rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Bilim İnsanları Salyangoza Fikir Aktarımını Başardı: ‘Alzheimer Tedavisinde Kullanılacak’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Amerikalı bilim insanları, Aplysia olarak adlandırılan deniz salyangozları üstünde yaptıkları çalışmada, RNA üzerinden bir salyangozdan diğerine akıl aktarımını gerçekleştirmeyi başardı. Araştırmayı yürüten ekibin başındaki isim olan Prof. Dr. David Glanzman, RNA’nın yakın bir gelecekte alzaymır hastalığının tedavisinde de kullanılabileceğini söyledi.

s-403756b763229d2a4fd901ded73c99f5d49577 AA’nın Science Daily’den aktardığı habere kadar, California Üniversitesi Totaliter Biyoloji, Psikoloji ve Nörobiyoloji Bölümünden Prof. Dr. David Glanzman ve ekibi, Aplysia olarak adlandırılan deniz salyangozları üstünde yaptıkları çalışmada RNA ile hafızayı bir salyangozdan diğerine aktardı.

Elektrik şokuyla test edildi

s-71922594d44d5eea9ad855b79bcf79962e3c9e Araştırma çerçevesinde bir grup salyangoza kuyruklarından 20 saniye arayla 5 elektrik şoku verildi, bu eylem 24 saat sonra 5 defa daha tekrarlandı. Şoklar, salyangozların geri çekilme refleksini geliştirirken, elektrik verilenlere hafifçe vurulduğunda geri çekilmenin sıradan 50 saniye, kontrol grubundakilerde ise bir saniye sürdüğü gözlendi.Bilim adamları, elektrik şoklarından bir gün sonra salyangozların sinir sisteminden çıkarılan RNA’yı, elektrik verilmeyen 7 hayvana yerleştirdi. Bu hayvanların da elektrik verilenler gibi hareket ettiği ve geri çekilme eylemini yaklaşık 40 saniye sürdürdüğü görüldü.

Alzheimer için umut ışığı

s-828c9e6d96a8d39a57a4de57314a11cefe8b69 Sonuçları “eNeuro” dergisinde yayımlanan araştırmanın bulgularının, travmatik hafızanın tedavisinde yeni yöntemlerin geliştirilmesinin önünü açabileceği ifade ediliyor.Glanzman, “Fazla uzaktan olmayan bir gelecekte, RNA’yı Alzheimer hastalığının etkilerinin giderilmesinde veya travma sonrası bozukluk tedavisinde kullanabileceğimizi düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Keza bakınız

Alzheimer’dan Korunmak İçin Tüketebileceğiniz 13 Bilişsel Gücü Kuvvetlendirici Gıda – Türkiye’de 600 Bin Birey Alzheimer Hastası

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın