rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Bu Kış Hasta Olmayacağız! Kış Önerileri

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Kışın geldiği bu günlerde havaların da soğumasıyla birlikte vücut direncimiz yavaş yavaş düşmeye başladı. Fakat bu kış diğer kışlardan biraz daha farklı olacak. Sizin için derlediğimiz bu yazı ile kimse hastalanmayacak!

Mevsim sebzelerini tüketmeye özen gösterin


Her ne kadar her mevsim her besine ulaşabilsek de mevsiminde tüketilen sebze ve meyvelerin daha sağlıklı olduğunu unutmayın. Vücut direnci,bağışıklık açısından her gün bir öğününüzü mevsim sebzelerine ayırın.

Bağışıklık ve kilo kontrolü için ara öğün!


Ana öğünlerin aralarına sıkıştıracağınız bu küçük öğünler gözünüze önemsiz gibi gözükebilir. Fakat sağlığınızı koruma ve kilo kontrolünüz üzerinde %50 etkileri var desek? Ara öğünlerde tercih edeceğiniz bir avuç kuruyemiş veya bir meyve kış ayı boyunca hastalıklardan korunmanıza yardımcı olacaktır.

Besleyici kış çorbaları yapın


Soğuk kış günlerinin aranan lezzeti çorbalar.. Bu kış biraz sebze,tavuk-et suyu ve az pirinç ile lezzetli çorbalar yaparken hastalıklardan da korunabilirsiniz.

Protein deposu kurubaklagiller


Kurubaklagillerin içerdiği protein miktarı bakımından neredeyse et ile yarıştığını söyleyebiliriz. O yüzden özellikle ete ulaşmanız zor ise haftanın üç günü kurubaklagil tüketmenizde fayda var.

Hastalıklardan korunmak için C vitamini


C vitamini suda eriyen bir vitamindir ve her gün vücudumuzdan atılımı gerçekleşir. O yüzden yetişkin bir bireyin günlük 50-75 gram arası c vitamini alması gerekmektedir. Bu vitamin portakal-mandalina-limon gibi meyvelerde olduğu kadar yeşil yapraklı sebzelerde de mevcuttur.

Tabağınızı renklendirin


Evet yanlış duymadınız. Her öğünde tabağınızı rengarenk yapmaya çalışın. Farklı renkte besinler tercih etmeniz vücudunuza aynı anda birçok farklı besin ögesi aldığınızı gösterir.

Ek besin takviyeleri kullanın


Tabi ki besinin kendisini tüketmek daha faydalı ama ulaşamadığımız zamanlarda da ek besinlerin varlığını unutmamamız lazım. Örneğin balık tüketerek alabileceğimiz omega3 ve omega6 yağ asitlerini eğer ki balık tüketemiyorsak balık yağı hapları ile de vücudumuza alabiliriz.

Düzenli olarak hareket edin


Kışın daha fit ve sağlıklı hissetmek istiyorsak düzenli olarak spor yapmayı unutmamalıyız. Havalar ne kadar soğusa bile termal kıyafetleri tercih edip günde yapacağınız yarım saatlik bir yürüyüş kışı daha zinde geçirmenize ve hastalıklardan korunmanıza yardımcı olacaktır.

Probiyotik tüketimine özen gösterin


Probiyotikler barsaktaki yararlı bakterileri arttırırken zararlı bakterileri azaltan mikroorganizmalardır. Vücumuzda yeterli orada bulunduğunda ise barsak floramızın dengesini ve buna bağlı olarak bağışıklık sistemimizi düzenlerler.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın