rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Bu Yapılana Restorasyon Dediler: Marmara Üniversitesindeki Tarihi Hamam Sosyal Medyanın Gündeminde

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Osmanlı Padişahı 5. Murat döneminde yapılan ve Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü içinde yer alan tarihi hamamın yenilenmesinin ardından ortaya çıkan görüntü büyük tepki çekti.


Günümüzde Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsünün bulunduğu alanı da içine alan arazi 1876 yılında tahta çıkan ve 93 gün tahtta kalabilen Osmanlı Padişahı 5. Murata tahsis edilmişti.Arazinin içerisinde köşk, hizmetlilerin kullandığı çeşitli binalar ve hamam da yer alıyordu. Ancak binalar zaman içerisinde yıkılırken, hamamdan günümüze de kalıntıları kalmıştı.

2014 yılında restorasyon için sözleşme yapıldı


Marmara Üniversitesi 2014 yılında tarihi hamamın yenilenmesi için bir mimarlık firmasıyla sözleşme yaparak çalışma başlattı. Fakat restorasyon çalışmalarının ardından hamamın ortaya çıkan yeni görüntüsü görenleri şaşırttı. Hamamın yeni halinin sosyal medyada paylaşılmaya başlanmasıyla tepki giderek büyüdü.

Marmara Üniversitesi: “Projeye bağlı kaldık”


Fotoğraf: Twitter / CirkinIstanbulMarmara Üniversitesi Rektörlüğü, 5. Murat Av Köşkü tarihi hamamının restorasyonu ile ilgili gelen tepkilere yönelik açıklama yaptı. Çalışmaların 25 Ekim 2016da tamamlandığı ve  restorasyonda projeye bağlı kalındığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:“Söz konusu eserin restorasyon çalışmaları 20 Ocak 2014 tarihinde İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından yapılarak 27 Ocak 2014 tarihinde Yüklenici ARM Mimarlık Peyzaj İnş. Rest. San. Tic. Ltd. Şti. ile sözleşmeye bağlanmıştır. İlerleyen süreçte İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, iş artışına ihtiyaç duyulduğunu belirterek kalan kısmın Üniversitemiz bütçesinden karşılanmasını istemiştir. Üniversitemiz tarafından İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na yazılan 19 Ekim 2015 tarihli yazı ile söz konusu işin tamamlanabilmesi için ikmal ihalesine çıkılacağı belirtilmiş ve ihale dosyası (yaklaşık maliyet, metraj, projeler, şartname ve diğer belgeler) istenmiştir. İlgili yazı ile İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından bahse konu işe ait İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmış olan rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nden alınmış olan statik rapor Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığımıza teslim edilmiştir. Üniversitemizce 3 Mayıs 2016 tarihinde ikmal ihalesi yapılarak 27 Mayıs 2016 tarihinde yüklenici ARM Mimarlık Peyzaj İnş. Rest. San. Tic. Ltd. Şti. ile sözleşmeye bağlanmıştır. Restorasyon çalışmaları 25 Ekim 2016 tarihinde tamamlanarak İdaremizce teslim alınmıştır.Büyük oranda yıkık ve kullanılamaz durumda bulunan Beşinci Murat Av Köşkü tarihî hamamının restorasyonunda İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca onaylanmış projeye bağlı kalınmış ve tüm çalışmalar bu doğrultuda tamamlanmıştır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla arz edilir.”

Sosyal medyadan tepkiler…

Tarihi eseri olduğu gibi korumayıp “restore” edelim ki, tarihi eser yok olsun.5. Murat Av Köşkü Hamamı, Marmara Üniversitesi. pic.twitter.com/yt7w8fGPWo— Çirkin İstanbul (@CirkinIstanbul) 26 Ekim 2017şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. adamlar tarihi eserleri tahrip ederken bizans, roma, osmanlı diye ayırmıyor. https://t.co/7AHHauLfMU— oğuzhan sadıkoğlu (@o_sadikoglu) 27 Ekim 2017″Sanatla uğraşmayın, inşaata öncelik verin” diyen bakanların ülkesinde sıradan bir gün. https://t.co/RFk1sgrVJh— Emrah Subaşı (@subasiemrah) 27 Ekim 2017Ayrıca bakınız
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın