Silah üretimi denince akla ilk gelen bölgedir Karadeniz. Silaha büyük merağı olan insanıyla silah yapımı başarısında da ön plana çıkan Karadeniz'de yapılan silahları gelin birlikte inceliyelim.

1. FIRTINA 53 (ESKİ ADIYLA ATMACA 53)

FIRTINA 53 (ESKİ ADIYLA ATMACA 53)

Üretimin Avrupa standartlarını yakalaması ve serbest piyasada rekabet gücünü arttırabilmesi için ISO 9001 kalite belgesi alma çalışmalarına başlanmış, NATO standart kod numarası alınmıştır. Başarılı silah üretiminde sıra bir efsanede,  fabrikası RİZE ilimizde bulunan ASİLSAN atölyelerinde üretilen ATMACA 53 yeni adıyla FIRTINA, 15 kapasiteye sahip olup 9 mm mühimmat kullanmaktadır BROWNING marka silahlara benzerliğiyle dikkat çeker

2. MC 28 SA

MC 28 SA

Giresun da kurulan Girsan sanayisinde silah üretimi yapılmaktadır. Karadeniz de kurulan silah sanayisi projesi ile Ülke olarak birçok avantaj elde ettik. Hem silah alanında ilerledik, hem iş kolu açıldı,hem de kaçak silah üretiminin engellenmesi için adım atılmış olundu. Bu sanayide üretilen silahlarda müşterilerin önem ve isteklerine önem verilmektedir. Hedef olarak ise dünya genelinde kendini ispatlayabilmek tir. Burada üretilen silahlar ISO 9001:2015 tarafından desteklenmektedir. Burada üretilen silah modelleri şu şekildedir. MC 28 SA, MC 28 SAS, MC 28 SAC, MC 28SACS, MC 28.40 SACS, MC 28.40 SA, Bora light, COMPACT MC, compact MKEK, regardMC ve daha birçok isteğe yönelik tabancalar üretilmektedir. 

Karadeniz'in Giresun şehrinde yapılan tabanca dünya genelinde başarısı ile birden fazla ilki ülkemize yaşattı. NATO’NUN yapmış olduğu testi kat be kat geçmeyi başararak bize güzel bir gurur kaynağı oldu. Tabanca MC 28 SA adını taşımaktadır. Silah düzenek olarak birçok yeri takıp çıkartıla bilme özelliğini taşımaktadır. Bu özelliği ile çok şaşırtmaktadır.Silahın en güzel özelliklerinden biriside emniyet mandalının da çıkartılıp takıla bilmesidir. Bu silahı isteğe göre 9 milimetre ya da 40 kalibre olarak kullanabilme şansına sahipsiniz. Giresun da üretilen silahları Malezya, Güney Afrika, Gürcistan, Kolombiya gibi ülkelerin güvenlik güçleri de kullanmaktadır. Karadeniz mühendislerinin üretmiş olduğu silah ile başarı elde etmemizin gururunu yaşamaktayız. Dünya’ya gücümüzü bu yönde de ispatlamış bulunmaktayız.

3. ZİGANA M16

ZİGANA M16

Trabzon ilinde silah üretebilmek amacı ille Tisaş kurulmuştur. Burası Ar-Ge çalışmaları ile ilerleyerek günümüzde gayet başarılı tabancalar üretir hale gelmiştir. Türk mühendislerimizin yapmış olduğu başarılı çalışmalar sonucunda kaliteli ve güvenilir tabancalar piyasaya sürülmektedir.Bu tabancalardan biriside ZİGANA M16’DIR. Gerek görünüm açısından, gerek kullanım ve kalite açısından, gerekse de sağlamlığı ve güvenilirliği açısından başarılı bir tabancadır. Bu başarıları yapılan testler sonucunda da ispatlanmıştır. Tabancanın kısaca özellikleri şu şekildedir. 9/19 kalibreye sahiptir.75 metreye kadar etkili menzili bulunmaktadır. 218 mm uzunluğuna sahiptir. 34 mm genişliğindedir. 140 mm yüksekliğindedir.Şarjör kapasitesi ise 15+1 özel olarak da 17+1 özelliğine sahiptir. 

4. EL YAPIMI SİLAHLAR

EL YAPIMI SİLAHLAR

Karadeniz bölgesinde birçok sayıda el yapımı silah üretimi yapılmaktadır. Fakat el yapımı silahlar yasa dışı sayılmaktadır. Silahların güvenlik açısından devlet kontrolü altında üretilmesi gerekmektedir. Silah üretimi büyüklerin küçüklere üretimi ile devam ettirilmektedir. Karadeniz bölgesinde tam 37 adet yasa dışı silah üretim merkezi yakalanmış ve kapatılmıştır. El yapımı silahlar en çok Ardeşen de üretilmektedir. Bu ilin peşinden sırası ile Artvin, Trabzon, Ordu, Giresun ve Gümüşhane gelmektedir.Hatta bu silah üretimi o kadar ilerlemiş durumdaki pazarlanmaya başlanmıştır.Bu pazarlama işlemi gerek kargo aracılıkları gerekse yolculuk yaparak sağlanmaktadır. Bu yasa dışı üretimi engelleyebilmek amacı ile Doğu Karadeniz de silah projesi düzenlenmiştir. Fakat bu düzenleme bile bu durumun önüne geçememiştir. 

5. ZİGANA-T

ZİGANA-T

Karadeniz bölgesinde tabanca üretimi yapılmaktadır. Tabanca konusunda birçok başarılı işlere imzalar attık. Karadeniz'in Trabzon şehrinde tabanca üretimine yer verilmektedir. Bu bölgede üretilen tabancaların başında ZİGANA T tabancası gelmektedir. Bu tabanca 9/19 mm’lik kalibreye sahiptir. En etkili olduğu menzil alanı 100 metre. Yarı otomatik tabanca sevenler için oldukça idealdir. Basit geri tepme özelliğine sahiptir. Şarjör kapasitesi ise 15+1’dir. Bu tabanca 220 mm uzunluğundadır. Yüksekliği ise 140 mm’dir. 36 mm genişliğine sahip tabancanın 130 mm uzunluğunda namlusu bulmaktadır. Tabancanın en az ateş ömrü ise 25,000’dir. Tabanca almak isteyenler için yerli üretimler arasında tercih edebilecekleri güzellikte bir tabancadır. Özellikleri bakımından da denenmeye değer. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları