Doğru bildiğiniz yanlışları öğrenince çok şaşıracaksınız.

1. Kelebeklerin ömrü bir gündür

Kelebeklerin ömrü bir gündür

Bazı ergin kelebeklerin ömrü 1-2 aya kadar varabilir. Ömürlerinde birkaç mevsim yaşayabilenler, kış uykusuna yatabilir veya daha sıcak bölgelere göç edebilir. Diken Kelebeği: 12 ay yaşar.

2. Gökkuşağında yedi renk vardır

Gökkuşağında yedi renk vardır

Gökkuşağındaki renkler kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve mor olarak bilinir.İşin aslı, gökkuşağında kesintisiz bir renk spektrumu vardır, ancak insanın renk algısı, ortada bir kuşak serisi olduğu yanılgısını yaratır. Kimi gökkuşaklarında ise insan gözünün görebileceği 7'den fazla kuşak bulunur.

3. Balık yanında yoğurt yenmez

Balık yanında yoğurt yenmez

Bilinenin aksine balık tazeyse yoğurtla birlikte yenilmesinde sakınca yok. Zehirlenmenin sebebi yoğurt değil, balığın içinde bulunan 'histamin' proteini. Bu madde yoğurtta da olduğundan, birlikte yenildiğinde vücuttaki 'histamin' miktarı artabiliyor ve alerjik durumu olan kişilerde kızarıklığa ya da kaşıntıya neden olabiliyor. Balığınızın tazeliğine güveniyorsanız, yoğurtla birlikte tüketmenizin hiçbir sakıncası yok.

4. Çin Seddi aydan görünebilir.

Çin Seddi aydan görünebilir.

Ay üzerindeyseniz pek çok şey görebilirsiniz ama çin  Seddi bunlardan biri değildir. 1938 tarihli "Second Book of Marvels" isimli kitabında Richard Haliburton Çin Seddinin ayndan görülebilen insan yapımı olan tek şey olduğunu iddia etti. Ama Çin Seddi sadece en fazla 10 metre genişliğinde ve çevresi ile aynı renkte ve bu da onu bırakın aydan uydudan izlerken bile çıplak gözle görmeyi imkansız hale getiriyor.

5. Balıkların hafızası birkaç saniyeliktir

Balıkların hafızası birkaç saniyeliktir

Japon balığı en az üç aylık bir hafızaya sahiptir. Köpekbalıkları bazı bilgileri ömür boyu unutmaz. En çok evrim geçiren hayvanlar deniz hayvanlarıdır.

6. Çok şeker yiyen şeker hastası olur

Çok şeker yiyen şeker hastası olur

Fazla şeker  alımı ile diyabetli olmak arasında herhangi bir ilişki yoktur.

7. C vitamini soğuk algınlığıyla savaşıyor

C vitamini soğuk algınlığıyla savaşıyor

C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığını iyileştirmiyor

8. Sindirella Cam Ayakkabılar Giyiyordu

Sindirella Cam Ayakkabılar Giyiyordu

En eski Fransız versiyonunda Cinderella patoufles en vair yani sincap kürkünden beyaz ayakkabılar giymektedir. 1697'de Fransız yazar Charles Perrault "Cendrillon" adında bu masalın kendine ait bir versiyonunu yazdığında vair kelimesi Fransızca kullanılmamaya başlanmıştı. Öyle görünüyor ki Perrault bunun vair ile aynı şekilde okunan ve cam anlamına gelen verre kelimesi olduğunu düşünmüş. Ama iyilik perisinin sihiri bile bu hatayı o kadar zamanda düzeltememiş.

9. Yemek yanında su içilmez

Yemek yanında su içilmez

Birçoğumuz yemek yerken su içmenin kilo aldıracağını düşünürüz. Ne kadar susasak da su içmeyi yemekten 1-2 saat sonrasına saklarız veya yemeğe başlamadan içeriz. Kulaktan dolma bu inancın tersine yemek sırasında su içmek kilo aldırmaz, tam tersi iştahı yatıştırmaya yardımcı olur. Yalnızca sindirim sorunu olanlar yemek sırasında su içmemeli.

10. Suşi, çiğ balıktır

Suşi, çiğ balıktır

uşi çiğ balık demek değildir ve tüm suşilerin içinde de çiğ balık bulunmaz. Japonların çiğ balık için kullandıkları terim "sashimi"dir. Suşi terimi ise yemeğin içindeki pilavın ekşi bir sosla birlikte hazırlanması yöntemine gönderme yapar. Pilavda kullanılan malzemelerin arasında geleneksel olarak çiğ balık kullanılıyor olabilir, ancak bu pilavda aynı zamanda pişirilmiş deniz ürünleri, balık yumurtası, yumurta  veya çeşitli sebzeler de bulunur. Yosuna sarılmış suşi ve diğer malzemelerden oluşan yemekler ise suşi değil "makizushi" olarak adlandırılır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları