Şarkılara şiirlere ve dillere destan güzellikte ki Karadeniz’i gezmelere doyamayacaksınız. Bir şehrine gitseniz diğer bir şehrinde aklınız kalacaktır. Bundan kaynaklı olarak Doğu Karadeniz turu en ideal seçenektir.

Karadeniz’e ilk yolculuğunuz olacaksa tura gezmeniz daha iyi olacaktır. Tek bir gezinti ve tatille keşfedilmesi mümkün olmadığından, Karadeniz birden fazla ziyareti hak ediyor. Yapacağınız ilk gezinti sonrası bir daha ki tatilinizde kendi seçeceğiniz bölgeleri gezebilirsiniz. Her şehrinde ve hatta ilçe ve köylerden yaylalarına kadar her köşesi dağı taşı şaheser bir bölgedir. Trabzon’da uzun göl, sera gölü, Sümela manastırı ilk tercihleriniz olacaktır. Ayrıca Rize’de Ayder yaylası ve fırtına deresi görülmeye değerdir. Artvin Karagöl,  Gümüşhane Karaca mağarası ve Trabzon Ayasofya müzesine kadar gezip görebileceğiniz çok yer vardır. Ve hepsi görülmeye değerdir.

KARADENİZ GEZİLECEK YERLER DENİLDİĞİNDE AKLA İLK GELEN TRABZON SÜMELA MANASTIRI

KARADENİZ GEZİLECEK YERLER DENİLDİĞİNDE AKLA İLK GELEN TRABZON SÜMELA MANASTIRI

Trabzon’da bulunan ve Maçka ilçesinde yer alan Altın deresinde yer alan Sümela Mastırı yenileme çalışmaları için ziyaretçilere kapatılmıştır. 2016 yılında tekrar ziyaretçilere açılacağı söylenen Manastırın henüz neden açılmadığı bilinmemektedir. Yinede gelen ödeneklerden dolayı 2018 yılının yaz mevsiminde turizm hizmetine yeniden açılacaktır.

Zigana Dağı’nın eteklerinde yer alan bu yapı bölge olarak oldukça zor noktalara inşa edilmiştir. Manastırın bulunduğu bölgenin altında Meryem ana deresi akmaktadır. Manastır Hıristiyanlar açısından oldukça önemlidir. Çünkü içerisindeki Hz Meryem portesinin, Hz İsa’nın süvarilerinden biri tarafından çizildiği söylenmektedir. Trabzon’da bulunan Sümela manastırı turizm açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Ve heyecanla yeniden ziyarete açılması beklenmektedir.

KARADENİZDE GEZİLECEK YERLER ARASINDA BULUNAN ARAP DÜZÜ

KARADENİZDE GEZİLECEK YERLER ARASINDA BULUNAN ARAP DÜZÜ

Arap Düzü çoğunlukta Arapların ziyaret edeceği doğa harikası yerlerden biri olacağı düşünülmektedir. Eşsiz bir doğa güzelliğine sahiptir. Güneysu’da yer alan Arap Düzü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın baba ocağıdır. Arap Düzü Projesi Güneysuyu kaymakamı Gökmen Çiçek tarafından yakinen takibinde hazırlanmıştır. Karadenizliler ve özellikle Arap turistlerin yürüyüş ve piknik yapabilecekleri şahane diye adlandıra bileceğiniz bu olan Rize’nin başta gelen yerlerinden biri olmaya adaydır. Hiçbir şey yapmadan sadece oturarak bile müthiş derecede keyif alabileceğiniz bir güzelliği vardır. Ulaşımı kolaydır.Arap Düzü ismini alma sebebi ise yerel halkın o bölgeyi bu isimle anıyor olmasıdır. Temiz hava eşliğinde yürüyüş yapmak ve huzur bulmak istiyorsanız ziyaret edilecek yerler listenize burayı da ekleyebilirsiniz.

AMASRA BOZTEPE BARTIN GÖRMENİZ GEREKEN YERLER LİSTENİZDE YER ALMALI

AMASRA BOZTEPE BARTIN GÖRMENİZ GEREKEN YERLER LİSTENİZDE YER ALMALI

Amasra Boztepe tüm Bartın’ı ayaklarınızın ucunuza taşıyor. Orada oturup Bartın'ın eşsiz güzellikteki manzarasını izleyebilirsiniz. Boztepe ada üzerinde yer almaktadır. En güzeli de kalenin bulunduğu yamaçlardan denize girebilmenizdir. Yamacı çıkarken biraz sorun yaşayabilir ve zorlanabilirsiniz. Sağlık açısından bir sorununuz varsa o yamacı çıkmanıza değecektir. Bu bölgede konaklayacağız yerler mevcuttur. Karadeniz hırçın dalgalarla biliniyor olsa da bu dalgalardan etkilenmeden gönlünüzce denizde yüzebilirsiniz. Yapabileceğiniz yürüyüşler bedeninizi yormaz aksine dinlendirecektir. En güzel etkinliklerden birisi dedeniz kıyısından yat turları ile Karadeniz’in en güzel koylarını gezebilirsiniz. Restoranlarında yiyebileceğiniz balık yanı sıra salataların da tadına doyamayacaksınız. Tüm bu lezzet ve keyifli etkinliklerin verdiği keyif için burayı tekrar ziyaret edeceğinizden şüphe yoktur.

KARADENİZDE GEZİLECEK YERLER ARIYORSANIZ BATI KARADENİZ İDEAL BİR KEŞİF OLACAKTIR

KARADENİZDE GEZİLECEK YERLER ARIYORSANIZ BATI KARADENİZ İDEAL BİR KEŞİF OLACAKTIR

Karadeniz denildiğinde akla genelde doğu Karadeniz’de ki şehirler gelmektedir. Oysaki Batı Karadeniz’de bulunan Safranbolu görülmeye değer yerlerden bir tanesidir.Safranbolu ziyaretiniz de mutlaka Yörük köyünü de ziyaret etmelisiniz. Burada Türk kültürünü yaşayabilir ve hissedebilirsiniz. Ayrıca Mencilis mağarası,Cinci Han, Arasta çarşısı, eşsiz bir manzaraya sahip Cam balkon seyir tepesinide görmelisiniz. Birçok güzelliği ve doğa harikalarını Safranbolu’da görebilir ve şahit olabilirsiniz. Bölge güzelliği kadar insanların ve yerel halkın da ziyaretçi ve turistlere karşı tutumları içten ve sıcaktır. Yiyeceğiniz yemekler ömrünüz boyunca damağınızda kalacak tatlara sahiptir. Turizm hizmetine de açılacak ve açılmış olan bu bölgeler dünyaca ünlü ziyaret alanları olmayı hak etmektedirler.


GÖRSEL SAFRANBOLU CAMBALKON'A AİTTİR.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları