Karadeniz doğal güzellikleri, temiz havası, yeşilliği ve yaylaları ile adeta cenneti yaşayacağınız bölgelerden biridir. Karadeniz’in birçok şehrinde doğanın mucizesi, manzarası ile sizlere büyüleyecek yeşillikler var. Peki Karadeniz’in en yeşil 10 bölgesi hangileri?

Bektaş Yaylası Giresun

Bektaş Yaylası Giresun

Karedeniz’inen güzel yeşillik alanlarından biri de Bektaş Yaylası’dır. Bektaş Yaylası Giresun’un yaylaları içerisinde bulunan bir yeşillik olarak her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği önemli bir doğal güzelliktir.

Giresun il merkezine 56 km uzaklıkta Dereli ilçesinde yer alan ve 2030 metre yüksekliğiyle her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği doğal güzelliklerden biri olan Bektaş yaylası,  kayak yapmaya elverişli yaylalardan biridir. Yaylanın havası ve suyu oldukça soğuk ve görünüm itibariyle adeta bir doğa manzarası oluşturmaktadır. Bektaş yaylasında her yıl 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde geleneksel şenlik ve kutlamalar yapılır.Yayla genellikle en yoğun ziyaretçilerini nisan ve kasım aylarına kadar olan süreçte karşılar. Konaklamak için otel ve pansiyon gibi çeşitli imkanları da içinde barındırır.

Kümbet Yaylası Giresun

Kümbet Yaylası Giresun

Giresun il merkezine 60 km uzaklıkta yer alan Dereli ilçesindeki Kümbet yaylası muhteşem doğa harikası mekanlardan biri olarak her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği yaylalardan biridir. Piknik ve mangal yapmak bu doğa harikasının tadını çıkarmak isteyenler için her yıl binlerce insan Kümbet yaylasına akın eder.

1710 metre rakımı ile Dereli ilçesinde yer alan Kümbet yaylasında her yıl Temmuz ayının ilk iki haftasındaki Pazar günleri şenlikler, etkinlikler düzenlenir.Kümbet yaylasında yürüyüş, spor, piknik, kamp, mangal gibi etkinlikler yapılabilir. Yaylada konaklamak için kalabileceğiniz yerler bulunurken aynı zamanda yiyecek ve içecek, tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bazı küçük tesisler de bulunmaktadır.

Yoroz Tepesi Ordu

Yoroz Tepesi Ordu

Yoroz kent ormanı, Ordu ilinin merkez ilçesi sınırlarında yer alan Saraycık beldesinde bulunmaktadır. Mükemmel ormanı, Karadeniz’in en dik ve denize en yakın tepesi olması özelliği ile dikkat çeken Yoroz tepesi ile her yıl binlerce ziyaretçinin uğrak yerlerinden biri olmuştur.

Yoroz kent ormanına ulaştıktan sonra Yoroz tepesine hareket etmek için ormanda Yoroz tepesine ulaşmanızı sağlayan bir tabela bulunur o tabela ile yürüyüş yolunu takip ettikten sonra Yoroz tepesine ulaşabilir ve doğanın en güzel manzaralarından birine tanık olabilirsiniz. Yoroz kent ormanı aynı zamanda piknik, yürüyüş yapma ve doğanın tadını çıkarma için oldukça elverişli bir ormandır. Yoroz kent ormanında yiyecek içecek için tesisler bulunduğu gibi konaklamanızı sağlayabilecek konaklama alanları da mevcuttur.

Anzer Yaylası Rize

Anzer Yaylası Rize

İsimi Anzer balından alan yayla, Rize merkeze 80 km uzaklığında İkizdere ilçesine ise 35 km uzaklığında yer almaktadır..  Anzer yaylası doğa harikası, manzarası ile büyüleyen 17 km uzunluğundaki vadisiyle ziyaretçilerini karşılayan Türkiye’nin en güzel ve en önemli yaylalarından biri olarak bilinmektedir.

Her yıl binlerce ziyaretçinin uğrak noktalarından biri olmayı başaran Anzer yaylası,çok şifalı olan Anzer balının da bulunduğu yayla olarak bilinir. İnanılmaz güzellikte bir yayla olması nedeniyle kamp kurmak ve huzur dolu bir gezinti yapmak isteyenler için sık tercih edilen yerlerden biri olmuştur. Anzer yaylasında konaklama, yiyecek ve içecek gibi ihtiyaçlar için de imkanlar oldukça geniştir.

Ayder Yaylası Rize

Ayder Yaylası Rize

Ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı olan Ayder yaylası, Karadeniz’in Rize iline bağlı olan Çamlıhemşin ilçesinin 19. km’de yer almaktadır. Yamaçları çamla örtülü olan Ayder yaylası doğanın bizlere sunduğu doğal güzelliklerden biri olarak her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin uğradığı bir yayla olarak tanınır.

Şifalı kaplıcaları ve balıyla ün salan Ayder yaylasının geçmişi 13.y.y kadar dayanmaktadır.  1987 yılında turizm bölgesi ilan edilen Ayder yaylası doğanın harika bir mucizesi olarak manzarası ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Şifalı kaplıcaları ve balıyla ün salan Ayder yaylasında konaklama, yiyecek ve içecek gibi hizmetler için de imkanlar bulunmaktadır. Ayder yaylası yılın her döneminde ziyarete açık bir yayladır.

Ayancık Akgöl Sinop

Ayancık Akgöl Sinop

Karadeniz’in güzel şehirlerinden biri olan Sinop’un Ayancık ilçesinin güneyinde bulunan Akgöl, 1200 metre rakımı ile doğa harikası yerlerden biri konumundadır.Çevresindeki ormanların arasından geçen iki çayın birleştiği bu göl doğanın sunduğu güzelliklerden biri olarak ziyaretçilerini karşılamaktadır.

Günü birlik geziler için ideal noktalardan biri olan Akgöl, 1991 yılında ismini Bakanlar Kurulu kararı ile Akgöl Yaylası olarak değiştirmiştir. Doğanın sessizliğini dinlemek için ideal yerlerden biri olan Akgöl, doğanın bizlere sunduğu mucize güzelliklerden biridir. Çevresindeki ormanda manzara eşliğinde piknik yapabileceğiniz tesisler barındıran Akgöl, konaklayıp da kamp kurabileceğiniz alanlar barındırmaktadır. Karadeniz’in en mükemmel şehirlerinden biri olan Sinop’a yolunuz düştüğünde mutlaka Akgöl’e uğramalısınız.

Akbelen Yaylası Tokat

Akbelen Yaylası Tokat

Doğanın bizlere sunmuş olduğu güzellikleri içinde barındıran yaylalardan biri de Akbelen yaylasıdır. Akbelen yaylası Tokat’ın Niksar karayolunda 18. kilometrede yer almaktadır.

Nesire yerlerinin arasında alabalık tesisleri gibi burada konaklayıp yemek yiyebileceğiniz yerler barındıran Akbelen yaylası birçok medeniyete ev sahipliği yapmış köklü tarihi ile dikkat çeken yaylalardan biri olarak tanınır. Çim kayağı,balıkçılık, avcılık için elverişli bir ortam oluşturan Akbelen yaylası,1600-1800 rakımları arasında yer almakta, yeşilliği ve suyuyla ziyaretçilerini büyülemektedir. Oldukça çeşitli çiçek türlerine de sahip olan Akbelen yaylası çiçeği ve yeşilliğiyle birleşen suyunda mükemmel bir doğa manzarası sunmaktadır. Her yıl binlerce turistin uğrak noktalarından biri olan Akbelen yaylasında yiyecek ve içecek başta olmak üzere konaklama için de bazı pansiyonlar ve tesisler bulunmaktadır.

Karadağ Yaylası Trabzon

Karadağ Yaylası Trabzon

Trabzon’un Akçaabat – Akköy yolunun 12. Kilometresinde yer alan Karadağ Yaylası temiz havası, muhteşem manzarası ve sakinliği ile 1850 metre yüksekliğe sahip olan doğa harikası yaylalardan biridir.

Doğanın muhteşem dokunuşlarından birine tanıklık edeceğiniz Karadağ yaylası içerisinde bakkal, kasap, kahvehane gibi noktalara ulaşabileceğiniz yerleşim alanı barındıran muhteşem yaylalardan biridir. Tertemiz havası ile her yıl binlerce kişinin uğrak noktalarından biri olmayı başaran Karadağ yaylasına ulaştığınızda ahşap yapılarda birbiriyle uyumlu bir görüntü oluşturan birbirinden güzel yayla evlerini görebilirsiniz. Hediyelik eşya, yiyecek içecek ve konaklama seçeneklerinin de olduğu Karadağ yaylasında muhteşem bir gezinti yapabilir ve buranın tertemiz havası ile manzarasında oldukça etkilenebilirsiniz.

Şolma Yaylası Trabzon

Şolma Yaylası Trabzon

Trabzon iline 29 km uzaklıkta yer alan Maçka ilçesinin doğal güzelliklerinden biri de Şolma yaylasıdır. Şolma yaylası deniz seviyesinden 700 metre yükseklikte yer alır. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Şolma yaylası çimen ve çayır kaplı, buz gibi suyu olan, çiçekleri ve havasıyla sizleri etkileyecek yaylalardan biridir.

Kamp yapmak için oldukça elverişli alanların bulunduğu Şolma yaylasında aynı zamanda lokanta, bakkal, kasap, kır kahvesi gibi ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz mekanlar bulunmaktadır. Doğal güzellikleri ve temiz havasıyla dikkat çeken Şolma yaylası yeşilliğin gökyüzüyle birleştiği muazzam manzarasıyla ziyaret edilip görülmesi gereken güzelliklerden biridir.

Karagöl Artvin

Karagöl Artvin

Doğanın insanlara sunduğu ender güzelliklerden biri olan Borçka Karagöl, Artvin merkezden 60 km, Borçka’dan ise 25 km uzaklıkta yer alır. Yeşilin her tonunu içinde barındıran Karagöl doğanın insanlar sakinliği, huzuru, rahatlığı tertemiz oksijenle sunduğu muhteşem güzelliklerden biridir.

Üzerinde ki renkli sandallarla, etkileyici duruşuyla Karagöl sizi sizden alacak bir manzara sunar. Kampçılar ve doğa severlerin uğrak yerlerinden biri olan Borçka Karagöl kamp yapmak ve konaklamak için oldukça elverişli bir yerleşimdir. Borçka Karagöl’de lokanta ve restoranlar da bulunmaktadır. Borçka Karagöl’de sandal kiralayıp gölde gezintiye çıkabilir göl kıyısında dolaşabilir ve göl kenarındaki kamp alanları ve çadırlarda kamp kurabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları