rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

51 sene önce maçta ölen Sivasspor taraftarları unutulmadı

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

17 Eylül 1967’da Kayseri’de oynanan Kayserispor – Sivasspor maçına Sivas’tan 40 otobüs, 20 minibüs ve trenle çok sayıda taraftar gitti. Maçın 20. dakikası dakikasına Küçük Oktay’ın golü sonrası karşılaşmada olaylar çıktı. Taşlı, bıçaklı ve sopalı kavgada taşlardan korunmak isteyen Sivasspor taraftarları tribünlerden çıkmak istedi. Çıkış kapısının içeriye doğru açılması sebebiyle çıkan izdihamda 38’u havasızlıktan edinmek üzere 43 birey hayatını kaybetti. 

Olayın sene dönümü nedeniyle Sivasspor’da o dönem forma giyen eski futbolcular ve taraftarlar ezilerek ölenlerin Yukarı Tekke’de bulunan mezarlığının başına gelerek dua ederek taraftarları andı. O dönemde Sivasspor’un formasını giyen ‘Çolak Selo’ lakaplı 73 yaşındaki Selahattin Elbay, Türk futbol tarihinin en ‘kara günü’ olarak tarihe geçen o günü anlattı. 

“Böyle olayların tekrardan yaşanmaması en büyük dileğimiz” 

Elbay, söz konusu sezonda Kayserispor ile ligin 5. maçına çıktıklarını belirterek, “Maçtan bir gün önce Kayseri’ye gittik, orada bir müessesenin tesislerinde kalıyorduk. Bizimle beraber Sivas’tan çok sayıda taraftar geldi. 20. dakikada auta giden top korner oldu. Kornerden gelen topu Oktay kafayla filelere gönderince 1-0 yenik duruma düştük. Birinci devreyi 1-0 yenik bitirdik. İkinci devre oynanmadı. Biz de soyunma odasında hiçbir şeyden habersiz bekliyorduk. Antrenör, futbolcumuz Hilmi Kiremitçi dışarı gidip olayları öğrenip bize veri aktarıyordu. 6 saat soyunma odasında bekledik. Ondan sonra bir müessesenin resmi elbiselerini giyerek kaldığımız tesislere geldik. Oradan minibüslere binip Sivas’a geldik. Olayları sonra öğrendik. Bu beğenilmeyen olaylarda ölen Yiğido kardeşlerimizin ruhuna okumaya geldik. Mekanları cennet olsun. Böyle olayların tekrardan yaşanmaması en büyük dileğimizdir. Bizim amacımız bu olayları baştan ateşlemek değil sporun arkadaşlık, kardeşlik, uzlaşma olduğunu tarif etmek” dedi. 

“Gözyaşları Içinde, üzülerek memleketimize döndük” 

Olaylar esnasında tribünde bulunan taraftarlardan Hikmet Keser ise, “Maçı izlemek için Sivas’tan Kayseri’ye gittim. Maçta bazı olaylar oldu. Kendini bilmez seyirciler taşkınlık yaptı. Maçta gayet hoş bir atmosferimiz vardı. Gücümüz yettiği kadar tezahürat yaptık. Ama onlar bir hazırlık içerisindelerdi. Gol yedikten sonra taraftarlarımız taşkınlar yaptı. Kayseri seyircisi daha fazla taşkınlığa girdi. Gelen taşlardan kendimizi koruyabilmek için çıkış kapısına yöneldik. Kapı içeriye açılıyordu. Haricen açamadık. Sıkışmadan maalesef 43 tane kazazede verdik. Ağlayarak, üzülerek memleketimize döndük. Unutamıyoruz, unutamayız” diye konuştu. 

Uğur Yiğit – Övünç Erden / SİVAS (İHA)

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın