Son zamanların beğenilerek izlenmiş filmlerini sizin için listeledik

1. Kader

Kader

Bekir, Uğur’u seviyor, Uğur Zagor’u, Zagor ise suç işlemeyi… Zagor hapisten çıkınca her şey değişiyor.

Ankara ve İstanbul film festivallerinden eli boş dönmeyen film, yönetmenin 1997’de vizyona giren Masumiyet filminin geçmişine odaklanıyor.

2. Kış Uykusu

Kış Uykusu

Oyuncu kadrosunda Haluk Bilginer, Melisa Sözen, Demet Akbağ, Ayberk Pekcan, Nejat İşler gibi ünlü isimlerin yer aldığı film. Bir Kafka romanı gibi derinlikçi, sinemada adeta roman okutturan enfes bir başyapıt. Sanatsallık çok şey anlatmak değil bir şeyi doğru anlatmaksa eğer Kış Uykusu izle bunu çok iyi başarıyor. Bu filmi izlerken her saniyesinde, her dakikasında fimin yönetmeninden bir iz göreceğiniz yapım, avrupa sinemasının bile hayranlıkla karşıladığı bir film.

3. Beş Vakit

Beş Vakit

Denizi kucaklayan yüksek kayalıklı dağların eteğine kurulmuş, zeytinlerle sarılı, küçük ve yoksul bir köyün insanları basit hayatlara sahip. Günün beş vakitten ibaret olduğu bu köyde, köylüler sert doğa koşullarıyla mücadele etmeye çalışıyor.

Film, İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü kazanmıştı.

4. İtirazım Var

İtirazım Var

Eski bir boksör olan Selman Bulut, artık imamlık yapmaktadır. Günün birinde, çalıştığı camide bir cinayet gerçekleşir. Polisin olayın üzerinde hiç durmaması üzerine Selman, cinayeti çözmek için tek başına çaba göstermeye başlar. Oyuncu kadrosunda ise Serkan Keskin , Hazal Kaya , Öner Erkan , Büşra Pekin , Özgür Çevik gibi isimlerin yer aldığı film içinizde derin izler bırakacak.

5. Yaşamın Kıyısında

Yaşamın Kıyısında

Altı farklı yaşamın bir şekilde birbiriyle keşittiği filmde her karakter bir yolculuğa çıkıyor. ‘Arayış’la başlayan bir yolculuk da Bremen’de başlayıp Trabzon’da sona eriyor. Filmin başrollerini Tuncel Kurtiz ve Nurgül Yeşilçay paylaşıyor.

6. Mutluluk

Mutluluk

Tecavüze uğradıktan sonra ailesinin onurunu kurtarmak için öldürülmesine karar verilen genç kız, infazcısıyla birlikte deniz kıyısındaki şehre kaçmaya karar veriyor. Burada tanışacakları İstanbul’dan “emekli” olmuş yaşlı adam, hayatlarına yeni bir bakış kazandırıyor.

Filmin başrollerini Özgü Namal ve Talat Bulut paylaşırken, filmin senaryo ve beğenilen müziği de Zülfü Livaneli’ne ait.

7. Kara Bela

Kara Bela

Hayatı hep kuralına göre yaşamış Kudret’in düzeni yaşadığı sürpriz olaylarla tepetaklak olur. O da çok sevdiği arabasına atlayıp Antep’e doğru yola çıkar. Yolculuk boyunca hem arabasının hem de Kudret'in başına gelmeyen kalmaz. Kudret yüzlerce kilometrenin sonunda hem dostluğun önemini keşfedecek hem de kuralsız yaşamın keyfini öğrenecektir. Yönetmenliğini ve senaristliğini Burak Aksak'ın üstlendiği Kara Bela'nın başrollerinde Cengiz Bozkurt, Seda Bakan, Erkan Kolçak Köstendil, Erdal Tosun, Tarık Ünlüoğlu, Zihni Göktay, Zerrin Sümer, Hasibe Eren, Berat Yenilmez, ve İştar Gökseven gibi komedinin önemli isimleri bulunuyor.Film birçok festivalden de ödülle dönmüştü.

8. Dedemin İnsanları

Dedemin İnsanları

Çağan Irmak, Babam ve Oğlum ile çok başarılı olduğu sulara, Dedemin İnsanları ile geri dönüyor. 

Ozan, Ege'nin sevimli ve küçük bir sahil kentinde geniş ailesiyle yaşayan 10 yaşında bir çocuktur. Ailesinin kökenleri şimdi Yunanistan'a bağlı olan Girit adasına dayanmaktadır ve dedesi Mehmet Bey zamanında mübadele ile Türkiye'ye göçmek durumunda kalan Giritli bir göçmendir. Bu yüzden mahallede Ozan'a arkadaşları "gavur" diye seslenmektedir. Dışlanmaktan korkan Ozan ise gavurluğu reddederek "Biz Türküz!" diye ailesine ve dedesine kafa tutar.

Yaşadıkları kasabanın saygın eşrafından olan Mehmet Bey ise çevresindeki herkese el uzatan, yardımsever biriyken torununun bu hırçın haline üzülmektedir. Kendisi henüz 7 yaşında küçük bir çocukken Giritten İzmir'e göç etmek zorunda kalan Mehmet Bey, şimdi torununa atalarının geçmişini, doğduğu toprakları ve içinde sakladığı özlemi Ege'nin mavi sularına bıraktığı şişelerle anlatacaktır... 

9. Mucize

Mucize

1960'ların yoksulluk içerisindeki Türkiye’sine ayna tutan film, aynı zamanda darbe sürecinin etkisini de beyazperdeye taşıyor. Ege'nin cennet gibi bir köşesinden Anadolu'nun uzak bir köyüne sürgün yiyen bir öğretmenin (Talat Bulut) hikayesini anlatan film, yokluk içerisinde okulu, okumayı eğitimi dört gözle bekleyen çocukları da konu ediniyor. 

10. Takva

Takva

Filmde, "mütedeyyin" hayat tarzının karmaşası, dinsellik propagandası ya da karalama yapmadan, gerçekçi bir pencereden ele alınmış. Kendi halinde, oldukça mütevazı bir yaşam süren Muharrem, dini inançları çok kuvvetli bir insandır. Öyle ki, gece gündüz sürekli ibadet etmekte, cinsellikten uzak, içine dönük bir hayat yaşamaktadır. Bütün bu özellikleri, çevresindeki insanlar tarafından büyük bir güvenilirlik kazanmasına neden olur. Bu durum, varlıklı bir tarikat şeyhinin dikkatini çeker ve Muharrem’in güvenilirliğini, tarikatın sayısız mülkünün kiralarının toplanması için kullanmaya karar verir. Birdenbire bambaşka bir dünyanın içine giriveren Muharrem için sahip olduğu değerler yavaş yavaş sarsılmaya başlar. Modern dünyanın içinde bulunduğu karmaşa, onun yıllardır alışık olmadığı kadar yıpratıcıdır. Ama işin kötüsü artık o da, bu dünyanın getirilerinden kendini uzak tutamaz. Yönetmenliğini Özer Kızıltan’ın yaptığı Takva’nın Toronto Film Festivali’nde Kültürel Yenilik Ödülü’nü aldığını da ekleyelim.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları