rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

14:43 – ‘İstanbul’da 6 Dakikada Bir Ev Ya Da Meslek Yeri Soyuluyor’ – İstanbul / Adalar

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Armed Emniyet ve Alarm Sistemleri Idare Heyeti Başkanı İbrahim Yılmaz, İstanbul’da her 6 dakikada bir hırsızsızlık olayı yaşandığını söyledi.

Yılmaz’ın Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine dayandırdığı açıklamalarına göre İstanbul’da sıradan günde 45 tane ev 70 tane meslek yeri soyuluyor. Günde en çok hırsızlık olan bölgeler Bağcılar, Esenler, Esenyurt, Fatih, Bahçelievler, Şişli, Beşiktaş ilçeleri olarak öne çıkıyor. en az hırsızlık ise Adalar bölgesinde oluyor.

“Mavi aydınlatılmış siren hırsızı caydırmak için kullanılıyor”

İbrahim Yılmaz her gün artan bu hırsızlık vakaları için alınabilecek önlemler hakkında açıklamalarda bulundu. Yılmaz, zeki emniyet sistemleri tamamen hırsızlık, su baskını, yangın gibi olayların önlenebildiğini belirtti.

Emniyet sistemlerinin en büyük özelliklerinden birinin de hırsızlık olaylarına karşı caydırıcılığının olduğunu söyleyen Yılmaz, “Emniyet sistemlerinde dış alana konulan mavi ışıklı siren hırsızı caydırmak için kullanılıyor. Yüksek sesi sayesinde hırsızın kaçmasına sebep oluyor. Emniyet kamerası doğruca evinizi sesli olarak telefonunuzdan canlı olarak görebiliyorsunuz. Evde bakıcı veya çocuğunuz varsa onları 7-24 izleyebiliyorsunuz. Hırsız evinize girerse alarmın yanında kamera da alırsanız eve izinsiz giren kişinin görüntüsü hemen size gelir” dedi.

“su baskını, yangın, doğalgaz kaçağı gibi tehlikeli durumlarda da devreye giriyor”

Türkiye’de yılda 60 bin konut ve işyerinin soyulduğunu bildiren Yılmaz, güvenlik sistemlerinin kullanımına daha fazla siklet verilmesi gerektiğini vurguladı. Yılmaz, “Emniyet sistemleri yalnızca mülk güvenliği için değil can güvenliği için de şart. Her 6 dakikada bir, konut veya iş yeri soyuluyor. Maalesef kimse başına gelmeden buna tartı vermiyor. Emniyet sistemleri sadece hırsızlık olaylarını da önlemiyor. su baskını, yangın, doğalgaz kaçağı gibi güvenli olmayan durumlarda da devreye giriyor” dedi.

“Can güvenliği sağlıyor”

Zeki alarm sistemlerinin can güvenliği konusunda son derece gelişkin olduklarını açıklayan Yılmaz, şöyle devam etti: “Hırsız eve sizi cebren sokup, ‘şifreni yaz’ diye tehditle eve girmenizi sağlarsa siz adi şifreniz yerine korkutma aşağı size verdiğimiz özel şifreyi girdiğinizde sistem devre dışı kalır. Böyle bir durumda emniyet merkezimiz korkutma altında olduğunuzu anlar ve eve güvenlik güçlerini yönlendirir. Eğer evinizde güvenlik sistemi yoksa hırsız anahtarı alıp arabanızı çalarsa kasko size ödeme yapmaz. Akıllı alarm sayesinde evinizde olmasanız bile sistemi uzaktan kurabilir ve açabilirsiniz. Tatildeyken alarmınız devreye girdiğinde telefon alarmı devreye alıp, benzer şekilde devre dışı bırakabilirsiniz. Alarm tamamen evdeki ışıkları ve tüm elektronik sistemleri açıp kapatabiliyorsunuz.”

Bu sistemler doğru su baskını ve yangın gibi olayların da önüne geçilebildiğini kaydeden Yılmaz, “Su baskınında yeri su kaplamadan önce sistem emniyet merkezimize sinyal yolluyor. Emniyet merkezimiz de hemencecik sizi veya yakınlarınızı uyarıyor. Eve takılan duman dedektörü de daha yangın çıkmadan dumanı algılayıp merkezimize haber veriyor. Merkezimiz de hemencecik itfaiyeyi yönlendiriyor” diye konuştu.

Kaynak : İHA

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın