rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Amaç Bastonsuz Bir Hayat: Ortaokul Öğrencisi Görme Engelliler İçin Bileklik Ilerletti

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Çankırı’da ortaokul 8. derslik öğrencisi Can Pusat Dinçer görme engelliler için “engel algılayan bileklik” ilerletti. Ses ve titreşim sensörleri ile engelleri algılayarak uyarı veren bileklikle, görme engellilerin baston kullanmadan hayatlarını idame ettirebilmeleri hedefleniyor.

s-81cd223d001a6063a53b2d5ad1df87935080a0 Ahmet Mecburi Efendi Bilim ve Sanat Merkezi 8. sınıf öğrencisi Can Pusat Dinçer, engel algılayan bileklikte iki sensör kullandıklarını ve bunu ses ve titreşim yoluyla kullanıcıya ilettiklerini anlattı.

Bileklik engeli algıladığında ötmeye başlıyor

Bileklik engeli algıladığında ötmeye başlıyorBileklik engeli algıladığında ötmeye başlıyor Bilekliğin sağ ya da ön kısımdan 60 santimetrenin aşağıda herhangi bir engel algıladığı taktirde titreme motorunu harekete geçirdiğini ve ses çıkardığını bildiren Dinçer, “Bileklik engel algıladığında 3 saniye değin ötüyor ve daha sonra susuyor. Bu projeyi yaparken amacım görme engellilerin baston kullanmadan etrafındaki engelleri daha dar bir şekilde ayrım etmeleriydi. Bu, engelliler için hayatı kolaylaştıracak bir şey. Ellerinde baston kullanmadan bu şekilde daha dar bir şekilde yürüyebilecekler.” diye konuştu.

Somut engelliler için de sesle çalışan tekerlekli sandalye ilerletti

s-0f96271d59c52aa3f44a4c4963aa6ead76dc7d Dinçer aynı zamanda bedensel engelliler için de sesle çalışan tekerlekli sandalye prototipini hazırladı.”Telefonu bluetooth ile cihaza bağlıyorsunuz. Uygulamada ses komutları algılanıyor ve motorlar çalışıyor. Komuta kadar motorların nasıl çalışacağı değişiyor.” diyen Dinçer, projeyi yaparken amacının engellilerin işlerini kolaylaştırmak ve somut engellilerin daha basit bir şekilde hareket etmelerini sağlamak olduğunu aktardı.Projenin danışman öğretmeni Emine Irmak Ersin de proje ile fiziki ve görme engellilerin hayatlarını azıcık olsun kolaylaştırmayı tek başlarına hareket edebilmelerini sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın