rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Adil Tercih Platformu Kamuoyundan Özür Diledi: ‘Neler Yaptık, Neleri Yapamadık?’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Adil Tercih Platformu tercih sonrası ilk açıklamayı yaptı. Açıklamada 700 bin gönüllüye teşekkür edildi ve “Tercih öncesi duyuru ettiğimiz seçim sonuçlarının reel zamanlı duyuru etme taahhüdümüzü zamanında yerine getiremediğimiz için ve seçmenlerin bu yöndeki beklentisini karşılayamadığımız için candan özür dileriz” denildi.

s-4612d9daf3be9bdaefadcb0e3d63de25d37521 Cumhuriyet Millet Partisi, İyi Parti, Saadet Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Emek Partisi, DİSK, KESK, Birleşik Halk Meslek, Atatürkçü Zihin Derneği, Demokrasi için Birlik, Adalet ve Yargı Platformu, Birleşmiş Haziran Hareketi, Memleket Biziz, Bağımsızlık Hareketi, Sandık Gücü, Sensiz Olmaz, seçim Süreci Meclisleri, Oyum Güvende, Anıtpark Forum, seçim 2018 Vatandaş Haber Ağı göre oluşturulan platform, bugün yazılı bir açıklama yaparak 24 Haziran gecesi neler yaşandığını açıkladı ve kamuoyundan özür diledi.

“415.000 sandık kurulu üyesi ve 295.000 müşahit görevlendirmesi yaptık”

s-45adfe6fd8f1e252a76d46af9b819c21cd48d6Adil seçim Platformu katılımcısı tüm siyasi partiler, meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve sivil inisiyatifler sandık kurulu görevlisi ve müşahit görevlendirmelerini, tek bir sandık boş kalmayacak şekilde hep birlikte yapmak üzere yola çıktık. Bu çerçevede, Türkiye sathında kurulacak 181.869 sandığın %99,6’sında, seçmen sayısı itibariyle yaklaşık 59 milyon seçmenin %99,9’unun oyunun güvenliğini garanti edecek şekilde yaklaşık 415.000 sandık kurulu üyesi ve 295.000 müşahit görevlendirmesi yaptık. Sandıkların kurulduğu andan  seçim sonuçları sağlıklı bir şekilde ortaya çıkana kadar yüz binlerce görevli ve gözlemcimizle etkin bir şekilde sandıkların başında hazır bulunduk. Bu yolla “her sandık başında en az iki görevlimiz olması” hedefimizi gerçekleştirdik ve yurt sathında seçim güvenliğinin sağlanmasında önemli rol aldık.

“Usul ve yasa dışı uygulamalara müdahale ettik”

s-7326185750f2d1ca5d3193aaaebc386d99f5aeOy verme işlemi bittiği andan itibaren sandık başlarındaki 700.000’in üzerindeki görevlimiz eliyle, tüm sandıkların ıslak imzalı birleştirme tutanaklarını çok kısa süre içerisinde Adil seçim  Platformu bileşeni siyasi partilerin seçim merkezlerine ulaştırdık. Bu yolla siyasi partilerin gerekli gördükleri yerlerde yasal itiraz haklarını usulüne uygun şekilde ve zamanında gerçekleştirmelerini sağladık.Yurt çapında görevli binlerce görevli avukatımız eliyle sandık başında yaşanan sorunlara, usul ve yasa dışı uygulamalara müdahale ettik.

“Sistemimizin çalışmasında ciddi sorunlar yaşadık”

s-2b5c31c1e1fbc5d6641325e020c5937bd7fa81Seçim öncesi tüm sandık başlarından, doğrudan alacağımız seçim sonuçlarını gerçek zamanlı olarak tüm Türkiye’ye duyuracağımızı ilan etmiştik. Ancak, oy verme işlemi tamamlandıktan sonra, platform üyesi siyasi partilerin veri akışının başlaması ardından yaşanan Adil seçim uygulaması altyapısıyla entegrasyon problemleri sebebiyle, sandık başlarından gelen seçim sonuçlarını karşılaştırarak yayınlayacağımız sistemimizin çalışmasında, saat 21:00’e kadar ciddi sorunlar yaşadık. Bu süre içerisinde seçim sonuçlarını paylaşamadık.Bu kapsamda seçim öncesi ilan ettiğimiz seçim sonuçlarının gerçek zamanlı ilan etme taahhüdümüzü zamanında yerine getiremediğimiz için ve seçmenlerin bu yöndeki beklentisini karşılayamadığımız için samimiyetle özür dileriz.

Yapılan açıklama sonrası sosyal medyadan tepkiler devam etti…

Yorum bırakın