rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

2. Bayezid’in Kemikleri Sızladı! 510 Yıllık Pirinç Han’a Çelik Kapı Taktılar

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Bursa’da, müzik eğitmeni Murat Çapkın’ın, 510 yıllık tarihi Pirinç Han’da stüdyo çalışmaları için kiraladığı dükkanın ahşap kapısını beyaz çelik kapıyla değiştirmesi tepki çekti. Hırsızlık olaylarına karşısında çelik kapıyla tedbir aldığını bildiren Çapkın, “Mevcut kapıda zarar vardı. Tadilattan daha sonra kapıyı tarihi dokuya uygun olarak yenileyeceğiz” dedi. Han yöneticisi Recep Korkmaz ise Anıtlar Kurulu ve belediyeden yetkililerin, Çapkın’ı kapıyı değiştirmesi için uyardığını söyledi.

s-65536547626dfd45a44cc96a3dc8313c4e5bf5 Bursa’nın manâlı yapılarından Cumhuriyet Caddesi’ndeki tarihi Pirinç Han, 1508 yılında Osmanlı hükümdarı 2’nci Bayezid göre yaptırıldı. Önceki yıllarda tahıl ve pirinç satılan yer olduğu için ‘Pirinç Han’ adı bahşedilen, duvarları tuğla ve moloz taşıyla örülü tarihi inşa, büyük avlu içinde 2 katlı sıralanan revaklar (üstü örtülü, önü açık yer) ve peşinde yer alan odalardan oluşuyor. Bursa’da 1855 yılında meydana gelen depreminde hasar görebilen, yakın zamanda restore edilen tarihi yapının daha aşağı katında çay bahçeleri ve kafeler, üst katında ise çoğunda kitap satılan meslek yerleri bulunuyor.

Ahşap kapıyı söküp beyaz renk çelik kapı taktılar

s-b24cb23860450ce11e8b3ea03a10670c8276a0 Müzik eğitmeni Murat Çapkın, tarihi hanın üstteki katındaki dükkanı, Milli Emlak Müdürlüğü’nden ihale usulüyle kiraladı. Çapkın, stüdyo çalışmaları oluşturacağı dükkanın ahşap kapısını söküp, yerine beyaz çelik kapı taktırdı. Handaki öteki dükkanların aynı renkteki ahşap kapılarından ayrı olarak monte edilen çelik kapı, esnafın ve çevre sakinlerinin tepkisini çekti. Bazı kişiler, kapının fotoğrafını çekip, sosyal medyadan paylaşarak, tepkilerini yazdı.

Han yöneticisi: “Uyarılarımızı yaptık”

s-7c99689e2785343578e86f23f6d63b2836bd15 Han yöneticisi Recep Korkmaz, iş yeri sahibini uyardıklarını, gerekli yerlere de şikayet ettiklerini belirterek, “Konuyla ilgili yasal gereklilikler yerine getirilecek. Anıtlar Kurulu ve belediyeden yetkililer gelip, kapıyı değiştirmesi konusunda kiracıyı uyardı” diye konuştu. Handa etkinlik belirten sanatçı Bayram Saltabaş da “Böyle tarihi alanları öz yapısına uygun bir şekilde korumamız gerekiyor. Oysa görülüyor ki toplum olarak bu konuda epeyce duyarsızız. Bu tarz şeyler tarihi olgularımıza hasar veriyor. Komşumuzu, taktığı bu kapıyla ilgili olarak uyardım. Eski kapıyı hala sakladıklarını, gerekirse tekrar takabileceklerini açıklama ettiler” dedi. Filografi ustası Sultan Fadime Keskin ise “Ben 6 yıl önce buradaki atölyemi kiraladığım vakit herhangi bir değiştirme için izin almam gerektiği söylenmişti. Fakat bir sabah bu kapıyı gördük. Aramak ki bir fazla insan müsade almadan da hareket edebiliyor” ifadelerini kullandı.

“Tadilat bitince değiştireceğiz”

s-33f557c8a4589a0095f325614fe4dca72111c8 Müzik eğitmeni Murat Çapkın da stüdyo çalışmaları için kiraladıkları dükkanda dekorasyon çalışması yapıldığını belirterek, “Tadilat sürecinde kullandığımız stüdyo ekipmanları çok yüksek fiyatlı ürünler olduğu için hırsızlık olaylarına karşı böyle bir kapı takma gereği duyduk. Mevcut kapıda hasarlar vardı. Biz de geçici olarak bu kapıyı taktık. Dekorasyon ve tadilat işlemlerimizin arkasından kapımızı buradaki tarihi dokuya uygun olarak yenileyeceğiz” dedi.

“Bu kapı bize kapı açacak”

“Bu kapı bize kapı açacak”“Bu kapı bize kapı açacak” Çapkın, şöyle devam etti:”Kapımız Türkiye’de fenomen oldu. Hem esprili hem de olumsuz tepkiler aldık. Bu sorunu düzelteceğiz daha da güzelleştireceğiz. Yaptığımız eserleri de bu kapı bir uçtan bir uca yayınlayacağız. Bu kapı, ola ki de bize kapı açacak. Daha öncesinde stüdyomuzun ismini ‘Han Stüdyo’ olarak düşünüyorduk; ancak derhal ismi ‘Kapı Stüdyo’ olacak.”Milli Emlak Müdürlüğü yetkilisi ise çelik kapı ile şikayetler aldıklarını, gerekli incelemeden daha sonra işlem yapılacağını söyledi.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın