Doğası ile insanı hayran bırakan Karadeniz'de internette pek karşılaşmadığınız güzel yerleri listeledik. Sizinde eklemek istediğiniz yerler varsa lütfen yorumda belirtiniz.

1. KARADENİZİN BİLİNEMEYEN YAYLALARDAN BİRİ

KARADENİZİN BİLİNEMEYEN YAYLALARDAN BİRİ

Doğa güzelliğinin bozulmadığı bulutlar ülkesi Gito’yu görmeden Karadeniz’i gezdim gördüm dememelisiniz. Karadeniz de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. İsmi Kito olmasına rağmen Gito yaylası olarak bilinmektedir. Havası ve suyu şifa dedikleri yerlerden birisidir. Rize’ye bağlı Hemşin İlçesinin yaylasıdır. Kış mevsiminde kara düşkün olanlar için büyük bir keşif olacaktır. Bulutların ve gökyüzünün inanılmaz doğa olaylarını izleyebildiğiniz gibi bu güzelliklere karın da eşlik ettiğini hayal edin. Oraya gittiğiniz de kalabileceğiniz ve kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz bir pansiyon var. Hayatında huzurarayanlar için doğası ile eşsiz bir kaynak diyebilirsiniz. Kalacağınız pansiyonun manzarası görülmeye değer ve eşsiz. Arkadaş grubunuzla da gidebilir ve çok kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

2. KARADENİZDE AZ BİLİNEN MAĞARALARDAN BİRİSİ

KARADENİZDE AZ BİLİNEN MAĞARALARDAN BİRİSİ

Karaca Mağarası pek bilinmeyen bir yerdir. Bilenlerin ise dönem dönem mutlaka ziyaret ettikleri uğrak yerleridir. Bu mağara Gümüşhane Torul Kara yolu üzerinden gidilen İmera yolu istikametinde bulunmaktadır. Mağaranın içerisi damla taşları ile sizi karşılıyor. Mağara incileri, sarkıtlar, traverten havuzları, traverten basamakları ve damla taşı havuzlarının etrafında birbirinden güzel güller göreceksiniz. Mağara ferah ve serindir. Ancak mağara içerisinde oksijen oranının yüksek oluşundan dolayı ziyaret izinin on dakika ile kısıtlıdır. Özellikle solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir bu doğa harikası mağara maalesef ki turizm bakımından yeterli ilgiyi görememektedir mağara içerisinde insan şekline benzeyen bölümler vardır özelikle Meryem ana silületi görülmeye değerdir. 

3. KARADENİZİN BİLİNEMEYEN KİLİSELERİNDEN BİRİ

KARADENİZİN BİLİNEMEYEN KİLİSELERİNDEN BİRİ

Ordu ilinin Perşembe ilçesine bağlı Çay tepe köyü sınırlarında yer alan Yason Burnu. Bu bölgenin Arganot efsanesinin geçtiği yer olduğu iddia edilir. Ayrıca burada bulunan kilise daha önce harabe bir şeklide bırakılmıştı. Muhteşem manzarası ve deniz kenarında ki piknik alanları ile turizme açıldıktan sonra kilise onarılmış ve halkın ziyaretine açılmıştır.Ayrıca yine sahil kenarında yöresel Karadeniz yemekleri yiyebileceğiniz yerler mevcuttur. Karadeniz’de yer alan adalar arasında kilise bulunun tek bölgedir.Resmi olarak Sit alanıdır ve birinci derece arkeoloji bölgesidir. Buram buram tarih ve hatta mitoloji kokan Yason Burnunda denize girmekten de keyif alacağınız kesindir. Turizme açılan ve kazandırılan bu eşsiz yeri ziyaret etmelisiniz.

4. KARADENİZİN BİLİNMEYEN KALESİ ZİL KALE

KARADENİZİN BİLİNMEYEN KALESİ ZİL KALE

Karadeniz’de olan ve az bilinen kalelerden birisi de Zil Kalesidir. Doğa’nın tarih ile buluştuğu bu eşsiz güzellikte yer alan kale ismini de bulunduğu bölgeden almaktadır. 1400 yıllarda inşa edildiği bilinen bu heybetli kale denizden 750 metre ve üzerinde bulunduğu nehirden de 150 metre yüksekliktedir. Zil kale aynı zamanda İpek yolu üzerinde yer almaktadır. Yeni yeni bilinmeye ve ziyaret edilmeye başlanan kale birçok sanatçının da dikkatini çekmeye başlamıştır.Turizme açılan ve Rize’de bulunan bu kale ilginizi çekecektir. Trabzon imparatorluk döneminde inşa edildiği söylenmekte olan kale daha sonraları Osmanlı döneminde askeri üst olarak kullanılmıştır. Her karesi ile tarih kokan bu kale unutamadığınız yerlerden olacaktır.

5. KARADENİZİN BİLİNMEYENLERİ ARASINDA YER ALAN KAFKASÖR TANINMAYA DEĞER

KARADENİZİN BİLİNMEYENLERİ ARASINDA YER ALAN KAFKASÖR TANINMAYA DEĞER

Boğa güreşleri denildiğinde ilk akla gelen yer İspanya’dır. Peki, Karadeniz Artvin’dede boğa güreşi izleyebileceğinizi bilseydiniz İspanya’ya gitmek için uğraşır mıydınız? Karadeniz’in güzelim şehri Artvin’de düzenlenen Kafkasör kültür ve sanat festivali görülmeye değerdir. Kafkasör yaylası iklim bakımından sağlığınız açısından da fayda sağlayacaktır. Yaz mevsiminin gelişi ile birlikte Haziranın beşinde başlayan ve günlerce süren festivalde konserlerden tutun boğa güreşine kadar birçok etkinlik düzenlenir. Bu büyük organizasyonda bulunmalısınız. Artvin merkezine 10 km uzaklıktaki Kafkasör yaylasını ziyaret ettiğinizde doğanın bin bir rengini görebilirsiniz.

Yaylayı gördükten sonra illaki orada zaman geçirmek istiyorsanız, bungalovlar konaklamanız için hazırlanmış sizi bekliyor olacaktır. Tertemiz bir hava eşliğinde uyanmak önce ruhunuza iyi gelecektir. Dünya turuna çıkmadan önce Türkiye’yi keşfetmeyi seçenler için Kafkasör eşsiz bir güzelliktedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları