rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

7.400 Kişi Sosyal Medyada Para Topladı ve Fransada Şato Aldı!

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Fransadaki terk edilmiş bir şatonun harabeye dönüşmemesi için yapılan bağış kampanyası, binlerce kişinin katılımı sayesinde giderek büyüdü. Mothe-Chandeniers Şatosunun harabe olarak beyan edilip, dönüşüm projeleri kapsamında yok olmaması için başlatılan Bir Şato Sahiplen kampanyasına dünyanın çeşitli ülkelerinden 7.400 kişi katıldı. Gönüllüler ve bağışçılar bir şatonun kurtarılmasına yaptıkları bu katılımla tarihte bir ilke imza atmış olacaklar…

Poitou-Charentes bölgesinde bulunan Les Trois-Moutiersde, Parisin yaklaşık 320 km güneyinde masallardan kalma gibi duran bu şato, tarihi bina sınıflandırılmasına sokulmadı.


Fakat şatoyu kaderine terk etmek yerine bir grup gönüllü bir yardım kampanyası başlattı ve amaç şatonun restore edilip halka açılmasını sağlamak oldu.The Guardianın haberine göre her biri en az 50 Euro ödeyen binlerce kişi ortak mülk sahibi olarak La Mothe-Chandeniers şatosunun sahibi olacak. Bu gönüllüler binanın eski ihtişamının en azından bir kısmına geri getirip sonunda halka açmayı umuyorlar.Şatonun önümüzdeki yıllarda bakımını ve restorasyonunu sürdürmek için kurulacak şirketten hisseler de bağışçılara verilecek. Ayrıca restorasyondan sonra şatonun ilk misafirleri yine bu gönüllü ordusu olacak.

Şatonun şimdi görebildiğimiz en eski kısımları bir dönem sahibi olan Bauçay Ailesi tarafından 13. yüzyıl başlarında inşa ettirilmiş.


Orta Çağda İngilizlerin eline geçen şatonun, tekrar Fransız sahiplerini bulması ise Fransız Devrimi ile birlikte olmuş. 1809 yılında Parisli zengin bir iş adamı François Hennecart tarafından satın alınan şato sonraki yıllarda çeşitli kişilere ev sahipliği yapmış.

1931 yılında merkezi ısıtma sistemi kurulan şatoda yangın çıkınca oldukça büyük bir kayıp yaşandığı kayıtlarda yer alıyor.


Nadir bulunan kitaplardan oluşan bir kütüphane, antika mobilyalar, değerli ev eşyaları ve pahalı tablolar yangınla birlikte kül olup gitmiş.

1963 yılında emekli sanayici Jules Cavroy tarafından satın alınan antik şato, içinde bulunduğu 2000 hektarlık yeşil alanın içinde yer alıyor.


Tarihsel verilere göre daha sonra 1981 yılında şatoya daha iyi bakmayı hedefleyerek satın alan emekli matematik öğretmeni Marc Deyemer ise masrafla başa çıkamadı ve şato böylelikle kaderine terk edilmiş oldu.

Deyemer bundan 5 yıl önce artık bu şatoyla uğraşmak istemediğini şöyle anlatmıştı;

“Şatoyu alalı 32 yıl oldu. Gelip sit alanı ya da koruma altına alma çalışmaları yapmasınlar diye 2 yıl kendimi paraladım ama artık başa çıkamıyorum. Projelerim öyle insanlar tarafından sabote edildi ki… Artık buranın bir yıkıntı olduğunu beyan edeceğim ki gelip yıksınlar.”

Fakat bölge halkı bunun yaşanmasına izin vermedi ve özel bir şirket olan Dartagnans ile bir araya gelip “Bir Şato Sahiplen” derneğini kurdu.


Dartagnans kurucusu Romain Delaumein açıklamalarına göre proje dünyanın çeşitli ülkelerinden ulaşan birçok insanın ilgisini çekti.

“Buradaki asıl fikir para toplamak değil, böyle büyülü, masalsı bir yerin kurtarılmasına mümkün olduğunca çok kişinin katılımını sağlayabilmek. Bir elin nesi var iki elin sesi var.”

Şimdiye kadar 7.400 kişinin katıldığı bu kurtarma projesinde bağışlar hala sürüyor.


Bakın elin oğlu nasıl yapıyor. Gelin şunu ciddi bir projeye dökelim ya. https://t.co/XIKpzmG8FT— Fatih #Çerkes Lobisi (@hasbihalbabinda) 6 Aralık 2017Örgütlenelim, şato alalım desem gülersiniz, adamlar yapmış :)— Druid (@Veloriel) 6 Aralık 2017500 bin avroya Fransada tarihi şato=İstanbulda varoşun ortasında 2+1 daire ülkemizin değerini bilelim

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın