rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Bir Fotoğrafla Kadının Yeri! Yalnızca Kadınların ve Çocukların Girebileceği AVM İstanbul’da Açıldı

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Pembe otobüs, taksi, vagon gibi emin aralıklarla ülkemizin gündemine gelen ‘kadınlara özel ulaşım’ uygulamalarının peşinde Türkiye’nin birincil kadınlara karşın AVM’si Zeytinburnu’nda açıldı. Başlangıç törenindeki kurdele kesme töreninde sadece bir bayan katılımcının olması ise AVM’den daha çok konuşuldu. s-7ef302b0456a433083dc8babc54e7396bdef3d DHA’da yer alan habere tarafından, Daha önce Tekstil Port adıyla açtırmak istenen AVM binasını satın alan ve bununla beraber bir Instagram fenomeni olan Zeruj Port’un sahibi Zehra Özkaymaz, ‘Zeruj’ lakabıyla düzenlediği muhafazakar moda festivalleriyle tanınıyor.

Türkiye’de bir birincil: AVM’de yalnızca kadın ve çocuk ürünlerinin yer alacak.

s-f4cb6e6a95736eb9ce856e70f787ed4e94d8b3İçerisinde 126 mağaza barındırması planlanan Zeruj Port AVM’de sadece kadın ve çocuk ürünlerinin yer alacağı, erkek giyimi ve ihtiyacına karşın hiçbir şey bulunmayacağı belirtilirken, bu özelliği nedeniyle ‘Türkiye’de bir ilk’ olarak nitelendiriliyor.

‘Malezya’da bir yarı var’

s-970b8cb3b08fce3ce0941f90d85df8ac6c2e20Konuyla ilgili köşesinde bir yazı yazar Milliyet yazarı Asu Maro da görüşlerini şöyle dile getirdi:”Kadınlarla erkekleri farklı fanuslarda yaşatmaya çalışmanın zararlarından söz ettikçe, “kadınlara özel” bir bölge daha çıkıyor karşımıza. O Kadar ya, pembe otobüsümüze binip, pembe metrobüsümüzden inip, arabamızı pembe otoparka bırakıp, erkek eli değmiş AVM’ye girecek değildik ya, Türkiye’nin birincil “kadınlara özel” alışveriş merkezi İstanbul Zeytinburnu’nda açılıyormuş. “Türkiye’de bir ilk” dedim, dünyada değişik örnekleri var zannedilmesin, Malezya’da bir sanki varmış fakat bizimki birçok özelliğiyle biricik. İçinde yalnızca bayan ve çocuk ihtiyaçları satılacak, erkeğe dair hiçbir mahsul bulunmayacakmış. Sahibi Zehra Özkamaz, kadınların kuytu bir şekilde alışveriş edebilmesi için bu projeyi hayata geçirdiklerini söylüyor. ”

‘Muhafazakar kesimin bu türden bir AVM’ye ihtiyacı vardı’

s-e320d82a46f41da52d60d29983bc77be809700Kadınların sıcacık bir şekilde alışveriş yapması için böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini söyleyen Özkaymaz, özellikle muhafazakar kesimin bu türden bir AVM’ye ihtiyacı olduğunu söyledi.Açılışta konuşan AVM’nin yönetim kurulu başkanı Zehra Özkaymaz, “ Bizlere inanıp beş yıldır evlerinde küçük çapta imal yaparak başladıkları bu yola meydana çıkan bayan girişimciler olan sevgili arkadaşlarıma ve mağaza sahiplerine teşekkür ediyorum. Çoluk çocuk ailece sevinçle vakit geçirebileceğiniz bir etraf kurguladık” diye konuştu.

Açılıştaki ‘kadının yeri’ tartışıldı

s-23b83112cc77a34d2b606b58bb1ad314a88895Açılış konuşmasının arkasında Kur’an-ı Kerim okundu ve kurdele kesildi. Ancak kurdele kesimi esnasında erkeklerin arasında sadece bir kadının olması tepkilere neden oldu.

Ortaya meydana çıkan bu görüş ve AVM’nin özelliği sosyal medyada da tepkilere niçin oldu…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın