rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Bunu da Gördük: Görme Engelli Öğretmen ‘Kusura Bakmayın, Hata Yapmışız’ Denilerek Telefonla Görevden Alındı

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Görme engeli bulunan Müge Turanlı, Manisa’nın Yunus Emre ilçesinde bir okulda ücretli hoca olarak göreve başladı. Fakat göreve başlamasının üzerinden üç saat geçtikten daha sonra ulusal eğitimden gelen telefonla görevinden alındı. Turanlı telefonda kendisine ‘kusura bakmayın kusur yaptık’ denildiğini aktardı. 

Turanlı sesini duyurmak için Twitter’dan paylaşımlarda bulundu

‘Üç saat sonra aranarak görme engelimden dolayı görevimden alındım.’

Turanlı’nın tweeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerince fark edildi.

s-d785627aed3b50a8fa697c244323557af451b4BBC Türkçe’den Fundanur Öztürk’ün haberine göre, yaşadıklarının ilgili makamlarca fark edildiğini anlatan Turanlı, Yunus Emre İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde kendisiyle iletişimde olan yetkililerden birinin kendisini gece yarısı arayarak özür dilediğini ve “isterse okula geri dönebileceğini” söylediğini ifade etti ve ekledi: 

“İstersem okula dönebileceğim söylendikten sonra ‘Neden tweet atmadan önce dönemiyordum’ diye sordum. Okulda yaşananlardan sonra oraya dönemeyeceğimi söyledim. Benim tek istediğim benden özür dilemeleriydi ama onların yaptıklarıyla hata hatayı doğurdu.”

Çabalarının karşılık bulmasından duyduğu mutluluğu anlatan Turanlı sözlerini şöyle sürdürdü

s-559091cfd78de7629deef043e2e2e11a1bf285

“Bir haksızlığa uğrayıp ses çıkarmadığında bu unutulup gidiyor ama karşı çıktığında ses getirebiliyor. Toplumda engelli insanlar olarak çok fazlayız ve bir şekilde kendini ifade edemeyenlerimiz kıyıda köşede kalıyor. Bir şeyleri yapabilecek potansiyelleri olsa bile ya cesaret edemiyorlar ya da o ortam oluşturulmadığı için çalışamıyorlar. Ben şu anda şanslıyım ki kendimi ifade ettim ve bir sürü insana ulaştım. Ama benzer bir durumu yaşayan fakat ne yapacağını bilemeyen engelli insanlar olabilir. Belki benim çabam ve kazanımım ona ilham olur, Google ile aradığı vakit okur, netice alınabileceğine dair inancı artar.”

MEB konu ile ilgili izah etme yaptı: ‘Gerekli hassasiyetin gösterilmediği ortaya çıkmıştır.’

s-1fcfade9d88818b161084c72fba4cd156ebfb5Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Müge Turanlı’nın yaşadıklarıyla ilgili olarak BBC Türkçe’ye yazılmış bir yorumlama yaptı. Açıklamada, MEB çalışanlarının görevlendirme kararının tebliği konusunda zorunlu hassasiyeti göstermediklerinin ortaya çıktığı belirtildi:”Manisa’da ücretli öğretmenlik talebinde yer alan Müge TURANLI, Manisa Şükran Bilginer Özel Eğitim Iş Uygulama Merkezine ücretli hoca olarak görevlendirilmiş, ancak mektep müdürüyle görüşen öğretmenimiz, bu görevin kendisine ağır geleceğini ifade ederek göreve başlamamıştır. Öğretmenimiz sonra Hafsa Sultan İlkokulunda açılan kaynaştırma sınıfında görevlendirilmiştir. Kaynaştırma sınıfındaki öğrenci velilerinin talepleri ve Mektep İdaresi ile İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüzün gözlem ve değerlendirmeleri sonucu öğretmenimizin daha ayrı bir yerde görevlendirilmesi kararlaştırılmıştır.”Öğretmenimizin sosyal ağ paylaşımı sonrasında, söz konusu görevlendirme kararının tebliği konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmediği ortaya çıkmıştır. Durumun ayrım edilmesinin hemen arkasında lüzum İlçe Müdürlüğü ve Okul Yöneticilerimiz zaman kaybetmeksizin uyarılmış olup, öğretmenimizle bizzat görüşülerek kendisinden özür dilenmiştir.Ayrıca, öğretmenimize başvurduğu alternatif alanlarda görevlendirme yapılabileceği bildirilmiştir.”

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın