rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Aziz Nesin Hikâyesi Değil! İki Kadın Bir Harf Yüzünden Senelerdir Emekli Olamıyor

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Manisa’da benzer meslek yerinde çalışan Alime Çoşkun ile Halime Coşkun’un isimleri kayıtlarda karışınca, iki bayan emekli olma hakkı kazanmalarına rağmen 7 yıldır emekli maaşı alamıyor. Mahkemede 7 yıldır tam 27 duruşmaya bakan birincil hakimin bile emekli olduğunu söyleyen Alime Çoşkun, bir harf yüzünden hayalini kurduğu emekliliği yaşayamıyor.

‘H’ harfi sebebiyle 7 yıldır emekli olamıyorlar.

s-e52f3cc4e32c37fbd690e0232581e67f30ee99 Doğan Haber Ajansı’nın aktardığı habere göre, Manisa’nın Yunusemre İlçesi’nde yaşayan 54 yaşındaki Alime Çoşkun, 1991 yılında çalışmaya başladığı TEKEL işletmesinde bir diğer kadın çalışan Halime Coşkun ile ad benzerliği sebebiyle 7 yıldır emekli olamıyor. Alime Çoşkun, bir zamanlar birlikte çalıştığı ve cet ismi benzer olan Halime Coşkun ile yalnızca ismin başındaki ‘H’ harfi karışıklığı yüzünden emekli olamadığını iddia ediyor.

‘İş uygun karışıklığın düzeltildiğini söylediler’

s-6a12834c476ca4123d2f306797538843e713a4 Çalışırken bazen isim benzerliği nedeniyle maaşını alamadığını oysa bu sorunun meslek yeri tarafından düzeltildiğini anlatan Alime Çoşkun başlıca sonunun emekli almak istediğinde başladığını söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“Ben 1991 yılında işe başladım, benimle birlikte bir bayan daha vardı. Onun ismi Halime Coşkun. Biz birincil başlarda bilmiyorduk. sonra iş uygun isim karışıklığı olduğunu söyleyip çağırdılar. Sonradan iş yerinde bu karışıklığın düzeldiğini söylediler ama düzelmedi. Paramı alamadığım vakit oluyordu. Çalışırken bu kusur düzeltiliyordu ancak şimdi kayıtları kimse düzeltemiyor ve ben emekli olamıyorum. Halime Coşkun şimdi çalışmaya devam ediyor ve o da emekli olamıyor. 2012 yılında emeklilik dilekçemi verdim ve ‘sen emekli olamazsın’ dediler. O günden bu yandan uğraşıyoruz ama değil olamadık, dünyam yıkıldı.”

‘Ruh sağlığım bozuldu. Artık emekli olacağıma inanmıyorum’

s-ab7fa17cf8eabc85cc2e15f6e73274c46edc02 Ruh sağlığının bozulduğunu ve hastanede tedavi bile gördüğünü söyleyen Alime Çoşkun, bundan böyle emekli olacağına inanmadığını aktarıyor:

“Cümbür Cemaat emekli oldu, beni soran kimse yok. Zaten emekli olamayacağım, umudumu kestim. Öteki dost da fazla mağdur. Bu değin zorlama mu bunu ayırmak? Ben attığım imzaları ayırt edebiliyorum, senelerdir bilirkişiler bunu ayıramıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan destek istiyorum. Ben emekli elde etmek istiyorum. Benim duruşmama giren savcılar, hakimler vardı, onlar emekli olmuşlar. Acaba onlar ‘bir kadın vardı, o emekli oldu mu’ diye düşünüyorlar mı? Hiç beni düşünen var mı?”

Sosya Sigortalar Kurumu bir sorun olmadığını söylemiş.

s-0b942360760ce5715d9f96e723dea5ddfb8f13 7 yıldır 27 duruşmaya katılan Alime Çoşkun, çalışırken Sosya Sigortalar Kurumu’na ad benzerliği durumunu aktarmış. Fakat SSK, Alime Çoşkun’un iddiasına göre ‘Bir sorun değil’ cevabını vermiş. SSK’dan aldığı cevaba inandığını söyleyen Alime Çoşkun, çok zor geçindiklerini anlatıyor:

“Ben onlara inandım, bilseydim çalışırken dava açardım. Hiç bu durumda olmazdım. Verdikleri yazı hala var. Mahkemeye çok gittim, bundan daha sonra adliyenin yüzünü görmek istemiyorum. Ben herkes gibi çalıştım. Bir H harfi yüzünden emekli olamıyorum. Bunu çözemiyorlar. Çok şiddet geçiniyoruz. Emekli paramla bir sürü hayalim vardı, hayallerimin hepsi bitti.”

‘Biz takviye yok hakkımızı istiyoruz’

s-79bdab8f06517c96fe025352683e98f8ea11ec Alime Çoşkun’un oğlu Murat Çoşkun ise devletten destek istemediklerini belirterek şöyle devam ediyor:

“Annemin emeklilik davasına ilk bakan hakim şu anda emekli oldu. Annem daha emekli olamadı. Biri çıksın anneme ‘sen emekli olamıyorsun desin’. Psikiyatri ilaçları kullanmaya başladı. Biz, devletten takviye istemiyoruz, adalet edilen bir şeyi istiyoruz. SGK ile görüştük, konuyla ilgilendiklerini söylediler. Oysa olayın davalık olduğunu, mahkeme kararının beklendiğini söylediler. En son mahkemede dominant ya da savcıyı hiç görmedik. Hastalanmış. Yerine gelen nöbetçi hakim ‘sizin dosyasına ben karar veremem’ diyor. Bir önceki dominant FETÖ’den cezaevine girmiş, delege olarak gelen dominant ‘ben karar veremem, gerçek hakim verir’ diyor. Gerçeği hangisi, sahtesi hangisi, bizim kafamız karıştı.”

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın