmeyen kişilere göre 2 kilo daha fazla verdiği bulgulanmış.

2. Limon çayı


Limon çayı d-limonene içeriği sayesinde vücuttaki şişmelere karşı yardımcı olabilir. Turunçgil kabuğu yağında bulunan bileşik, eski çağlardan beri idrar söktürücü etkileri için kullanılmıştır. Fakat yakın zamana kadar iddiaları destekleyecek hiçbir bilimsel bulgu yoktu. Japonya İlaç Derneği Dergisinde yayımlanan, hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, d-limonenenin su tutma özelliği nedeniyle idrar söktürücü etkisinin olduğu doğrulandı.

3. Beyaz çay


Beyaz çay, yeni yağ hücrelerinin oluşumunu engellediği gibi aynı zamanda, Beslenme ve Metabolizma Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, vücudun mevcut enerji yağının parçalanma ve kullanılma kabiliyetini de arttırıyor. Çalışmanın yazarından Elma Baron,  “Çaydaki kimyasallar, hücrelerin parçalanmasına ve erken yaşlanmasına neden olabilecek güneşten kaynaklanan zararlı etkilerden cildi koruduğu görülüyor.” diyor.

4. Siyah çay


İtalyan araştırmacılar, günde bir bardak çay içmenin kardiyovasküler işlevi geliştirdiğini buldular! Ve Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabında yayınlanan bir çalışma, günlük yarım litre siyah çay tükettiğinizde, vücudunuzun beş kat daha fazla interferon saldığını ve vücudunuzun enfeksiyondan korunmasına ciddi derecede faydalı olduğunu olduğunu ortaya koydu.

5. Kediotu çayı


Kaliteli uyku, yağ yakma hormonlarının üretimine olanak verir, bu da kilo vermeye çalışmanız durumunda size en çok yardımcı olacaklardan biridir. Kediotu, hafif derecede bir sakinleştirici olarak değer verilen bir bitkidir ve şimdi yapılan araştırmalar, çay tutkunlarının yüzyıllardır bazı şeyleri doğru bildiklerini göstermektedir.

6. Kış Kirazı çayı


Ashwagandha (kış kirazı) çayı size hayat hakkında daha iyi bir bakış açısı kazandırır ve size zarar verebilecek stres hormonlarını azaltır. Indian Journal of Psychological Medicine Dergisinde yayınlanan bir araştırmada, Ashwagandha kökü özü güvenli ve etkili bir şekilde kişinin strese karşı direncini artırdığını ve böylece kendiliğinden değer verilen yaşam kalitesini de artırdığını açıklanmıştır. Penn Statede yakın tarihli bir araştırma, stresli durumlara kötü tepki gösteren kişilerin bedenlerinde artmış iltihaplanma seviyelerine sahip olduğunu ve iltihaplanmanın doğrudan diyabet, kalp rahatsızlığı ve kanser gibi hastalıkların yanı sıra obezite ile bağlantılı olduğunu buldu.

7. Oolong çayı


Oolong çayının kilo alımına karşı temel silahı, yağ emilimini önleme kabiliyetidir. Japon bilim insanları, poliüretan olarak adlandırılan, yüksek antioksidan düzeylerinin, vücudun yağ emme kabiliyetini  %20ye kadar engellediğini tespit etti. Tayvanlı araştırmacılar 10 yıllık bir süre boyunca 1.100den fazla kişiyle yaptıkları araştırmada, haftada bir veya daha fazla siyah, yeşil veya oolong çayı tüketenlerin hiçbir çay tüketmeyenlere kıyasla neredeyse yüzde %20 daha az vücut yağına sahip olduklarını tespit ettiler. Ayrıca oolong çayı kan basıncıyla mücadele edebiliyor ve riski %65 oranında azaltabiliyor.

8. Yaban mersini çayı

www.herbalteasonline.com
Morneral Nutrition & Food Research dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, yaban mersini  tüketmek, vücudun şişmesini tetikleyen iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Araştırmacılar katılımcıları iki gruba ayırdı; bir gruba, 1.5 bardak yaban mersiniyle eşdeğer bir diyet programı verilirken, diğer grup da meyveyi içermeyen bir kontrol diyetini uygulattı. Deneyin sonunda, yaban mersini yiyen grup, meyve tüketmeyen meslektaşlarından daha az iltihaba sahipti.

9. Rooibos çayı


Rooibos çayını karın bölgeniz için özellikle iyi yapan şey, aspalathin olarak adlandırılan benzersiz ve güçlü bir flavonoidtir. Güney Afrikalı araştırmacılara göre, bitki içerisinde bulunan polifenoller ve flavonoidler yeni yağ hücrelerinin oluşumunu engelliyor.

10. Mate çayı


Mate çayı, vücudu kalorili yakma mekanizmasına dönüştüren güçlü termojenik etkileri ile bilinir ve aynı zamanda insülin duyarlılığını geliştirerek kilo vermeyi teşvik edebilir. Yakın tarihli bir çalışmada, katılımcılar iki gruba ayrıldı. Bir grup egzersizden 60 dakika önce bir plasebo (ilaçmış gibi verilen etkisiz madde) aldı, diğer grup ise matenin 1000 mg kapsülünü yuttu. Araştırmacılar mate çayının, bitkiyi tüketenlerin metabolizmasında egzersiz olmadan yaptıkları faydalı etkileri artırdığını keşfetti.

11. Nane çayı


Bazı kokular açlığı tetikleyebilir ve bazıları da iştahınızı bastırabilir. Nörolojik ve Ortopedik Tıp Dergisinde yayınlanan bir çalışmada, her iki saatte bir nane yaprağı koklayan kişilerin ayda ortalama 5 kilo kaybettikleri tespit edildi.

12. Papatya ve lavanta çayı


Papatya ve lavanta çayı, uykusuzluğa bağlı stresi azaltarak sizi yorgunluk ve depresyondan korur. Stresin azalması, obezite ve şeker hastalığı gibi kilo ve kan şekeri bozukluklarına doğrudan bağlı olan artmış iltihaplanma seviyelerini önler. Almanyada yapılan bir çalışma, papatya çayının uyku eksikliği ile ilgili fiziksel belirtileri önemli ölçüde iyileştirdiğini bulguladı.

13. Goji çayı


Gojilerin hasat edildiği bitki olan Lycium barbarum, diyabet için geleneksel bir Asya tıbbi tedavisidir ve aynı zamanda zayıflama etkisi de vardır. American College of Nutrition Journalde yayınlanan bir çalışmada, katılımcılara yemekten sonra tek bir goji veya plasebo verildi. Araştırmacılar, dozdan bir saat sonra goji tüketen grubun plasebo grubuna göre %10 daha yüksek bir oranda kalori yaktığını bulguladı.

14. Zencefil çayı


Zencefil gezegende en sağlıklı baharatlardan biridir, aynı zamanda iltihaplanma ile savaşmaktadır. Çoğu araştırmaya göre zencefil, geleneksel olarak mide ağrısını hafifletmek için kullanıldı, vücudun çeşitli genleri ve enzimleri bloke ederek şişmeye neden olan iltihaplanmayı önledi.

15. Kava Kava çayı


Kava Kava endişe verici düşünceleri bastırıyor. Bir çalışmada, stres uyandıran uykusuzluğa sahip hastalara 6 hafta boyunca günlük 120 mg kava kava verildi. Sonuçlar, uyku gecikmesi, süre ve uyanma hali açısından istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme olduğunu ortaya koymuştur. Endişeli olduğunuzda, vücudunuz her zaman stres altındaymış gibi hissediyor. Kaygının kilo alımı için güçlü bir tetikleyici olmasının sebebi de bu.

16. Matcha çayı


Macha çayının düzenli tüketilmesi metabolizmayı arttırabiliyor ve vücudun ortalamadan dört kat daha hızlı yağ yakmasına yardımcı olabiliyor. Ayrıca piyasada bulunan birçok diyet yardımcısının aksine, matcha artmış nabız ve yüksek tansiyon gibi olumsuz yan etkilere neden olmuyor.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın