Gündelik hayatımızın akışı içerisinde sık şekilde kullandığımız pet şişelerden tutunda kaplar, su bidonlarına kadar hemen her şeyin sağlığın olumsuz yönden etkilenmesine neden oluyor.

Özellikle en çok etki altına alınan kişiler yaşlı ve çocuklar oluyor.  İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan bu konuya dair önemli açıklamalarda bulundu. Mocan, plastik maddelerin mutlaka hayatımızdan çıkarılması gerektiğine parmak basarak, bu maddelerin kanser ve benzeri hastalıkların tetikleyicisi olabileceğini belirtti. Sertleştirilmiş su bidonları ve pet şişeler, gıda yahut sıvılara hızla temas edebiliyor. Özellikle plastik bidonlardan Bisifenol-A yer alıyor. Bisifenol-A, sağlığın olumsuz şekilde etkilenmesine neden olan zararlı bir bileşendir. Bisifenol-A'nın gözle görünmediğinden dolayı fark edilebilir bir şey olmadığını belirten İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, mümkün mertebe böyle maddelerin yaşamımızdan bir an evvel çıkartılması gerektiği üzerinde önemle duruyor.

BPA Maddesi Kısırlığı Çıkartıyor

Ülkemizde başa bela olan sağlık sorunlarından kısırlık, BPA maddesi yüzünden de yakalana biliniyor. Plastik maddeler içerisinde yer alan BPA maddesi kısırlık sorunlarını ortaya çıkartıyor. Hatta bu durum yeni doğmuş çocuklarda bile farı alerjik vakaların yaşanmasına zemin hazırladığı da görülebiliyor.Çocukluk dönemine geldiği zaman ise büyüme ve davranış bozuklukları gibi istenmeyen bazı durumların ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor. Plastikten yapılmış biberonların da bebeğe zararı çok fazla olduğundan dolayı kullanmaktan kaçınmanız en mantıklı yol olacaktır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları