Şimdi Sizler İçin Karadenizde Bulunan Göllerden En Güzel 10 Tanesini Listeledik. Tatile Çıkmadan Önce Karadenizde Bulunan Bu Güzel Göllere Gözatın.

1. Bektaş Yaylası (Karagöl) / GİRESUN

Bektaş Yaylası (Karagöl) / GİRESUN

Her yıl ağustos ayının ilk haftasında yayla şenliklerine ev sahipliği yapan Bektaş Yaylası, Giresun’un güneybatısında Dereli ile Bulancak ilçelerinin sınırlarının kesiştiği bir alanda yer alıyor. 2000-2250 metre yükseklikte bulunan ve kır çiçekleriyle ünlü olan yaylada, elektrik, telefon, su gibi altyapı olanakları mevcut. Yaz başlarında bile yer yer kar görülen yayladaki Kurttepe Mevkii, kışın kayak yapma fırsatı da sunuyor.

2. Ladik Gölü / SAMSUN

Ladik Gölü / SAMSUN

Samsun’un coğrafyasını güzelleştiren yapılardan biridir Ladik Gölü, 870 hektarlık bir alana hâkim olan Ladik Gölü’nün üzerine küçük adacıklar bulunur.

Göl, SİT alanı olarak ilan edilmiş olup, çevresinde yapılaşma izni yoktur. Gölün çevresindeki dağ ve orman manzaraları insanı dinlendiren bir atmosfere sahiptir. Gölde; tahta balığı, turna balığı ve tatlı su levreği gibi balıklar bulunduğu için, balıkçılık turizminde önemli bir yeri vardır. Ladik Gölü’nde yelken yarışları ve sörf yapmak da mümkündür.

Samsun Ladik’te bulunan göl, şehirde yapacağınız en huzurlu gezilerden biri olacak. Farklı bir macera için veya sadece dinlenmek için Ladik Gölü’nü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

3. Karagöl / ARTVİN

Karagöl / ARTVİN

Öyle bir orman düşleyin ki yeşilin tüm tonlarını bir arada sunsun... İşte Karagöl Yaylası tam da böyle bir ormanlığın içinde yer alıyor. Üzerindeki sis bulutlarıyla adeta bir film setini andıran yayladaki gölün üst kısımlarında yer alan Otinga Ormanları’nda; vaşak, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ tavuğu ve yırtıcı kuşlar izlenebiliyor. Burada bulunan Borçka Karagöl’ün çevresi, anıt sayılabilecek yaşlı ağaçlarla çevrili. Ayrıca gölde, yöreye özgü kırmızı pullu alabalık bulunuyor ve balık avlamak mümkün. Borçka Karagöl, kamp ve karavan turizmi için ideal bir yer olarak dikkat çekiyor. Anzer balı, yayla balı ve bölgede yetişen tütün, Artvin’in temel geçim kaynaklarından.

4. Kaçkar Yedi Göller / RİZE

Kaçkar Yedi Göller / RİZE

Yedigöller, Erzurum’un İspir ilçesi sınırlarında. Bu göl grubu, bir buzul çanağının içinde birbirine çok yakın on civarında gölden oluşuyor ama bazıları çok küçük. Bu doğa harikaları, Doğu Karadeniz Dağları’nın en güzel gölleri arasında. 15 yıl öncesine kadar göllere sadece Yedigöl (Salaçor) köyünden yürünerek ulaşılıyordu. Ancak önce Moryayla köyünden itibaren göllerin en güzel gözlendiği noktaya kadar yol yapıldı. Sonra da bu tepeden inen patikaya beton merdivenler yapıldı ama bu sırada doğal yapıya büyük zarar verildi. Yine de Yedigöller hâlâ olağanüstü bir manzaraya sahip. İspir’den otomobille bir günde gidip dönebileceğiniz gibi göllerin kenarında kamp da kurabilirsiniz. Buzul gölleri genellikle çok soğuk olur ama hava sıcaksa yüzmeyi deneyebilirsiniz.

5. Ulugöl / ORDU

Ulugöl / ORDU

Ordu ili Gölköy ilçesine bağlı bir doğal mekan olan Ulugöl Haruniye köyü’ nde bulunmaktadır. Genel olarak oluşumu itibariyle krater gölü olarak bilinen Ulugöl doğal ortamı ile ilgi çeken ve eşsiz güzellikte kartpostal manzaralarına sahip olan Ordu Ulugöl Ordu’ da gezilip görülecek doğal mekanlar arasındadır.

Ordu iline bağlı en büyük göl olan ve denizden 1200 metre kadar yüksekliğe sahip Ulugöl ortalama olarak da 16 metre derinliğe sahiptir. İlk olarak 2009 yılı ile birlikte Ulugöl etrafı yaklaşık 27 hektarlık alan Ulugöl Tabiat parkı olarak nitelendirilmiştir. Bu tabiat parkı’ nda toplam 3 adet farklı göletler bulunmaktadır. Göllerin çevresi ve tabiat parkının etrafı genel olarak Kızılağaç, Gürgen ve Akçaağaç türlerinden oluşmaktadır. Kamp ve mesire alanı olarak bilinen Ulugöl tabiat parkı’ nda farklı türlerden canlılarda bulunmaktadır. Yaban domuzu, sansar, gelincik, ayı ve çakal türleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Ulugöl’ de sazan ve abant balığı türleri de bulunduğu bilinmektedir

6. Sera Gölü / TRABZON

Sera Gölü / TRABZON

Bir heyelan set gölü özelliği taşıyan Sera Gölü, Trabzon'un Akçaabat ilçesinin güzellikleri arasındadır. Derecik Vadisi'nde oluşan Sera Gölü, Trabzon tatilinizin en unutulmaz parçalarından biri olacak. Yeşillikler arasında doğal bir çekiciliğe sahip olan göl, 4 kilometre uzunluğundadır. Her mevsim farklı renklere bürünen Sera Gölü, doyumsuz manzarasını gözler önüne seriyor. Bitki örtüsü, cıvıl cıvıl kuş sesleri eşliğinde bir başka olur aynı zamanda.

 Sera Gölü, kesinlikle görmeniz gereken yerler arasındadır. Özellikle Uzungöl ve Sümela'dan sonra en önemli turizm bölgesi olarak gösterilir. Sera Gölü'nü ziyaret ettikten sonra Kızlar Manastırı'nı, Çal Mağarası'nı, Şekersu Yaylası'nı ve Sümela Manastırı'nı görmek için yola koyulabilirsiniz.

7. Üçgöller / FINDIKLI / RİZE

Üçgöller / FINDIKLI / RİZE

Üçgöller, Fındıklı ilçesi sınırlarında bulunan buzul göllerdir. Göllerin ortalama yükselliği 2.780 metredir.

8. Mavigöl / GİRESUN

Mavigöl / GİRESUN

Giresun'un Dereli ilçesindeki Kuzalan Tabiat Parkına yaklaşık 200 metre uzaklıktaki Havaderesi'nde büyüklü küçüklü üç gölden oluşan Mavigöl, görenleri büyülüyor.

Kireç taşları ve sodalı suyun etkisiyle turkuaz renkte akan derede oluşan Mavigöl, Giresun-Şebinkarahisar yolu üzerinde yer alıyor.

Karadeniz'in yemyeşil ormanları arasında saklı kalan Mavigöl'e yaklaşık 100 metre patika yoldan yürüyerek ulaşılabiliyor. Kireç taşları ve sodalı suyun etkisiyle turkuaz renkte akan Mavigöl, özellikle doğaseverlerin ilgisini çekiyor.

9. Akgöl / SİNOP

Akgöl / SİNOP

Akgöl’e nasıl gidilir sorusunun cevabı aslında çok basittir. Akgöl Sinop’un Ayancık ilçesinin sınırlarında bulunur. Ayancık yolunun 30’uncu kilometresinden Akgöl sapağında girilir ve yaklaşık 5 kilometrelik bir yolculuk sonrasında Akgöl’e ulaşılır. Yol üzerindeki alabalık restoranlarına göreceksiniz. Dilerseniz bu restoranlarda bir birinden lezzetli alabalıkların tadına bakabilirsiniz.

Akgöl’e giriş yaptığınıza, sizleri gür ormanlar ve mükemmel  bir doğa sizi karşılayacaktır. Deniz seviyesinden 1200 metre yükseklikte bulunan Akgöl el değmemiş sık ormanlarla çevrilidir. Yaban hayat hala canlıdır ve yaban hayvanları bu bölgede görülebilir.

Göl etrafında bolca mesire alanı bulunmaktadır. Piknik yapmak isteyenler için ızgaralar ve masalar bulunmaktadır. Ayrıca orman işletmelerine ait bir adet yapı bulunmaktadır. Kışın ise görüntüsü ayrı bir güzeldir. Kartpostallık fotoğraflar çekebilir ve küçük tepelerden kızakla kayabilirsiniz.

10. Uzungöl / TRABZON

Uzungöl / TRABZON

Uzungöl, Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı turistik belde. Trabzona olan uzaklık 99 km Çaykara'ya ise 19 km'dir.sık ormanları ve doğal güzelliği ile özellikle arap turistleri cezbetmektedir. Gölün oluşum hikayesi: Vadinin ortasında bulunan ve yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuş göl, “Uzungöl” olarak bilinir ve çevreye aynı ad verilmiştir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları