rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Beni Yine Engelledin! ‘Kaldırım Savaşçısı’ Kenan Batmış, Maltepe’de Sokakları Denetliyor

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İstanbul ilk olarak elde etmek üzere büyük kentlerdeki kaldırım işgali, en fazla engelli vatandaşları etkiliyor. Maltepe’de yaşamış yürüme engelli Kenan Batmış ise, 4 yıldır bu duruma kendi bulduğu yöntemlerle çözüm arıyor. Kenan Doymuş, kaldırıma park eden ya da geçişi engelleyen güvenilmez vasıta sahiplerini kartlarla uyarıyor, ihlalleri ilk elden belediye başkanına iletiyor

s-b7e91148209e11a1aa869e8bf09842c9892d0e Uyruk’ten Çiğdem Yılmaz’ın haberine göre, ufak yaşta yakalandığı kas hastalığı sonrası 15 yaşında yürüyemez ayla gelen Dolu, 12 sene baştan başa zorunlu olmadıkça dışarı çıkmadı. Nedeni ise kapısının önündeki rampaydı.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Kenan Doymuş’nun evinin önündeki sorunu giderdi

s-7bdd03a0ad1c744c3c1d739463b9746354a62cBatmış, aday olduğunda tanıştığı Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’tan, kendisini eve hapseden bu rampanın düzenlenmesini istedi. Kılıç başkan seçilince hemen Kenan Doymuş’nun evinin önündeki sorunun giderilmesini sağladı. 30 yaşındaki Dolu o günden daha sonra akülü aracıyla dolaşmaya başladı. Ama Batmış bu kez de sıklıkla kaldırımları işgal eden ve engelli rampalarının önüne park eden araçların engeliyle karşılaştı.

‘Haftanın 4 günü sokaklarda yoklama yapıyor’

s-44262dda678ab2ab4084d9cd472e853beb342bDoymuş’da bu duruma tepki kullanmak için, Maltepe sokaklarını dolaşarak engellilerin yolunu kapatan araçların sileceğine ‘Beni engelledin’ yazılmış sarı kart koydu. Batmış aynı aracı ikinci kere görürse bu kez kartın rengi kırmızıya dönüyor ve kartta ‘Beni tekrar engelledin’ yazıyordu. Batmış’nun duyarsız sürücülere tepkisine belediye de yardım vermeye başladı. Belediyede işe alınan Batmış, haftanın 4 günü sokaklarda belediye namına yoklama yapmaya başladı. İlçede bundan böyle “kaldırım savaşçısı” olarak anılan Dolu, gördüğü ihlalleri aracısız olarak belediye başkanına iletiyor.

‘Megafonlar bağırıyorum’

s-2cededffc60b4eaf0593da4b82bbd4e45796b1Maltepe sokaklarında 4 yıl içinde olumlu şansın dönmesi olduğunu gösteren Dolu, ‘Bu araçlar yüzünden önemli sıkıntılar yaşıyorum lakin önceki yıllara göre bu bıkkınlık bu bölgede daha da azaldı. Kaldırıma veya engeli rampalarına park edilmiş bir araç gördüğümde megafonla, araçlarını hatalı yere park ettiklerini ve kaldırımlarını söylüyorum hemen kaldırıyorlar.’ diye konuştu.

‘Toplumsal bir uğraş gerekli’

s-325bfb21b3545d246b70a7e15d4737f0936067Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, engelli vatandaşların sorunlarıyla ilgili, “Bu sorun hepimizin iki taraflı bir sorunu. Ben bu sorunu Kenan’la çözmeye çalıştım fakat tatmin edici değil. Kenan, Maltepe’nin ara sokaklarını engelli aracıyla gezip görebildiği şeyleri bana Whatsaap’tan gönderiyor, ben de en kısa sürede müdahale etmeye çalışıyorum. Kenan’la çalışmak fayda. Lakin dediğim gibi Maltepe için Kenan da yeterli değil. Kaldırım ve altyapı noktasında fena bir noktada olduğumuz için, akülü vasıta kullanan engellilerimiz için sokaklar demin uygun yok. Amacım altyapılar sorununu adamakıllı çözüp Kenan gibi çalışabilecek engelli arkadaşlarımızın sayını artırmak. Bu konuda esas bir değişiklik yapılmalı. Toplumsal bir mücadeleye dönüştürebilirsek bu sorunu çözebiliriz.” dedi.

Hem bakınız

Engelli Vatandaşlarımıza Reva Gördüğümüz Hayattan 17 Çarpıcı Kesit

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın