rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Amerikancı İnönü Tartışmasına Ortaylı da Katıldı: ‘O Gün Oradaydım, Ankara’da Karşılama 2 Bayrakla Yapılır’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Geçtiğimiz hafta sonu AKP Kızılcahamam kampında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsmet İnönü’nün resmini göstererek, “İşte görüyorsunuz, elindeki sancak uyarı edin Türk bayrağı yok. Elindeki sancak Amerikan bayrağı. Bu da İnönü. Bunların geçmişi hep böyle” ifadelerini kullanmıştı. Bu sözler üzerine başlayan bayrak tartışmasına Prof. Dr. İlber Ortaylı “Ben oradaydım” diyerek “Ankara protokolünde karşılama 2 bayrakla yapılır” dedi. 

Edoğan’nın İsmet İnönü hakkındaki ‘Amerikancı’ ifadeleri sosyal medyadan tepki gelmişti

Erdoğan’ın İsmet İnönü Çıkışına Sosyal Medyadan Tepki Geldi: ‘Türk Bayrağını Bakmak İstememiş’ –

RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programına misafir olan tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarıyla başlayan sancak tartışmasını yorumladı.

RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programına misafir olan tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarıyla başlayan sancak tartışmasını yorumladı.RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programına konuk olan tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarıyla başlayan bayrak tartışmasını yorumladı.

‘Ben o gün oradaydım’

s-1b05339eddafa38f1fb6cc5c9629288ae69f50 Fotoğrafın dönemin ABD Başkan Yardımcısı Lyndon Johnson’ın Türkiye’ye ziyaretinde çekildiği ifade eden Ortaylı, fotoğrafın çekildiği günü şöyle anlattı:

“Ben o gün oradaydım. Fotoğraftaki Meslek Bankası’dır. Ankara Millet’tadır. Ben hatırlıyorum Kennedy’nin yardımcısı Johnson’ın Ankara ziyaretiydi. 63 Kasımıydı. İsmet Paşa Başbakan’dı ve o yüzden o karşıladı. Orada büyük bir topluluk vardı.”

‘Ankara protokolünde karşılama 2 bayrakla yapılır’

s-54e2f685816b4b0792f335f0218289d1a2b48f Ankara’ya gelen konuk devlet adamlarının büyük bir coşkuyla karşılandığını anlatan Ortaylı, İnönü’nün elinde bulunan Türk ve Amerikan bayraklarıyla ilgili olarak da ‘Ankara protokolünde karşılama 2 bayrakla yapılır’ dedi:

“Ankara misafir ağırlamaktan fazla hoşlanıyordu. Johnson’dan önce Eisenhower gelmişti. Caddeler yıkılmıştı. Johnson geldiğinde oradaydım. Kalabalık daha fazla İsmet Paşa’yı alkışlıyordu. Natürel ancak elinde bayrak vardı herkesin olduğu gibi. Bu birinci resimde iyi görünmüyor ikincisinde kaldırmış. Ankara protokolünde karşılama 2 bayrakla yapılır.”

‘Amerikan bayrağı yetişmek kimseyi Amerikancı yapmaz’

s-022a4f0f9c7c4b407745ef6f65777de78f3fa9 ‘İnönü gereken bayrağı tutar boşverin onu tartışmayalım. Bu kimseyi Amerikancı yapmaz’ diyen Ortaylı şöyle devam etti:

“Biz de fazla bayrak tuttuk lakin bu beni de Amerikancı yapmadı. İnönü niye Amerikancı olsun. İnönü hiçbir şeyci değildi. İnönü, bir Osmanlı kurmay subayıydı. Neci olmak lazımsa ocu olmuş bir adamdır. Ne Almancı oldu ne Rusçu oldu. Paşanın bütün unsurlara aleyhinde da şüphesi vardır.”

Hem bakabilirsiniz

Bir Misal: Gündemimize Oturan İsmet İnönü, Nasıl Bir Devlet Adamıydı?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın