rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

‘Amerikancı İnönü’ Tartışmasına Ortaylı da Katıldı: ‘O Gün Oradaydım, Ankara’da Karşılama 2 Bayrakla Yapılır’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Geçtiğimiz hafta sonu AKP Kızılcahamam kampında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsmet İnönü’nün resmini göstererek, “İşte görüyorsunuz, elindeki bayrak uyarı edin Türk bayrağı değil. Elindeki bayrak Amerikan bayrağı. Bu da İnönü. Bunların geçmişi daima böyle” ifadelerini kullanmıştı. Bu sözler üzerine başlayan sancak tartışmasına katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı; “Ben oradaydım” dedi ve ekledi, “Ankara protokolünde karşılama 2 bayrakla yapılır.”

Edoğan’nın İsmet İnönü hakkındaki ‘Amerikancı’ ifadeleri sosyal medyadan tepki gelmişti

Erdoğan’ın İsmet İnönü Çıkışına Sosyal Medyadan Tepki Geldi: ‘Türk Bayrağını Görmek İstememiş’ –

RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programına misafir olan tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarıyla başlayan bayrak tartışmasını yorumladı.

RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programına konuk olan tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarıyla başlayan bayrak tartışmasını yorumladı.RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programına misafir olan tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarıyla başlayan bayrak tartışmasını yorumladı.

‘Ben o gün oradaydım’

s-1b05339eddafa38f1fb6cc5c9629288ae69f50 Fotoğrafın dönemin ABD Başkan Yardımcısı Lyndon Johnson’ın Türkiye’yi ziyaretinde çekildiğini açıklayan Ortaylı, o günü şöyle anlattı:

“Ben o gün oradaydım. Fotoğraftaki Iş Bankası’dır. Ankara Kamu’tadır. Ben çok iyi hatırlıyorum, Kennedy’nin yardımcısı Johnson’ın Ankara ziyaretiydi. 63 Kasımıydı. İsmet Paşa başbakandı ve o yüzden o karşıladı. Orada büyük bir kalabalık vardı.”

‘Ankara protokolünde karşılama 2 bayrakla yapılır’

s-54e2f685816b4b0792f335f0218289d1a2b48f Ankara’ya gelen misafir devlet adamlarının büyük bir coşkuyla karşılandığını anlatan Ortaylı, İnönü’nün elinde bulunan Türk ve Amerikan bayraklarıyla ilgili olarak da ‘Ankara protokolünde karşılama 2 bayrakla yapılır’ dedi:

“Ankara konuk ağırlamaktan fazla hoşlanıyordu. Johnson’dan önce Eisenhower gelmişti. Caddeler yıkılmıştı. Johnson geldiğinde oradaydım. Kalabalık daha çok İsmet Paşa’yı alkışlıyordu. Tabii oysa elinde sancak vardı herkesin olduğu gibi. Bu birinci resimde iyi görünmüyor, ikincisinde kaldırmış. Ankara protokolünde karşılama 2 bayrakla yapılır.”

‘Amerikan bayrağı yakalamak kimseyi Amerikancı yapmaz’

s-022a4f0f9c7c4b407745ef6f65777de78f3fa9 ‘İnönü gereken bayrağı tutar, manâsız verin, onu tartışmayalım. Bu kimseyi Amerikancı yapmaz’ diyen Ortaylı şöyle devam etti:

“Biz de fazla sancak tuttuk fakat bu beni de Amerikancı yapmadı. İnönü niye Amerikancı olsun? İnönü hiçbir şeyci değildi. İnönü, bir Osmanlı kurmay subayıydı. Neci almak lazımsa ocu olmuş bir adamdır. Ne Almancı oldu ne Rusçu oldu. Paşanın tüm unsurlara aleyhinde da şüphesi vardır.”

Keza bakabilirsiniz

Bir Misal: Gündemimize Oturan İsmet İnönü, Nasıl Bir Devlet Adamıydı?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın