rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Aşının Gerekli Olması İçin Kanun Talebi: ‘Salgın Alarmları Başladı’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Aşı karşıtlığı son yıllarda artan bir şekilde artıyor. Aile hekimle ise evhamlı. Aşıya yönelik bu tutumunun arkasından salgın alarmlarının başladığını belirten aile hekimleri, aşının kanunen gerekli ülkü getirilmesini istek etti.

s-1a0c6597240421bda9e6eb1808d9c0c802fbbc

Afiyet Bakanlığı 2017 yılında aş yapmayı reddedenlerin sayısının 23 bine çıktığını açıklamıştı

Binlerce Aile Çocuklarına Aşı Yapılmasını Reddetti: ‘Kızamık Salgını Patlayabilir’ – 5. Ulusal Aile Hekimliği Kongresi 2018, KKTC’nin başkenti Gazimağusa’da bir otelde gerçekleştirildi. İstanbul Aile Hekimliği Derneği Başkanı Dr. Kutbettin Demir, düzenlenen basın toplantısında, son zamanlarda gündeme gelen aşı karşıtlığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Çocuklarımız, yaşamlarını riske edebileceğimiz varlıklar yok”

s-e4055dd04c67839a79aacee0bf28aa8fe72581 Aile hekimlerinin aşı karşıtlığından huzursuz olduklarını, her platformda bilim çerçevesinde halkı bilgilendirmeye çalıştıklarını açıklayan Demir, şöyle konuştu:”Biz, aşı zorunluluğu ile ilgili kanun istek ediyoruz. Sıhhat Bakanlığından, hükümetten ve anamuhalefetten bununla ilgili bir kanun tasarısı düzenlenmesini istiyoruz. Bir kanun çıkartılmalı ve daha önce çiçek hastalığında olduğu gibi şu an gündemde olan ölümcül hastalıklar için ve bebeklerin korunması için kesin aşılar zorunlu ülkü getirilmeli. Çocuklarımız, yaşamlarını riske edebileceğimiz varlıklar değildir.”Aşı yaptırmayanlar sebebiyle aşı yapılan kişilerin de risk altına girdiğine dikkati çeken Demir, “Risk altındaki kişiler, aşı karşıtlığı nedeniyle yaşamını yitirebilir.” uyarısında bulundu.

“Aşı karşıtlığı sosyal ağ üzerinden büyüyor”

s-3b57e81cfddacec170722c5db01bfc64e72095 Türkiye’deki aşı oranlarının verilen emekler sayesinde gelişmiş ülkelere kıyasla yüksek olduğunu bildiren Aile Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Şule Güçlü Şakrak da şöyle devam etti:”DSÖ 2013 karma aşı oranlarının milletlerarası karşılaştırmasında dünya ortalaması yüzde 83, Avrupa bölgesi yüzde 94, Türkiye ise yüzde 97 bulunmuştur. Bu büyük bir başarıdır. Amacımız yüzde 100’e çıkmaktır. Aşı karşıtlığının sosyal platformlarda, kanıta ihtiyacı olmaksızın büyüdüğü bir zamandayız. Endişeliyiz çünkü aşı karşıtlığı pek arttı ancak Akdeniz Üniversitesindeki kızamık alarmı gibi salgın alarmları başladı.”

“Ülkemizdeki aşılarda civa yok”

s-7d3cd320724939c7ce0c8898e32c57032e6442 Aşı karşıtlığı ile salgınların laf konusu olmasından endişe ettiklerini vurgulayan Şakrak, İtalya’da aşı karşıtlığı ardından bu sene kızamıktan nedeniyle bebeklerin hayatını kaybettiğini bildirdi.Şakrak, şunları söyledi:”Ülkemizdeki aşıların içinde civa bulunmamaktadır. Geçmişte aşıların içinde çoklu doz uygulamalarında yer alan civa etil civa olup, vücutta birikmemektedir. Alınan bu civa dozu birçok gıdanın içinde fazla daha yüksek oranlarda yer almaktadır. Aşılar ile otizm aralarında bir ilişki bulunmamaktadır. Kızamık aşısı ve otizm ilişkisi ile ilgili iddiayı ortaya atan Dr. Wakefield’in bu çalışması Lancet dergisinden geri çekilmiş ve bu kişinin hekimlik faaliyetleri durdurulmuştur. Bilinmesi gereken en önemli şey, aşının en kolay ve en ucuz yoldan yaşam kurtardığıdır.”

Aşı karşıtlığının Avrupada’da da üzüntü verici boyutlara ulaşması üstüne, Avrupa Parlamentosu konuyu öncelikli gündem maddeleri arasına almıştı

Aşı Karşıtlığı Üzüntü Verici Boyutta: Avrupa Parlamentosu Öncelikli Gündemine Aldı

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın