rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

ABD Meclisi’nde Cemal Kaşıkçı Tasarısı: ‘Suudi Arabistan’a Silah Satışı ve Yardımlar Durdurulsun’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

ABD Temsilciler Meclisinde, Cemal Kaşıkçı olayı sebebiyle Suudi Arabistan’a bütün tabanca satışlarının ve yardımların durdurulması için yasa tasarısı sunuldu.

s-60b65d6ae42dd79540a2d0b2d0c59e9dda45e6 ABD’de Temsilciler Meclisi Massachussets eyaleti vekili Jim McGovern, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayı sebebiyle Suudi Arabistan’a tüm silah satışlarının ve yardımların durdurulması için meclise yasa tasarısı sunduğunu açıkladı.AA’nın aktardığına kadar, Halkçı delege, Temsilciler Meclisine resmen sunduğu yasa tasarısıyla ilgili açıklamasını Twitter hesabından yaptı.

“Bakan Pompeo Suudi hükümetinin dahli olmadığını tescil edene kadar…”

s-01ce725040f7b6852e6f3dea29a90c4861b975 McGovern, açıklamasında, “Bakan Pompeo, Suudi Arabistan Hükümetinin ‘Cemal Kaşıkçı’nın ortadan kaybolması ya da öldürülmesine ilişkin emir veya yönerge vermediğini’ kayıt edene değin Suudi Arabistan’a tüm askeri takviye ve satışların yasaklanması için Temsilciler Meclisine yasa tasarısını resmen sundum.” ifadelerini kullandı.Temsilciler Meclisi, tasarının içeriğini hemen şimdi kamuoyu ile paylaşmazken, tasarıya şu esas kadar 6 Demokrat ve 2 Cumhuriyetçi temsilcinin de yardım verdiği belirtildi.

Cumhuriyetçi senatörlerden de Trump yönetimine Kaşıkçı eleştirisi geldi

s-37b7417f139b63d343b469f4fdb61d44121d76 Dış İlişkiler Komitesine sunulan tasarının keza komitede ayrıca de mecliste oylanıp kabul edilebilmesi için çoğunlukta olan Cumhuriyetçilerin desteğini de alması gerekiyor.Trump yönetimini Kaşıkçı konusunda eleştiren bir takım Cumhuriyetçi meclis üyeleri ve senatörler, konunun bir an önce aydınlatılması ve icabında Riyad yönetimine karşısında sert tedbirlerin alınması gerektiği yönünde birçok yorumlama yapmışlardı.

Geçtiğimiz günlerde 22 senatörün Başkan Trump’a gönderdiği mektupta, Kaşıkçı olayında dahli yer alan Suudilere yaptırım istek edilmişti.

ABD’li Senatörlerden Trump’a Mektup: Cemal Kaşıkçı İçin Yaptırım Talebi ve ‘Magnitsky Yasası’ Çağrısı –

Trump Suudi Arabistan’a yaptırım çağrılarına kulak asmayacağını söyledi

s-5015dc73d940d4b1087e56b78e014547f8a73c öte taraftan ABD Başkanı Donald Trump, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasının gerisinde Suudi Arabistan’dan uzaklaşmak istemediklerini söyledi.BBC Türkçe’nin aktardığına kadar, Fox Business Network kanalına konuşan Trump, ABD’de hem Demokratlar ayrıca de Cumhuriyetçiler’den gelen Suudi Arabistan’a yaptırım çağrılarına kulak asmayacağını söyledi.Trump, Suudi Arabistan’a tabanca satışının durdurulması durumunda bu ülkenin silahlarını diğer ülkelerden alabileceğini belirterek, “Umarım bir netice çıkar. Göreceğiz, en ince detayına dek inceleyeceğiz. Kral ve veliaht prens bu konuda bir bilgiye sahip değildi. Benim gözümde bu kayda değer bir faktör.Terörizmle mücadelede, İran’da ve diğer yerlerde olan her şeyde Suudi Arabistan’a ihtiyacımız var” diye konuştu.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın