rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

4 dilde basılan tarihteki tek para Rize’de görücüye çıktı

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Sergide Osmanlı Dönemi’nde 1914 yılında basılmış kağıt 1 Lira sergiyi ziyaret edenler kadar en çok ilgi gören para oldu. Hicri 1332 yılında basılmış olan bu paranın özelliği; o dönemde 4 dilde basılmış olan dünyada tek para olması.

Meşveret Derneği Idare Heyeti Başkanı Abdullah Karali, ’Paralarla Tarihe yolculuk’ sergisinin amacı konusunda bir yorumlama yaparak “Bilindiği üzere para sadece mübadele arabulucu yok aynı zamanda cemiyetlerin tarihi geçmişlerinin vesikaları niteliğindedir. Osman Gazi, Osmanlı Devleti’ni kurarken beylik iken devlete geçildiğini anlatmak için adına para bastırmış ve hutbe okutmuştur. Bu bağlamda değerlendirdiğimizde madeni ve kağıt paralar medeniyetlerin tarihi vesikaları ve şiddet simgeleridir’’ dedi.

Konuşmasına Meşveret Derneği’nin kuruluş gayesinden de bahseden Başkan Karali “Derneğimiz toplumun; sosyal, kültürel, eğitim, alanlarında araştırmalar yürütmek, cemiyetin uyanmasına katkı maddesi sağlayarak, hayalleri ve bu hayaller çerçevesinde hedefleri olan, hayatı denge üzerinde kurgulamış, pratik düşünebilen, istişareyi şiar edinmiş bireyler yetişmesinde katkıda bulunmayı sağlamak amacı ile kurulmuştur. Bu minvalde dernek yöneticilerimizle birlikte Rize’de çalışmalarımızı yürütmeyi hedefliyoruz’’ diye konuştu.

4 dilde basılan tek para

Sergide Osmanlı Dönemi’nde 1914 yılında basılmış kağıt 1 Lira sergiyi ziyaret edenler kadar en fazla ilgi gören para oldu. Hicri 1332 yılında basılmış olan bu paranın özelliği o dönemde 4 dilde basılmış olan dünyada tek para olması. aynı zamanda 1800’lü yıllarda basılmış olan gümüş ve bakır paralar ziyaretçilerin ilgisini gördü.

Meşveret Derneği göre gerçekleştirilmiş olan ’Paralarla Tarihe Yolculuk’ isimli serginin organize edilmesine maddi destek karşılayan Rizeli işadamı Fatih Mehmet Köse’ye Dernek Başkanı Abdullah Karali kadar teşekkür plaketi ibraz edildi.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın