Sizler için Karadenizde olan ve olacak olan 5 tehlikeli olayı ve mekanları listeledik.

1. BATI KARADENİZDEKİ GİZLİ TEHLİKE

BATI KARADENİZDEKİ GİZLİ TEHLİKE

Ülkemizde deprem çok korktuğumuz bir durum. Yaşamış olduğumuz acı kayıplar bu korkunun temel sebebi olsa da hala bulunan büyük fay hatları diğer bir nedendir. Bu durum ile beraber birçok araştırma yapılmış birçok fay hattı bulunmuştur. Fakat dikkat edilmeyen bilinmeyen bir fay hattı ortaya çıktı. O da Batı Karadeniz de olan depremle beraber yapılan araştırma sonucu öğrenildi. 4.5 şiddetinde oluşan depremle beraber bu bölgede yeni araştırmalar yapılması gerektiğini ortaya koydu. Açıklamalarda bu doğrultuda yapıldı. Şimdi Karadeniz açıklarında nasıl bir fay hattı olduğu ve nasıl bir tehlike arz ettiği araştırılarak ortaya yeni, bir deprem çizelgesi çıkartılacak.  Böylelikle Karadeniz'i nasıl bir tehlike beklediği öğrenilmiş olacak ve bu doğrultuda önlemler alınacak. 

2. DOĞU KARADENİZDE OLUŞAN TEHLİKE

DOĞU KARADENİZDE OLUŞAN TEHLİKE

Doğu Karadeniz bölgesinde kivi ve narenciye yetiştirilmektedir. Bu meyveleri yetiştirebilmek amacı ile 1990 yıllarında Doğu Karadeniz'e fide getirilmiştir. Bu fideler ile beraber kelebek yumurtaları gelmiştir. İlk başta bu yumurtalar ve kelebekler önemsenmese de yusufçukların azalması ile önem kazanmıştır. HES’ler dereleri kuruttuğu için yusufçuklar da yaşayamamaktadır. Bu kelebekleri yok edebilmek zor. Çünkü ilaç etki, etmiyor. Bu kelebekler Artvinin Hopa şehrinden başlayarak Trabzon'a kadar yayılmış ve büyük tehlike arz etmektedir. Bu nedenle bütün yetkililer ilaçların bile etkileyemediği kelebekleri yok edebilecek böcek türü bulmaya çalışıyor. Ayrıca meyveleri ilaçların kötü etkilemesini istemedikleri için ilaç kullanımı yapılmamakta. Bu yüzden meyvelere de zarar vermeden bir çözüm yolu bulunmaya çalışılmakta. 

3. KARADENİZ SAMSUN SAHİLİNİN TEHLİKESİ

KARADENİZ SAMSUN SAHİLİNİN TEHLİKESİ

Karadeniz sularının tehlikeli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Hatta bu gerçek Karadeniz türkülerine konu bile olmuştur. Karadeniz'de ki tehlike rip akıntısıdır. Diğer bir adı ile çeken akıntıdır. Bu akıntı türü en çok Samsun sahilinde görülmektedir. Durumun böyle olmasına rağmen yaz aylarının başlaması ile birlikte sıcaktan bunalan halk bu sahilde denize girmeye devam etmektedir. Birçok kötü haberin oluşmasına izin vermektedirler. Çünkü bu akıntı öyle basit bir durum değil. Akıntıya karşı koymak oldukça zordur. Sadece akıntıda değil bu bölgelerde kum kayma durumu sıklıkla yaşanmaktadır.  Bu yüzden o bölgelerde yüzmek çok tehlikeli ve kötü sonuçlar doğmasına sebebiyet verebilir. Ne kadar önlem alınırsa alınsınpekte yapabilecek bir durum yoktur.

 

4. TEHLİKELİ KARADENİZ DEREBAŞI VİRAJLARI

TEHLİKELİ KARADENİZ DEREBAŞI VİRAJLARI

Dere başı virajı 1917 yılında Rus ihtilalı olmadan önce halkın yapmış olduğu eski bir virajdır. Bu bölgede yer alan yamaçta tam dokuz adet çok keskin ve tehlikeli viraj yer almaktadır. Bu virajın şimdiye kadar düzeltilememesinin en önemli nedeni o yeri kayalık olmasından kaynaklanmıştır. Hatta bu yol dünyada bulunan en tehlikeli dört yol arasında yer almaktadır. O kadar tehlikeli bir yoldur ki arabada çokkişi seyahat etmez. Önlem amacı ile en fazla iki kişi yolculuk yapar ve diğer gidecek kişiler yaya giderler. Bu tehlikeli viraj çok gerekmedikçe kullanılmasa da kalınıp kullanılan durumlarda vardır. Mutlaka bilgi alarak yola çıkmanızda ya da bu bölgeyi bilen ve yolculuk yapan kişilerle yola çıkmanızda fayda vardır.

5. KARADENZİDE YANLIŞ TARIM İLAÇLARININ OLUŞTURDUĞU TEHLİKE

KARADENZİDE YANLIŞ TARIM İLAÇLARININ OLUŞTURDUĞU TEHLİKE

Birçok hayvan nesli gerek yanlış tarım ilaçlarının kullanılması nedeni ile gerekse de bitki örtüsünün bozulması ve yanlış kentselleşme yüzünden tükenmekle karşı karşıyadır. Karadeniz de yanlış kullanılan tarım ilaçları ve bilinçsizce yapılan avlanmalar sonucunda nesli tükenecek hayvanlar bulunmaktadır. Bunların başında fındık faresi diye bildiğimiz diğer adı ile fındık faresi gelmektedir. Altüstü fare deyip geçmeyin. Her hayvanın doğanın dengesini koruyabilmesinde farklı bir rolü vardır. Bu nedenle onların nesillerine zarar vermeyecek şekilde hareket etmeliyiz. Onlara vermiş olduğumuz zararlar sonunda insanları bulacaktır. Doğanın dengesini bozmak bizim için en kötü durumlardan biridir. Diğer nesli tükenecek olan hayvan ise kör yılan türüdür. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları