Dünyadaki birincil hareket halinde kullanılabilen beyin tarayıcısını geliştiren bilim adamları beyin kaynaklı hastalıkların kaynağını bulmayı hedefliyor.

Giyilebilir teknolojiler hayatı kolaylaştırırken tıp alanındaki yeni buluşların da önünü açıyor.

Bilim adamları kaskın içinde beyin tarayıcısı üretti

BEYİN DALGALARINI ILK KEZ GÖZLEMLEDİ

Dünyanın ilk hareket halindeyken deha kullanılabilen giyilebilir beyin tarayıcısını geliştiren İngiliz bilim insanları, hareket ederken gözlemlenmesi imkansız olan beyin dalgalarını ilk kez gözlemledi.

HASTALIKLARIN TEDAVİSİ KOLAYLAŞACAK

3D yazıcı ile tasarlanan ve kafaya rahatça giyilebilen cihazla daha önce hareket halindeyken beyin dalgaları izlenemeyen hastaların, oyun oynarken ve yürürken dahi beyin hareketleri izlenebilecek. Bilim adamları tarayıcının hareket halinde kullanılabilme özelliği ile sinirsel beyin hastalıkları olan çocukların tedavisinin kolaylaşacağını ifade etti.

Bilim adamları kaskın içinde beyin tarayıcısı üretti

"DEVRIM YARATMA POTANSİYELİ VAR"

Alzheimer’ı ve Parkinson hastalıklarında da kullanılabilecek aygıt, tıp dünyasındaki yeni gelişmelerin önünü açacak. Çalışmada görev bölge Londra Üniversitesi araştırmacılarından Profesör Gareth Barnes, "Geliştirdiğimiz teknolojinin beyin görüntüleme alanında ihtilal yaratma potansiyeli var. Bu aygıt tamamen daha önce çözemediğimiz sorunlara cevap verebileceğiz." biçiminde konuştu.

Bilim adamları kaskın içinde beyin tarayıcısı üretti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları