Rize'ye geldiğinizde sürekli aynı yerleri gezdiyseniz bu listeye bakmanızı tavsiye ederiz.

10. Verçenik Dağı Gölleri / Çamlıhemşin

Verçenik Dağı Gölleri / Çamlıhemşin

Doğu Karadeniz'de Kaçkar Dağları'ndaki yayla ve göllere ilgi her geçen yıl artıyor. Doğal güzellikleri ile dikkati çeken Verçenik Dağı'nın çevresinde irili ufaklı çok sayıda göl bulunuyor. Verçenik Gölü'nün yanı sıra Buzlu Göl, Adalı Göl, Kara göller, Kapılı göller, Atmeydanı, Tatos, Sarinçof ve Çermeşk gölleri, bunların arasında en çok bilinenleri.

9. Pileki Mağrası / İyidere

Pileki Mağrası / İyidere

Mağaranın şu ana kadar geziye açılan bölümün uzunluğu 1500 metreyi geçmiş olup çalışmalar devam etmekte.

Mağara insan eliyle yapılmış olup; bölge halkı tarafından pileki taşı çıkartılmak için M.Ö. 2300'li yıllradn son 30 yıla kadar kullanılmıştır. Ancak, teknolojinin gelişmesi ve alışkanlıkların değişmesi nedeniyle artık buradan taş çıkartılmıyor.

Mağaranın içinde bir çok tünel, tünellerin sonunda da boşluklar, boşlukları takip eden tuneller, kuyular ve göller bulunmaktadır.

8. Mize Yaylası / İkizdere

Mize Yaylası / İkizdere

Rize Rüzgarlı Köyü ve Devamında Mize Yaylası Tarkanın Köyü Olarakda Bilinir.

7. Kıbledağı / Güneysu

Kıbledağı / Güneysu

Kıble dağı rizenin güneysu ilçesinde bulunan bibleye paralel bir dağımızdır. Kıble dağı Osmanlı zamanından beri bilinip kıble dağı olarak isimlendirilmiştir. Kıble dağında Osmanlı zamanından kalma küçük bir ibadet hane vardı Zengin vatandaşlarımızın bir araya gelip kıble dağının zirvesi olan rakımı 1800 metre yüksekliğe Osmanlı mimarisi yeni bir cami inşa etmiştir. Mimari olarak istanbulda bulunan osmanlı eserlerinden esinlenilmiş ve birebir inşa edilmiştir. Kıble dağının çevresinde yerli insanlar kendilerine yayla evi denilen evler inşa etmiş ve burada yaşamaktadırlar. 

6. Makrevis Köyü / Çamlıhemşin

Makrevis Köyü / Çamlıhemşin

Çamlıhemşin ilçesinde, ormanlarla ve sislerle kaplı dik bir dağın yamacında bulunuyor Makrevis Mahallesi. Dağ yamacı deyince sanki ulaşılmazmış gibi geliyor ama araçla çıkılabiliyor Makrevis Mahallesi'ne.

Şimdiki adı Konaklar olan Makrevis Mahallesi, isminden de anlaşıldığı üzere konaklarıyla ünlü. Hatta Karadeniz'in en gösterişli evlerinin 10-15 tanesi burada bulunuyor. Bu görkemli konaklar, 1880 – 1914 yıllarında Rusya gurbetinde kazanılan paralarla inşa ettirilmiş. Hepsinde de Rus antikaları, Petersburg işi çini sobalar ve ithal camlar yer alıyor. Hatta bazılarında piyano bile bulunduğu söyleniyor.

5. Dereköy / İkizdere

Dereköy / İkizdere

Dereköy, Rizenin İkizdere ilçesine bağlı bir köydür.

4. Huser Yaylası / Çamlıhemşin

Huser Yaylası / Çamlıhemşin

Huser Yaylası Açaba (Bucak) ve Çingit (Uğrak) Köylüleri'nindir. Sadece Açaba'lılar yaylacılık yapmaktadırlar. Huser yaylası Ayder'in girişinin sol tarafını tutan dağlarda yerleşmiştir. Rakımı ve konumu açısından Ayder'e bağlı tüm yaylalar ve sıralı Kaçkar Dağları'nın eşşiz manzarasını görme imkânını sizlere sunuyor. Bölgenin en iyi manzaralı yaylası olup, genelde katılımcıların en çok keyif aldığı gezilerden biridir. Hele birde hava güneşli ise bakmaya doyamayacağınız bir manzaraya sahip. Güneyde Kaçkar Altıparmak Dağları'ndan başlayıp, Kaçkar Kemerli, Kaçkar Kavrun ve Kaçkar Verçenik Dağları'na kadar kesintisiz bir manzara. Ayaklarınızın altında Palakçur, Avusor, Çeymakçur ve Kavrun Vadileri, Arkanızda Karadeniz sahil şeridi. Karşınızda Hazindak ve Pokut Sal sırtları, Yani 0 m den 4000m ye kadar her yeri görebiliyorsunuz. Ayder'den günübirlik gezi için mükemmel bir rota. Elektrik 1 2 evde güneş enerji sistemi ile elde edilmektedir. Turkcell Vodafone yaylanın her yerinden çekiyor.

3. Bulut Şelalesi / Çamlıhemşin

Bulut Şelalesi / Çamlıhemşin

Türkiye’nin en yüksek şelalesi unvanını taşıyan Bulut’a, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 11, Ayder Yaylası’na ise 7 kilometre mesafede bulunan Kaplıca köyü Tolikço Mahallesi'nden 2 kilometrelik bir patikayla ulaşılıyor. Yaklaşık 250 metrelik bir yükseklikten dört kademede düşen şelalenin tamamını görmek neredeyse imkânsızdır. Sisin olmadığı günlerde bile şelalenin tepesi bulutlarla yarışıyor. Bulut Şelalesi’nin döküldüğü Tar Deresi’nin maceralı yolculuğu Kaçkar Dağları’nın yamaçlarından başlıyor. 

2. Akçaağıl Gölü / Anzer

Akçaağıl Gölü / Anzer

Dünyaca ünlü balıyla bilinen Anzer, derin bir vadi yatağına konumlanmıştır. Yaylaya ulaşmak için İkizdere-İspir yolunu takip ederek Dereköy’den sonra sağa yöneliyorsunuz. 21. kilometrede sağdaki Meles Vadisi’ne girerseniz tarihi Çifteköprü ile Kaban Şelalesi’ni görebilirsiniz. Tekrar kavşak noktasına geri dönerek ilerlemeye devam edebilirsiniz. Diktaş (İksenit) Köprüsü’nde vereceğiniz fotoğraf molasının ardından, Kabahor Deresi’nin bir sağına bir soluna geçen rota, ağaçların bittiği noktada Anzer Yaylası’na erişecektir.

Vadi sonunda yer alan Büyük Akçaağıl Gölü ile Kürdün Yurdu Yaylası yolundan erişilen Dipsiz Göl, bu rotanın sürprizleri arasındadır. Akşam Anzer Yaylası’nda konaklayabilirsiniz. İsteyenler ertesi gün 34 kilometrelik bir yolla Kürdün Yurdu Yaylası üzerinden Uzungöl’e (Trabzon) geçebilirler.

1. Ağaran Şelalesi / Çayeli

Ağaran Şelalesi / Çayeli

Rize Merkez'e 30 Km mesafedeki Ağaran Şelalesi  yaklaşık 50 m yükseklikten dökülmekte. Ormanlık bir vadi sonundaki Ağaran Şelalesi, yürüyüş yapmak isteyenler ve doğal ortamda zaman geçirmek isteyenler için de uygun bir yer. Ancak  şelalenin döküldüğü uçurumun üst kısmına, şelanenin yakınındaki yürüme parkurundan  çıkarak,  suyun kayaları aşındırmasıyla oluşturduğu doğal göletlerde yüzmeyi tercih edenler daha şanslılar.

Rize Ağaran Şelalesine Nasıl Gidilir :  Şelaleye, sahilden sonra büyük bölümü beton, bir kısmı da toprak yolla ulaşılıyor. Ağaran Şelalesi, Rize merkeze 30, Çayeli ilçesine ise 12 kilometre uzaklıkta Sırtköy sınırları içinde bulunmakta.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları