rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

ABD Başkanı Donald Trump, Andrew Brunson’ı Beyaz Saray’da Ağırladı, Peki Neler Yaşandı?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’ı Beyaz Saray’da ağırladı. Oval Ofis’te düzenlenen basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir defa daha teşekkür eden Trump, Türkiye – ABD ilişkilerinde yeni bir dönem sinyali verdi ve Brunson’ın özgür bırakılmasının “fantastik bir adım” olduğunu açıklama etti. 

İşte öne meydana çıkan detaylar… 

Brunson’ı İzmir’den bölge uçak önce Almanya’da Ramstein Hava Üssü’ne iniş yaptı. Brunson ve eşini, ABD’nin Almanya Büyükelçisi karşıladı.

Askeri uçak, ABD’deki Andrews Hava Üssü’ne indi.

s-7fe480171e1b13cb58390f6c5a9e0cbf248c7b AFP

Ardından Brunson, Başkan Trump ile görüşmek üzere Beyaz Saray’a geçti.

Ardından Brunson, Başkan Trump ile görüşmek üzere Beyaz Saray’a geçti. Ardından Brunson, Başkan Trump ile görüşmek üzere Beyaz Saray’a geçti. 5bc23e94cf98cf1516c8f005.jpg Brunson, eşi ve çocukları ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Trump, konuşmasında sosyal medya üzerinden yaptığı yorumu yineleyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti ve ekledi: “Sadece şunu belirtmek istiyorum: Türkiye’yle ilişkimiz mükemmel olabilir ve yaşanan da bu yönde atılmış harika bir adım. Türkiye’yle harika bir ilişkimiz olacağını biliyorum.”Trump ayrıca “anlaşma yok” ifadesini tekrarladı ve “Kesinlikle bir anlaşma olmadı. Eğer bir anlaşma varsa bile, bu psikolojik bir anlaşma. Türkiye hakkında bugün hissettiklerimiz düne göre daha farklı. Türkiye’ye daha yakın olma şansımız var” dedi.

Brunson, “Çok mücadele ettiniz” dedi, elini Trump’ın omuzuna koyarak kameralar önünde dua etti.

s-4061bd0c8af36deccede7d9f0ee2046e2c38d8 VOA Şaka yollu “Türkiye’ye gidecek misin sormayacağım” diyen Trump’a yanıt veren Brunson, “Biz Türkiye’yi seviyoruz. 25 yıl oradaydık. Biz Türk halkını seviyoruz” dedi.

Trump, Brunson’ın eşine dönerek yine esprili bir dille “Oyunuzu kime verdiniz?” diye sordu

Trump, Brunson’ın serbest bırakılmasına ilişkin sosyal medya üzerinden açıklama yapmış ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etmişti.

Trump’ın Teşekkürüne Erdoğan’dan Yanıt: ‘Türk Yargısı Kararını Bağımsız Bir Şekilde Verdi’ –

Brunson, 12 Ekim’de görülen duruşmada 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası almış, ancak rahibin cezaevinde kaldığı süre gözönünde bulundurularak tahliye edilmişti.

Ve Beklenen Karar Açıklandı: Ev Hapsi ve Yurt Dışına Çıkış Yasağı Kaldırılan Brunson Serbest –

Oval Ofis’teki basın toplantısı ve açıklamalar sosyal medyanın gündeminde…

VOABBC Türkçe ve DHA

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın